Kadın ve Moda

Kayısı Yağı Ne İşe Yarar

11.08.2019
Kayısı Yağı Ne İşe Yarar

Ülkemizde Malatya bölgesinde yetişen Kayısı meyvesinden özel bir yöntemle üretilen kayısı yağı birçok alanda kullanılmaktadır. Kayısı yağı hem güzellik hem de şifa amaçlı tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca yemek yapımında da kullanılan kayısı yağı birçok açıdan faydalıdır.

Başlıklar

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Lif yapısının yüksek olması nedeniyle kayısı yağı ve kayısı kabızlığa karşı oldukça iyidir. Bağırsaklardaki çalışma sistemini düzenleyerek istenmeyen şişkinlik ve mide problemlerinin oluşmasını engeller. Astım, kansızlık gibi hastalıklarda da doğal tedavi yöntemi görmektedir. Bunların dışında cilt bakımında ve saç bakımında da kullanılan kayısı yağı baş ağrısı, migren, uykusuzluk gibi problemlerin giderilmesi konusunda da oldukça etkilidir. Kullanım fayda detaylarına bakacak olursak;

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları

Kayısı yağı cilt bakımında oldukça etkilidir. Özellikle kadınların kullandığı birçok kozmetik ürününde kayısı yağı içeriğine rastlanır. Kayısı yağı yapısı itibariyle hassas ciltlerde kullanılmaya uygun bir yağdır. Her türlü cilt yapısına uygun olan bu yağı duş sonrası vücudunuza sürerek vücudunuzda kasılmaları önleyebilir, tahriş etmeyen yapısı ile derinin güzelleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kayısı yağı içerisinde D ve E vitaminlerini barındırır. D ve E vitaminlerinin etkisine baktığımızda kayısı yağını kullanırken D vitamini sayesinde zararlı güneş ışınlarından korunabilirsiniz. Özellikle plaj bölgelerinde güneşlenirken güneşlenmeden önce ya da şehir içinde yazın sıcak öğle saatlerinde dışarı çıktığınızda kayısı yağı kullanarak güneş yanıklarına karşı mücadele edebilirsiniz. Bunun dışında E vitamini içeriği sayesinde ciltte nemlendirici bir etkiye sahiptir. Nemlendirici etkisinin yanında gözenekleri de açan kayısı yağı, vücudunuzun genç, diri ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Kayısı Yağı Nedir

Kayısı yağından hep güzellik ve bakım ile ilgili faydalarından bahsettik lakin tam bir şifa kaynağı olan kayısı yağı aynı zamanda tıbbi hastalıklarında önüne geçmekte oldukça faydalıdır. Dermatit, egzama, sedef, kabarcık gibi hastalıkları önlediği gibi bu hastalıkların oluştuğu zamanlarda da kullanıldığında tedavi edici bir etkisi bulunmaktadır. Cildimiz kayısı yağına karşı oldukça uyumludur. Ciltlerde alerjik problemler olsa dahi kayısı yağına karşı olan herhangi bir alerji türü bulunmamaktadır.

Cildimiz kayısı yağını iyice ve hızlı bir şekilde emebilme özelliğine sahip olduğundan cildin kırışmasını önler, ince çizgileri yok eder. Bununla birlikte cildin ihtiyaç duyduğu yağlanma oranını dengeleyerek cildin sağlıklı olması konusunda önemli bir noktaya sahiptir.

[haber id=”41025″]

Kayısı Yağı ile Yapılan Maskeler

Kayısı yağı ile yapılabilen ve cilt bakımında kullanılan birçok maske çeşidi mevcuttur. Bu maskelerden bazıları bu konu ile ilgili çalışma yapan ünlü doktorlar tarafından söylenmiştir. Örneğin İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği bir maske tarifinde kayısı yağı ile cilde pürüzsüzlük ve cilt bakımı sağlayan maskeyi sizde kısa sürede hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Maskenin tarifine baktığımız zaman malzemeler için; bir adet tatlı orta boyutta sert bir elma ve 4 adet kayısı maskeyi hazırlamak için yeterli olacaktır.

Kayısı Yağının Faydaları

Maskenin hazırlanışı ise elmaları 1,5 cm civarı bir kalınlıkta kesin. Elmanın iç kısmı bir kenara bırakılır ve elmanın kabukları doğranan dört kayısı ile birlikte küçük bir tencereye eklenir. Bir miktar su eklenir. Sonrasında kaynatılmaya başlanan bu karışım lapa haline geldiğinde tencere ocaktan alınır. Kaynadığı zaman tencereden alınan maske ılımaya bırakılır. Ilıyan maske alınıp yüz bölgesine sürülür. 25 ile 35 dakika arası yüzde bekletilen maske, süre geçtikten sonra ılık su ile yıkanır ve kurulanır. Haftada bir kere uygulamanız gereken bu maskeyi en fazla 3 sefer uygulayın. Cildinizdeki gençleşmeyi ve yağ oranındaki dengelenmeyi kısa sürede gözlemleyebileceksiniz.
Televizyonlarda sabah kuşağında verdiği tariflerle ünlenen Serap Kunak ise kayısı yağı ile yapılan bir başka tarifi paylaştı. Paylaştığı maskenin detaylarına baktığımızda malzeme için; 2 adet kuru kayısı, 1 çay kaşığı ozon yağı, 1 çay kaşığı kayısı yağı ve 1 tatlı kaşığı bal maskeyi hazırlamak için yeterli olacaktır. Maskeyi hazırlamaya başladığınızda cezve içerisinde kayısıyı kaynatın.

Kayısı Yağınının Yararları

Süzülen suyu ayırın. Sonrasında kayısı bir çatal ya da kaşık yardımı ile ezilir ve içine diğer malzemeler atılarak karıştırılır. Cildinize sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin ve cildinizde 15 dakika bekleyen maske en sonunda soğuk su ile yıkanarak iyice temizlenmelidir. İyice temizlenen cildinizi havlu ile kurutun. Bu maskeyi ayda iki kere uygulayın. Kayısı yağı ile yapılabilecek maske sayısı çoktur. Önemli olan ne amaçla kullanacağınıza uygun maskeyi bulabilmektir.

Kayısı Yağı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kayısı yağı içeriği bakımından cilt ve güzellik bakım uygulamalarında kullanılır. Ayrıca şifa niyetine çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Basur, egzama, dermatit, sedef gibi hastalıkları tedavi etmek için kayısı yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca cildinizin yağ oranının dengelenmesi, yüzde çıkan sivilce, siyah noktalar, ölü hücre derisinin yenilenmesi gibi nedenlerle de kullanılması uygundur. Cilt renginin dengelenmesi için kremler, farklı bitkisel tedavi yöntemleri olsa da kayısı yağı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

[haber id=”34686″]

Son olarak faydalarından sürekli bahsettik ama zararları da olan bu kayısı yağının verebileceği zararlara bakalım. Bilinen pek bir zararı olmasa da çok hassas ciltlerde alerjik etkiye sahip olabilir. Bu noktada gözlemlenmiş bir vaka olmasa da her kişinin vücudu farklı tepki verebilir. Bu nedenle uzman bir hekime ya da aktara sormakta fayda vardır. Ayrıca kayısı yağı içilebilir bir şey değildir. Yine de içmeyi planlıyorsanız bu konuda bilgi almanızda fayda olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar