Kadın ve Moda

Uzun Lif Modelleri ve Yapılışı

Uzun Lif Modelleri ve Yapılışı

Uzun lif modelleri banyoda kendi kendine kolayca yıkanabilmek için bulunmaz bir yardımcıdır. Bundan önceki yazılarımızda lif modellerinin birçok çeşidinden bahsetmiştik.

Bir kısmının hediyelik lif modelleri bir kısmının ise çocuklara yıkanmayı sevdirmede etkisi olduğundan söz etmiştik. Bu yazımızda uzun lif örnekleri ile banyoda tek başınıza sırtınızı çok kolay bir şekilde lifleyebilir ve böylece kimseye ihtiyaç duymadan yıkanabilirsiniz.

Lif, banyoda yıkanırken sabunlanmak içi kullanılan bitki telleri yumağı ya da türlü ipliklerden yapılmış örgüye verilen genel ad. Lifler, uzun yıllardan beri günümüze ulaşmış olan kültür örneklerimizdendir. Kadın ve erkeklerin çeyizlerinde de yer alan lifler, çok farklı modellerle gerek el işçiliğiyle yapılmış gerekse hazır üretimle evlerimizde olmazsa olmazlarımız arasında yer almıştır.

Lifler çok farklı ebatlarda yapılmaktadır. Eskiden kare ve yuvarlak modellerde yapılan lifler günümüzde dikdörtgen biçiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Banyoda temizlenirken genelde bel bölgesine yetişilme de zorluk çekilir. Özellikle de fazla kilosu olan veya yaşı büyük olan kişiler, bu durumda çok sıkıntı çekmektedirler. Uzun liflerde bu noktada çok büyük kurtarıcı olmaktadır. Bu lifler sayesinde vücut temizliği kolaylıkla sağlanır. Evlenmek üzere olan genç kızlarda çeyize koymak için alabilirler.

Uzun Lif Modelleri ve Yapılışı

Uzun Liflerin Modelleri ve Yapılışı

Çeyizlerin olmazsa olmazları arasında lif modelleri bulunmaktadır. Liflerin yapılışında modeline göre farklı malzemeler kullanılmaktadır. Uzun lifler kişinin rahat bir şekilde banyo yapması için uygun modellerdir.  Uzun lif modelleri ve yapılışı incelendiğinde bu modellerin çok pratik bir şekilde yapılabildiği görülmektedir.

Lif yapımında farklı kalınlıkta ipler seçilebilir. Bu ipler tığ veya şiş ile örülerek lif haline getirilebilir. Bunun yanında kasnak kullanılarak da uzun lif modelleri ortaya çıkarılabilir. Bu lifler tek renk ile yapılabileceği gibi farklı renkler kullanılarak da yapılabilir. Bir de Kese Lif Örnekleri ve Yapılışı yazımızı okuyabilirsiniz!

Uzun Lif Modellerinden Muhteşem Örnekler

Liflerin uzun şekilde yapılmasının bir avantajı da daha fazla şekil ve motifler işlenebilir 
Çeyizlerde daha çok kullanılan bir model de evlenecek olan bireylerin isimleri veya baş harflerinin lifler üzerine işlenmiş olması. Çok farklı model ve motiflerde yapılan lifler hediyelik olarak da çok fazla tercih edilebilir ve böyle becerisi olan kişiler yaptıkları lifleri satarak ticarete başlayabilir, bu işten gelir elde etmeye başlayabilirler. Bu tarz el işlerini herkes yapamayabilir ya da yapmak için boş vakti olmayabilir. Böyle kişiler hazır, makine yapımı değil de el işi lif modellerini tercih eder ve yapabilen kişilerden satın alırlar. Farklı şekillerde örneklerini görebildiğimiz lif modelleri evlenmek üzere olan genç kız veya erkeklerin bohçalarında da olmazsa olmaz eşyalardan biridir. Bu yüzden hemen herkesin evinde bulunan bir eşyadır.

Uzun lif modellerinin yapılmasıyla birlikte banyoda kolaylık sağlaması ve çeyizlerde şık modellerle sunulması açısından birçok kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Uzun lif modellerini yaparken diğer lif çeşitlerinde olduğu gibi desenler oluşturulabilir ve uzun, dikdörtgen biçiminde yapılabilir, daha sonra üçgene benzeyen ortasında parmakların gireceği kadar boşluk bırakılacak şekilde sonlandırılmalıdır. Ortasının zeminini beyaz, ortasına yapılan figürler farklı renklerde yapılırsa daha güzel bir görüntü ortaya çıkar.

En son iki tarafındaki üçgene benzeyen kısımları ise yine ortasındaki figürlerle benzer tonlardaki renklerle tamamlanırsa çok güzel bir uzun lif modeli ortaya çıkabilir. Tabi renk konusu kişilerin tercihlerine ve zevklerine göre değiştirilebilir. Lifler sadece şiş örgü ile yapılmaz tığ ile yapılan lifler de bulunur. Bu tarz lifler daha ince görünür ve estetik açıdan çok daha güzel görünürler ancak şişle yapılan liflere göre daha uzun sürede ve daha çok uğraş sonucu ortaya çıkar. El emeği göz nuru olan bu lifler hazır alınan makine ile yapılmış olan liflere göre daha değerlidir ve daha çok tercih edilir. Kolay kolay yıpranmazlar ve kısa zamanda aşınmazlar.

Hazır liflerin Örgü liflerinin yerini hiçbir zaman alamayacağını söylemiştik. Örgü uzun lif modellerinin sağlık açısından ve istediğiniz ebatlarda ördürebileceğinizden dolayı kullanımda size çok kolaylık sağlayacaktır.

Yazımızın sonunda Lif Örnekleri arşivimizin linklerine ulaşabilir ve tıklayarak bir çok lif örnekleri yazısına bakabilirsiniz.

2018 Lif Modelleri Kolay

Farklı Lif Modelleri yazımız için Tıklayınız.

Kare Lif Modelleri yazısı için tıklayınız.

Çeyizlik Lif Modelleri Yapılışı yazısı için tıklayınız.

Yine uzun lif modellerini isterseniz sevdiklerinize, eşinize dostunuza hediye edebilir çocuklarınız içinde eğlenceli modeller ile sevindirebilirsiniz. Hele rengarenk uzun lif modelleri yok mu kıyamazsınız birilerine vermeye ancak çocuklarınızın çeyizine koymaya layık görürsünüz onları.

Banyo Lif Örnekleri yazısı için tıklayınız.

Sırtını lifleyemeyenler için en güzel uzun lif modellerini ve örneklerini resim galerimizde sizler ile paylaşıyoruz. Uzun lif modelleri yapılışı diğer lif modellerinin yapılışı ile hemen hemen aynıdır. Yapmanız gereken sadece lif örneğini uzun tutmanız ve istediğiniz lif desenini, lif motifini ve lif renklerini yerleştirmeniz olacaktır.

Lif Yapılışı Anlatımlı yazısı için tıklayınız.

Mavimenekse.com sitemizdeki tüm lif modellerine bakmak için alttaki lif modelleri linklerine tıklamanız yeterlidir.

Çiçekli Lif Örnekleri ve Yapılışı yazısı için tıklayınız.

En Güzel Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Yeni Sezon Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Kasnak İşi Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Hayvan Motifli Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

Lif örnekleri ve Modelleri 2013 yazısı için tıklayınız.

Kese Lif Örnekleri yazısı için tıklayınız.

Eldiven Lif Örnekleri ve Modelleri yazısı için tıklayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. bitmeyenistek dedi ki:

  banyo lif örnekleri uzun veya yuvarlak tasarlanmış modelleri ile fiyatları acaba fiyatları ne kadardır.

 2. binnaz dedi ki:

  bence en kullanışlı lif örnekleri uzun lif örnekleri kim ne derse desin

 3. hülya dedi ki:

  İnsanın banyoda kendi sırtını sabunlaması biraz zor olur herkes yaşamıştır bu sorunu.Bu lif modelleri artık bizler için kolaylık sağladı deneyin ve rahatlığını sizde görün 🙂 Bende aralarından birkaç tanesini yaptım ve kullanıyorum tavsiye ederim

 4. sevil dedi ki:

  her bayanın yapmış olduğu Uzun lif modelleri genellikle evlenecek çiftler için daha çok ilgisini çekmekte ve hatta birbirinden güzel renkleri ile uzun veya yuvarlak şekilli motifler ile paylaşmış olduğunuz örneklerin bayanlar için el emeği göz nuru olan modelleri gerçekten çok beğendiğimi dile getirmek istedim.

 5. ömür dedi ki:

  uzun lif örnekleri ne kadar çokmuş hepsini örmeye kalksam zamanım yok ama bir tana örmek isterim .

 6. dilara dedi ki:

  Uzun lif örnekleri elbette kolay örülmeyen uzun bir uğraştan sonra ortaya çıkartmış olduğunuz el emeği göz nuru olan Uzun lif modellerini hediye paketi yapabilir yada saklardım ilerde bir gün çıkartmış olduğunuz örneklere bakabiliriz yada genç kızım var ise çeyizliğe atabiliriz.

 7. halime dedi ki:

  uzun lif modellerini insan kullanmaya kıyamaz yaaaa.

 8. elif dedi ki:

  aaaa uzun lif modelleri ne kadar da güzeller.

 9. ayşegül dedi ki:

  Tutacaklı güllü lif modelini çok beğendim elimde bir model var onu bitirdikten sonra hemen başlayabilirim.

 10. ömür dedi ki:

  hayvan desenli sarı renkte olan uzun lif modelini çok beğendim. Elimde dantel başlamıştım bitirdikten sonra muhakkak yaparım.

 11. çiğdem dedi ki:

  ne kadar da çok çeşit model varmış gerçekten de güzel örnekler var sitenizde yapanın da koyanın da ellerine sağlık vallahi;

 12. hülya dedi ki:

  uzun lif modelleri daha güzelmiş vallahi örmeye fırsat bulamıyorum ama mutlaka bir kaç model almak istiyorum çeyizlik için.

 13. sevilay dedi ki:

  uzun lif örneklerine bayıldım

 14. gülsüm dedi ki:

  bu uzun lif modelleri yok mu çok işe yarıyorlar çok

 15. ceren dedi ki:

  ne kadar da güzel modeller böyle örenin ellerine sağlık vallahi müthiş.

 16. büşra dedi ki:

  uzun lif modelllerinin her biri o kadar güzel ki almak istiyorum.

 17. buşra dedi ki:

  renkli uzun lif modelleri ne kadar da güzelmiş.

 18. ceren dedi ki:

  kese şeklindeki örgü lifleri daha çok beğendim anneanneme hemen ördürtmek istiyorum.

 19. melek dedi ki:

  banyo lifleri ve ayrıca kese modelleri çok hoş renklerle örülmüş ellerinize sağlık.

 20. nisa dedi ki:

  modeller harika çokguzel

  1. Anonim dedi ki:

   Evet

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar