Kadın ve Moda

Doğum Sonrasında Annenin Bebeğe ve Anneliğe Alışma Süreci

Doğum Sonrasında Annenin Bebeğe ve Anneliğe Alışma Süreci

Bebeğinizle yeni bir yaşama hazır mısınız? Onunla ilk annelik deneyimini yaşamak heyecanlı ama bir o kadar da zor bir işe benziyor. Fakat bu eşsiz güzellikte ve en özel duygudur anneler için. Anneler mutluluk, endişe, heyecan dolu bir dokuz ay geçirirler ve anne olurlar. Doğum sonrasında anne bebeğe ve anneliğe alışmaya çalışır. Bu dönemde bazen mutluluk duyan anneler bazen de karmaşık duygulara sahip olabiliyor. Bu dönemin kısa sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu süreç ile ilgili detaylı bilgiyi başlıklar halinde size aktaralım.

Kucağa Alındığı İlk Anlar

Anneler bebeklerini ilk kucağına aldıklarında mutluluk, huzur ve heyecan duygusunu hissettiklerini söylerler. Ayrıca yanlış bir hareket yapma kokusu ve endişesini de taşıyan anneler vardır. Çünkü bebek büyük sorumluluktur anneler için. Tüm bu karmaşık duygular yaşansa da anne ile bebek bu ilk süreçte güven bağı oluşturur.

Bebeğin İlk Haftaları

Bebek ilk haftalarda çevredeki uyaranlara karşı refleksle karşılık verir. İlk aylarda bebekler yer değişimini veya ortamın ısı değişimini sevmeyebilir, ağlayabilirler. Bu çok normaldir. Anne karnında sabit ısıya ve rahatlığa alışan bebekler hareketli ortamları sevmeyebilir. Fakat bu tedirginlik durumunu zamanla sildiği gibi annesi ile teması bebeğe güven sağlar.

Annelik Duygusu Nasıldır?

Bu duygu aslında içgüdüsel bir duygudur. Fakat öğrenilerek de gelişebilen bir duygudur aynı zamanda. Eğer anne adayı bu duyguya hazırsa yani anne olmak istiyorsa doğum sonrası duyguları olumludur. Mutludur ve inanılmaz bir sevgi duyar bebeğine. Her şeyini bebeğine göre ayarlarlar ve evdeki ortamı bebeğe göre ayarlar.

Anneye Doğum Sonrası Nasıl Destek Olunmalıdır?

Anneler doğum sonrası farklı ve karmaşık duygular içinde olabilirler. Eskiye oranla kırılganlıkları ve hassaslıkları artmıştır. Bir yandan kocasına karşı görevleri vardır. Bir yandan da bebeğine karşı sorumlulukları bekler. Bu durumlar anneyi paniğe sokabilir ve anne bitkin ve uykusuz düşebilir. Bu süreçte anneye yardım eden eşlerin varlığı ve aileden destek alınması annenin bu stresli durumunun oluşmamasına neden olur. Ya da anneler bu durumu çabuk atlatabilir. Annenin iyi hissetmesiyle birlikte bebek de iyi hisseder. Bu unutulmaması gereken bir durumdur. Anneler kendilerine destek veren insanlar sayesinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Bebekler İhtiyaçlarını Ağlayarak İfade Ederler

Bebekler altı kirlendiğinde veya acıktıklarında bu durumu genellikle ağlayarak ifade ederler. Anneler bu ağlama durumuna sakince yaklaşmalıdır. Çünkü nedenler üzerinde odaklanan anne bebeğine dokunarak, okşayarak ve konuşarak yaklaşırsa bebeğini daha kolay sakinleştirebilir. Bebekler öpülmekten, okşanmaktan ve kendisiyle konuşulmasından çok hoşlanırlar.

Anne, Eş, Annelik rolünü ve İş Yaşamını Bir Arada Yürütebilmelidir.

Bazı anneler bebeklerine aşırı düşkün olabilmektedir. Hatta her ağlamasında bir şey oldu korkusuyla doktora başvurmaya kalkabilirler. Onu sürekli yanında tutan, aşırı bağlı ve endişeli anneler aslında bebeklerinin asi ve bağımlı kişilik oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu durum bebek ağladığında farklı kişilerin farklı tepkilerle bebeğe yaklaşmasıyla da oluşabilir.
Anneler hem annelik rolünü yerine getirmeli hem de iyi bir eş olma rolüne devam edebilmelidir. Bunu başaramazsa aile içi çatışmalar oluşabilir. Anneler ayrıca bebekleri için tek söz sahibi kendisinin olduğunu da düşünebilmektedir. İşte tüm bu tutumlar yanlıştır. Anneler bu üç rol dengesini iyi ayarlamalıdır.

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum gerçekleştikten sonra annelerde yaklaşık üç dört gün hafif depresif durumlar görülebilir. Bu durumu uzmanlar normal karşılamaktadır. Doğum sonrası depresyon denilen durum ise doğumdan sonraki ilk bir ay bir depresyondur ve araştırmalar görülme sıklığını yüzde 5 ila 20 olarak gösterir. Anneliğe alışamamış, küçük yaşta anne olanlarda, yalnız ve desteksiz annelerde, ekonomik problemler yaşayanlarda bu risk daha fazladır.

Depresyon belirtileri

Bu belirtiler genellikle her gün görülür.
1) Keyifsizlik, hüzün
2) Sevdiğimiz işlere karşı duyulan isteksizlik
3) İştah düzensizliği
4) Unutkanlık ve dikkati toparlayamama
5) Cinsel isteksizlik
6) Uykusuzluk
7) Bitkinlik, bebekle yeterince ilgilenmemek
8) Ölümü isteme
9) Suçluluk duygusu hissetme
10) Hayatın anlamını kaybetmesi
11) Sinirlilik
12) Zorluklarla başa çıkamama.

Tüm bu belirtilerin görülmesi annede depresyonun başladığının göstergesidir. Psikolojik açıdan olduğu gibi sağlık açısından da uzmanlardan yardım alınmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar