Kadın ve Moda

H3N2 Virüsü Nedir? H3N2 Virüsünden Korunma Yollları Nelerdir?

11.01.2014
H3N2 Virüsü Nedir? H3N2 Virüsünden Korunma Yollları Nelerdir?

Son günlerde Türkiye’yi etkisi altına alan ve gündeme oturan H3N2 virüsü hakkında genel bilgilere değinerek çeşitli uzman görüşlerini bir araya getirmeye çalıştık.

Televizyon, gazete ya da internet mutlaka duymuşsunuzdur H3N2 virüsünü. Çünkü uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor ve ülkemizde H3N2 virüsü salgınından etkilenen insan sayısı artıyor.

Peki H3N2 virüsü nedir?

H3N2 bir çeşit grip virüsü uzmanlar tarafında halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsünden daha tehlikeli olduğu belirtiliyor. Fakat basit bir grip vakası gibi düşünülüp ihmal edilmemesi gerekiyor. Aksi takdirde uzmanlar bronşite çevirebileceğini ve ağır sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıyor.

H3N2 virüsü belirtileri

Halsizlik, yüksek ateşle birlik boğazda yanma ve ilerleyen zamanda ise şiddetli öksürük H3N2 virüsünün belirtilerinden. Bir de şiddetli baş ağrısı. H3N2 virüsü diğer gribe göre daha ağır bir şekilde seyretmesi de farklarından.

H3N2 virüsüne yakalandıktan sonra alınan bol C vitaminin bir etkisi olmadığını ve dengeli beslenilmesi gerektiğini söylüyor uzmanlar.

Yine uzmanlar H3N2 virüsünde antibiyotik kullanımının da virüs rahatsızlığı olduğundan herhangi bir etkisi olmadığını belirtiyorlar. Aynı zamanda doktor kontrolünde olmadan rastgele ilaç kullanılmaması konusunda da uyarıda bulunuluyor.

H3N2 virüsünden korunma yolları ise ilk olarak hijyenden geçiyor. Eller sık sık yıkanarak bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırmamız gerekiyor. Toplu ortamlarda ise biraz kendimizi sakınmak ve hapşırıp öksürürken mendil kullanımına dikkat etmek gerekiyor.

H3N2 virüsünden korunma yollarından biri ise dengeli beslenmeden geçiyor. Grip mevsimine girdiğimiz bu aylarda zayıflayan bünyemizi doğru besinlerle desteklemek gerekiyor.

Yine doğal bitkisel ürünleri de H3N2 virüsünden korunma ve tedavi yolları arasında sayabiliriz. Fakat bunları abartmadan tüketmek gerektiğini unutmamak gerekiyor. Bal, zencefil, adaçayı ve ıhlamur ise yine bu günlerde özellikle evlerimizde bulundurmamız gereken besinlerden.

Yine H3N2 virüsünden korunmak için ve yakalanılması durumunda bol sıvı tüketilmeli.  Hastalığın ilk iki günü daha ağır seyreden grip de istirahat etmek gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. büşra dedi ki:

    H3N2 Virüsü Nedir? ve korunma yollarından bahseder misiniz.

Tüm Hakları Saklıdır.