Kadın ve Moda

Ağızda Ekşime Nedenleri Nelerdir?

23.06.2022
Ağızda Ekşime Nedenleri Nelerdir?

Ağızda Ekşime Nedenleri

Ağızda ekşime nedenleri hemen hemen herkesin en çok merak ettiği konuların başında yer almaktadır. Bu durum insanların en çok şikayet ettiği sorunlardan olup nedenleri çok fazla araştırılmaktadır. Ağızda ekşime nedenleri olarak en çok vitamin eksikliği ya da sinüzit gibi sorunlar ilk akla gelenlerdir. Ancak derinlemesine yapılan araştırma sonrasında farklı nedenlerden de dolayı ağızda ekşi tat sorunları ortaya çıkacaktır. Bu sebep ile ağızda ekşime nedenleri tam olarak öğrenmek için uzman bir doktor yardımı alınması çok daha doğru olacaktır. Çok küçük bir sorun gibi görünmesine rağmen ağızda ekşime nedenleri günlük yaşam kalitesinin düşmesine ve hayatın aksamasına kadar önemli sorunların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Son derece önemli olan bu konu hakkında detaylı bilgi almak için her zaman sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ağızda Ekşime Nedenleri Nelerdir?

Ağızda ekşime nedenleri pek çok insanın yaşadığı bir sağlık sorunu olmaktadır. B12 vitaminin yeterli seviyede olmaması sinir sisteminde bozulmaya neden olabilir. Bu nedenden dolayı ağızda ekşime olması kaçınılmaz olacaktır. Gebelik döneminde kadınların ilk 3 ayında çok sık rastlanan bazı şikayetlerin başında bu tarz sorunlar gelmektedir. Ağızda ekşime nedenleri içinde üst solunum yolu hastalıklarından birisi olan sinüzit iltihap oluşmasına sebep vererek koku ve tat duyularının bozulmasına yol açmaktadır. Osteoporoz ilaçlarının, tansiyon ilaçlarının ve antihistaminiklerin yan etkileri olarak ağız içinde ekşime olma olasılığı bulunmaktadır. Ayrıca soğuk havalara geçiş süresi içinde grip, soğuk algınlığı, kırgınlık, nesle gibi sağlık sorunları meydana gelmektedir. Bu gibi hastalıklarda ağızda ekşime görülmesi çok daha mümkün olmaktadır. Ağızda ekşime nedenleri incelenmesi halinde sebep olabileceği hastalıkların erken teşhisi en uygun tedavi yöntemi uygulanacaktır. Bu konu ile ilgili sorulara en doğru cevapları almak için her zaman sitemizden yardım alabilirsiniz.

Ağızda Ekşimenin Başlıca Nedenleri

Ağızda ekşime nedenleri pek çok farklı etkenlerden oluşmakta ve birçoğu istenmeyen rahatsızlıklara yol açacaktır. Bu tarz sorunlar herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketmeden de ağız içinde meydana gelmesi mümkündür. Ağızda ekşime sorunlarının başlıca nedenleri şunlardır;

 • Çinko eksikliği,
 • Tükürük salgısı enfeksiyonu,
 • Toz ve benzin gibi maddelerin ağız yoluyla teneffüs edilmesi,
 • Sigara kullanmak,
 • Ağızda kuruluk,
 • Sarılık,
 • Gıda alerjileri,
 • Reflü,
 • Kemoterapi ile radyasyon tedavisi ve kanser tedavileri,
 • Alerji,
 • Diyabet,
 • Kafeinli ve gazlı içeceklerin çok daha fazla tüketilmesi,
 • Bir takım nörolojik sorunlar,
 • Ağız bakımı yapılmaması,

Yukarıda bulunan nedenlerden dolayı ağız içinde ekşime sorunları ortaya çıkabilir. Genel olarak ağıza ekşime sorunları ağız ve diş problemleri ile ağız içi enfeksiyonları, bazı mide hastalıklarından dolayı oluşmaktadır. Bazen ciddi sağlık orunlarının habercisi olan bu tarz durumlar bazen de hafif ve geçici sorunlar olmaktadır. Ağızda ekşime nedenleri hakkında daha detaylı bilgileri almak için istediğiniz zaman sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ağızda Ekşime Nedenleri İçinden Dehidrasyon;

Ağızda ekşime nedenleri başında dehidrasyon yani susuz kalmak gelmektedir. Susuz kalmanın ağızda ekşimeye neden olmasına yardımcı olan etkenler şunlardır;

 • Ağız hijyeninin tam olarak sağlanmaması,
 • Ağız içinde yer alan patojenlerin çok daha hızlı bir şekilde çalışması,
 • Ağız içi enfeksiyonların çok daha sık meydana gelmesi,
 • Ağız ve diş hastalıkların görülme çokluğunun artması,

Susuz kalma sorunu genel olarak yeteri kadar su içilmemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Farklı tıbbi sebeplerden dolayı dehidrasyon susuz kalmak sorunu oluşmaktadır. Ağızda ekşime nedenleri içinde en kolay önlenebilen nedeni susuz kalmadır. Bunun için ağız hijyenine dikkat edilmeli ve yeteri oranda su tüketilmesi gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi için sitemize internet üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Ağızda Ekşime Nedenleri Sigara İçmek;

Sigara içmek çok sayıda hastalığa neden olan çok önemli sorunların başında gelmektedir. Dünya genelinde ölümlü hastalıkların bir numaralı nedeni olan sigara kullanımı her geçen gün çok daha fazla yaygınlaşmaktadır. Genel olarak ağızda ekşime nedenleri içinde sigara kullanan kişilerde ağız içinde ekşime gibi şikayetler çok fazla görülmektedir. Tat alam duygusunun tamamen değişmesine neden olan sigara içerisinde yer alan maddeler tat tomurcuklarının yok olmasına yol açmaktadır. Ayrıca sigarada yer alan kimyasallar ağız içinde ekşime ya da acı bir tat oluşmasına neden olacaktır. Bu maddeyi kullanan kişilerde ağız içinde ekşi tat oluşumu en çok görülen sorulardan biridir. Bunun nedeni sigara içinde yer alan kimyaların bir sonucu olmaktadır. Sigaranın yol açtığı en büyük sorunlar hakkında daha detaylı incelemeler için sitemizden yardım alabilir ve istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Ağızda Ekşime Nedenleri Kötü Ağız Hijyeni;

Ağızda ekşime nedenleri içinde en sık görülen neden kötü ağız hijyeni olmaktadır. Ağız hijyeni yapılamadığı zaman ağızda plaklar ile gıda parçacıkları birikebilir. Bunu sonucunda ağız içinde kötü tatlar ve ekşime sorunu çok daha fazla olacaktır. Ağızda ekşime sorunu yaşayanların ilk yapması gereken ağız hiyeninin düzgün bir şekilde yapılması olmalıdır.

Ağızda Ekşime Nedenleri Ağız İçi Enfeksiyonlar;

Ağızda ekşime olmasının en büyük nedenlerinden biri de ağız içinde enfeksiyonlardır. İşte bu enfeksiyonların bazıları şunlardır;

 • Pamukçuk,
 • Squamöz popilloma,
 • Oral aftlar,
 • Oral liken planus,
 • Herpes yani uçuk,

Ağız ve dişler arasında çeşitli enfeksiyon belirtileri fark etmek mümkün olabilir. Ağızda ekşime nedenleri sorunların erken tedavisi için hiç zaman kaybetmeden diş hekiminden yardım alınması çok daha doğru bir hareket olacaktır.

Ağızda Ekşime Nedenleri Solunum Yolu Enfeksiyonları;

Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları tat alma tomurcuklarının etkilenmesine neden olarak ağızda ekşime nedenleri ortaya çıkmaktadır. Ağız içinde ekşime sorununa yol açan solunum hastalıkları şunlardır;

 • Sinüzit,
 • Grip,
 • Tonsillit,
 • Farenjit,
 • Soğuk algınlığı,

Ağızda ekşime nedenleri ile sorununa yol açan bu hastalıkları doktor tarafından çok daha kolay bir şekilde teşhis edilerek tedavi uygulanmaktadır. Bu alanda meydana gelecek sorunların en kısa sürede çözüm elde edebilmek için sitemiz ile istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Ağızda Ekşime Nedenleri İçin Çözüm Tavsiyeleri

Genel olarak ağızda ekşime nedenleri sonucunda meydana gelen sorunlar için dahiliye doktoruna başvuru yapılarak gerekli olan tetkiklerin yapılmalı ve bunların tam olarak nedeninin tespit edilmesi gerekir. Sorunun tedavisi belirlenen nedene göre uygulanmalıdır. Ağız bakımına kesinlikle dikakt edilmeli, düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve sigarayı bırakmak ekşime sorununu ortadan kaldıracaktır. Ağız kuruluğu nedeni ile ağızda ekşime nedenleri sonrasında olması halinde gün içinde daha fazla su tüketmek gerekir. Ayrıca kola ve alkol gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Karbonat ile gargara yapılması ağızda ekşime nedenleri arasında en etkili tedavi tavsiyesi olmaktadır. Yeşil çay içinde yer alan kateşin maddesi ile ağızda ekşime gibi sorunlara karşı faydası bulunmaktadır. Her gün taze nane yapraklarının çiğnenmesi ekşime sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kuru karanfil ya da kabuk tarçın da yeterli olacaktır. Ağızda ekşime nedenleri ve sorunun nedenlerine göre tedavi tavsiyeleri için her zaman sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde aradığınız tüm konulara en etkili çözümleri bulmanız mümkün olmaktadır.

Kaynak: https://anneysek.com/agizda-eksime-nedenleri-ve-cozum-onerileri/

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar