Kadın ve Moda

Intermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır?

23.06.2022
Intermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Intermittent Fasting Kilo Verirken Sana Çok İyi Gelecek!

Intermittent fasting diğer adıyla aralıklı oruç diyeti, vücutta ilk günden itibaren etkisini göstermeye başlayarak vücudun çalışma sistemine etki eden bir metottur. Intermittent fasting nedir sorusuna verilebilecek en iyi cevap, yeme- içme düzeninin belirli saat aralıklarına konumlandırılması olacaktır. Önemli olan ise bu saatlerin gün doğumuyla başlayan ve gün doğumuyla biten aralıkları kapsamasıdır.

Intermittent Fasting Diyetine Başlamadan Önce Kendini Nasıl Motive Edebilirsin?

Sağlıklı bir kilo verme yöntemi olan aralıklı oruç sayesinde kendindeki değişimi çok kısa sürede fark edecek ve vücuduna bakarken, giyinirken yaşadığın mutluluğu her an hissedeceksin. Elbette istediğin görünüme ulaşmadan önce aralıklı orucun hangi temellere dayandığını bilmen gerekir. Intermittent fasting 16/8 metodu ile kendin için bir beslenme düzeni oluşturabilir, kalıcı ve uzun vadeli sonuçlar elde edebilmek için beslenme düzenin konusunda destek alabilirsin. Tabii tek tip hazırlanmış diyet programlarını alacağın desteğin dışında tutmak gerekir. Çünkü intermittent fasting bir diyet programı değildir. Günün 8 saatine denk gelen beslenme sürende senden katı kuralları olan diyet programlarına girmen beklenmez. Ayrıca bir diyet gibi tüketmen gereken besinleri sınırlandırmaz. 16/8 metoduna göre beslenme zamanını düzenlemek temel amaçtır. Kalan 16 saatte ise vücut aç bırakılarak bu saat dilimi içerisinde vücudun detoks sisteminin devreye girmesi amaçlanmaktadır.

Intermittent Fasting 16/8 Metodu ile Hangi Değişimlere Hazırlanman Gerek?

Intermittent fasting ile gün doğumuyla birlikte gıda tüketimine başlayabileceğin gibi gün batımıyla birlikte de bu tüketime son vermen gerekiyor. Hava karardıktan sonra sabah günün ilk ışıklarına kadar herhangi bir şey yememek bu metodun en önemli sırrını oluşturuyor. Çünkü tüketilen besin maddeleri kan şekeri seviyeni değiştirebiliyor. Bu metoda göre akşam saatleri itibari ile kan şekerini etkileyebilecek hiçbir besin tüketmemen bekleniyor. Bu sayede artık vücut işlevini yerine getirebilmek için onarım sürecini devreye sokuyor. Onarım süreci vücuttaki zararlı toksinler, yağ metabolizması ve bunun vücuttan atılmasına kadar olan süreçteki işlevlerini yerine getirmeye başlıyor. Yani temel anlamıyla, vücut bir sonraki tüketim için bir yandan kendini hazırlarken bir yandan da 8 saatlik dilimde tükettiklerini sindirmeye çalışıyor. Unutmayalım ki, vücudun onarım mekanizması gece saatlerinde devreye giriyor. Intermittent fasting metodunu uygularken uyku düzenini yeniden ele alabilir, gününü bu verimli saatler doğrultusunda planlayarak beslenme düzenini yeniden oluşturabilirsin.

Intermittent Fasting Diyeti Nasıl Yapılır?

Yalnızca araştırmalar değil, intermittent fasting yapanlar genellikle bu metot ile beslenme saatlerini bir düzene oturttuğunu ve bu sayede verdikleri kiloyu uzun süredir koruduklarını söylemektedirler. Intermittent fasting örnek menü konusu uzman diyetisyenlerin uzun soluklu araştırmaları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu programa genel kapsamlı bakıldığında bizlere sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Fakat her insanın metabolik yapısı farklı olduğu için her diyet herkes için yapılabilir anlamı taşımaz. Zaten bu metoda bakıldığında da yiyeceklerin konusunda seni yönlendirmediği gibi herkes tarafından uygulanabilir programların yer almadığı da görülmektedir.

Intermittent Fasting Programı Yaparken Hangi Besinleri Tüketmelisin?

Bu programı uygularken önemli olan, vücudun ihtiyacı olan besinleri gün içerisinde temin edebilmektir. Yani 16/8 metodunda besinlerin dengeli bir şekilde porsiyonlara bölünmesi amaçlanmaktadır. Sonuç olarak, sağlıklı bir şekilde ve kısa sürede etki almak istersen bu yöntemi denemelisin. Juico, intermittent fasting alanında yaptığı çalışmalar ve diyetisyenlerin sana özel olarak hazırladığı programlara göre farklı lezzetlerde sunduğu yiyecek – içecekleri ile tam da ilgilendiğin program şeklini kapsıyor! Kendini bir detoksa alıp, arınmak ve biraz da vücudunu dinlendirmek istiyorsan Juico intermittent fasting’i denemeye hazır mısın?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar