Kadın ve Moda

Kalp Sağlığı ve Zararlı Etkenler

01.02.2016
Kalp Sağlığı ve Zararlı Etkenler

Kalp sağlığı ve zararlı etkenler aslında oldukça geniş kapsamlı konuları içeriyor ama biz mümkün olduğunca madde madde ve basit bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Kalp sağlığı ve zararlı etkenler yazımız, en önemli organlarımızdan birisi olan kalbimiz konusunda dikkat edilmesi gerekenleri içermektedir. Kalp ve damar hastalıklarında Avrupa’da birinci ülkemiz Türkiye’de, bu konuya çok daha önem vermeliyiz.

Yazımız iki bölme ayrılmaktadır. İlk olarak zararlı etkenlerden, daha sonra ise risk gruplarından söz edeceğiz.

Kalbe Zarar Veren Etkenler

Kalbe zarar veren etkenlerden birisi de beslenme şeklidir. Ağırlıklı olarak tüketilen un, şeker ve tahmin edeceğiniz gibi şeker, kalbiniz için zararlıdır. Beslenme şekliniz kalbinizin sağlığını önemli ölüde etkilemektedir.

Kan şekeriniz yüksekse, kalbiniz için tehlikeli bir durum olduğu söylenebilir. Bu nedenle kan şekeri yüksekliği, diğer hastalıklarla beraber, kalp hastalıklarını da kötü etkileyecektir.

Kilolu olmak, bel kalınlığı, basenlerin yağlanması kalbinizi zorlayacak ve sağlığına zarar verecektir. Daha bir çok hastalığa zemin hazırlayan kilo sorunu, kalbinizi de olumsuz olarak etkiler.

Sigara da aynı şekilde her hastalık için tetikleyici rol üstlenmektedir. Kalbimize zarar veren önemli bir maddedir. Sigara kullanmayın, kullanıyorsanız da acilen bırakın. Demesi kolay diye düşünebilirsiniz istenirse bırakılıyor.

Hareket ve sosyal faaliyetler kalbiniz için son derece önemlidir. Spor aktiviteleri, kalbin sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar. Bu açıdan, hareketli olmanın vücudumuzun genel sağlığındaki olumlu etkisi, kalpte de aynı şekilde bir etki gösterir.

Kimler Risk Grubundadır?

Kalp sağlığı konusunda riskli grubun özelliklerini sıralayalım.

Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler için kalp sağlığının tehlikede olduğunu söylemek, mümkün. Bu sorunu yaşayan kişiler risk grubunda yer almaktadır.

Kolesterol durumu yüksek olan ve az hareket eden kişiler de aynı şekilde riskli gruptadır.

Siz yorgunsanız, kalbiniz de aynı şekilde yorulur. Bu sebeple yorgunluk yaşayan kişilerin de kalp sağlıklarının olumsuz etkileneceğini söylemek yanlış olmaz.

Yüksek tansiyonun kalp için risk teşkil ettiği genel olarak bilinmektedir. Bu nedenle tansiyon sorunu olan kişilerin kalp açısından da şanslı olmadıklarını ifade edebiliriz.

Stres ve depresyon, kalbinizi son derece kötü etkiler. Psikolojik durumunuzun kalbinizin sağlığını birebir etkileyeceğini aklınızda çıkarmamalısınız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.