Kadın ve Moda

Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

26.04.2019
Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

Başlıklar

Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

2015 Aralık ayında işçi hakları örgütünün yayınladığı 2 yıllık çalışmada, Batı Afrikalı çiftçilerin çoğunun yoksulluk sınırı altında ve çocuk işçi çalıştırdığı adalet boşluğu adlı makalede yayınlanmıştır. Bu durum çocuk işçiliği ile birlikte insan kaçakçılığı sorununu da beraberinde getirmektedir.

Dünya genelinde çocuklar daha çok uluslararası tekeller tarafından sömürülüyor ve üzerlerinden kâr sağlanıyor. Tütün, muz, maden, kakao, tekstil ve ayakkabı üretimi vs…

Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

 

Örneğin hepimizin çok sevdiği özellikle çocukların bayılarak yediği vazgeçilmezi zor tatlarından biri olan çikolatagibi.Çikolatanın nasıl üretildiğini bilmediğimiz gibi açıkçası merak da etmiyoruz.Oysa damaklarımızda eşsiz tatlar bırakan bu yiyecek birçok çocuğun yaşamları çalınarak üretiliyor.

Dünya’nın genelinde toplamda yıllık 3 milyon ton çikolata tüketilmektedir. Bu çikolatanın yarısı Avrupa’da tüketiliyor. Ancak bu çikolatanın tadını bile bilmeyen Afrikalı çocuklar kakao üretiminde zorla çalıştırılıyorlar.

Dünya kaynağının %70’ini oluşturan kakao ağacının ana vatanı Fildişi Sahili ülkesinde, 1900’lü yılların başından beri kakao üretimi yapılan çiftliklerde küçük yaştaki çocuklar köle olarak çalıştırılıyor.Bu çocuklara az bir yemek ve uyku karşılığı günde 12-14 saat haftada 5 ile 7 gün kakao toplatılıyor, zehirli ilaçlara maruz bırakılıyor.

Çocukların bu çiftlikten kaçmaları ise neredeyse imkânsız oluyor. Zira başlarına ne geleceklerini biliyorlar. Her an kaçanlar için hazır tutulan mezarlar ve ellerinde makineli tüfeklerle onları ölümle tehdit eden adamlar bulunuyor.

Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

Sayılarının on bini bulduğu tahmin edilen bu çocukların kanıyla, teriyle toplanan kakaolar büyük çikolata firmalarına satılıyor. Birçok firma bu durumdan haberdar olmasına rağmen hiçbir şey yapmıyor.

Fildişi sahilinin yanı sıra Mali ve Burkino Faso arasında da insan ticareti yapılmasına ve çocuk işçi çalıştırılmasına izin veriliyor. Tahminlere göre çocuk işçi sayısı 500.000 ile 1,5 milyon arasında olup, bu çocuklar sadece kakao çiftliklerinde çalışıyor. Bu rakamlar gün geçtikçe artıyor. Aslında karlı bir iş olan kakao tohumu üretiminin gelirinin büyük çoğunluğunu Gana, Fildişi sahili gibi ülkeler alırken çiftliklere sadece günlük 40 sent gibi rakamlar düşüyor.

Nestle ve Hershey gibi firmalar, 1990’ların sonlarından itibaren bu durumu ifşa etmeye başlamıştır. İlk zamanlarda suçu tedarik zincirindeki alt kademelere atarken sonrasında kamuoyunun baskısı ile bazı değişimler yaşanmıştır. Ancak halen daha çiftçilerin gelir artışında bir değişiklik bulunmamaktadır.

Çikolatanın Nasıl Üretildiğini Biliyor musunuz?

Ülkemizde Çocuk İşçiliği

Ağır tarımsal işlerde çocuk işçiliği ülkemizde de son derece yaygın. Tarımsal faaliyetlerde çalışmak için yaklaşık 50-60 bin aile bulundukları illerden başka illere çocuklarıyla birlikte gidiyorlar. Çocuklarda tıpkı yetişkinler gibi Karadeniz’de fındık bahçelerinde, Çukurova’da pamuk tarlalarında, İç Anadolu’da patates ve pancar tarlalarında eğitimden yoksun kalarak  çalışmak zorunda kalıyor.

Ülkemizde hazırlanan “Türkiye’de Çocuk İşçi Olmak” adlı çalışma ile çalışan çocuk sayısının 2 milyona ulaştığı görülmektedir. 2016’da hazırlanan TÜİK kayıtlarına göre çocuk işçilerin %78’i kayıt dışı çalışmaktadır. Yani çalışan 10 çocuktan 8’i kayı dışı olup , sigortasız çalıştırılmaktadır.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar