Kadın ve Moda

Fransa’daki Terör Olayları ve İnsan Haklarında Olağanüstü Hal

02.12.2015
Fransa’daki Terör Olayları ve İnsan Haklarında Olağanüstü Hal

Fransa‘nın yaşamış olduğu terör olaylarının ardından, bazı yeni kararlar alındı. Bunlardan bir tanesi de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi‘nin bazı maddelerinin askıya alınması oldu.

Fransa’nın göbeğinde yaşanan ve dünya genelinde bir tepkiye neden olan terör olaylarından sonra, hükümet tarafından bazı adımlar atıldı. Bir “Olağanüstü Hal” kararı çıkarılarak üç ay boyunca uygulanmasına karar verilirken, bu süre boyunca Fransa tarafından da imzalanmış olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi içerisinde yer alan bazı maddelerin askıda olacağı, Avrupa Konseyi‘ne bildirildi. Sözleşme içerisinde bu şekilde bir opsiyon yer alırken, maddelerin askıya alınma süresi de olağanüstü hal ile aynı süreyi kapsıyor. Üç ay boyunca bu maddeler askıya alınırken, Fransa’da mahkeme olağanüstü hal süresinin uzatılması isteğini de kabul etti. 15. madde olarak bilinen bu madde savaş zamanlarında ya da toplumsal tehdit oluşturan olaylar olduğunda bazı maddelerin askıya alınmasına izin veriyor. Konu hakkında İngiltere tarafından çok kereler, İrlanda ile ilgili bu uygulamaya gidilmişti.

Bazı Maddeler Muaf Durumda

Bunlara rağmen, bazı maddeler hiçbir şekilde askıya alınamıyor. Örnek vermek gerekirse; işkence gibi ya da yaşam hakkı gibi durumlar, bu askıya alınmaya dahil olmuyor. Bunun dışında, ilan edilen Olağanüstü Hal kararlarına karşı gelmek suretiyle, herhangi bir şekilde ceza alanlar, haklarında yaptırım uygulanmış olanlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘ne başvuramıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.