Kadın ve Moda

Yüzdeki Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

18.09.2021
Yüzdeki Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

Birçok kişinin yüzünde genellikle içinde irin bulunan sivilceler ile dudak, ağız çevresinde uçuk problemleri gözlemlenir. Lakin bazı farklı durumlarda kişinin yüzünde ya da vücudunun bazı bölgelerinde ben noktasına benzer kırmızı noktalar da gözlemlenmektedir. Kırmızı noktalar hakkında toplumca pek bilgi sahibi olmadığımız için bu konuda neler yapmamız gerektiğini bilmemekteyiz. Eğer sizin de yüzünüzde kırmızı lekeler çıktıysa bu konuda alınabilecek küçük önlemlerle bu noktaları yok saymak ya da yok etmek yerine tedavi edebilir ve bu problemden kurtulabiliriz.

Genellikle orta yaş döneminde olan insanlarda gözüken bu kırmızı noktalar tıp dünyasında ruby noktası olarak adlandırılır ve sivilcelerden farklı bir yapıya sahiptir. Bu noktaların asıl çıkış sebebi kılcal damarlarda meydana gelen genişleme ile alakalıdır. Eğer bu konu üstüne düşmezseniz sağlık problemleri ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Sonuç olarak bu noktaların çıkması bir problemin habercisi olduğunu unutmayın.

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer

Yüzde Çıkan Kırmızı Lekeler Ne Anlama Gelir?

İlk kez yüzünde kırmızı lekeler ya da kırmızı nokta çıkan birisi bu konuda endişe duyarak ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Rahatlatmamız gerekirse öncelikle bu noktaların kanserojen bir etkiye sahip olmadığını bilmenizde yarar var. Et benleri gibi zararsız olmasalar da çok büyük sorun teşkil etmeyen bu noktalar yine de tedavi edilmesi gereken ve estetik olguyu bozan bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Eğer yine de bu açıklamalar sizi rahatlatmadıysa uzman bir hekim ile görüşerek bu noktalar hakkında bilgi almanız önemli olacaktır.

Yüzde Çıkan Kırmızı Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzde çıkan kırmızı lekelerin tedavisi oldukça basittir. Ruby noktaları tedavisi sağlık merkezlerinde ve güzellik merkezlerinde genellikle tek seansta yapılan lazer tedavisi ile çözülebilmektedir. Tabii ki nokta çok büyükse seans sayısı 2 ya da 3 sayısına çıkabilir. Bunun dışında genellikle tek seferde tedavi edilebilen bu noktaların tedavi sürecinde patlama yaşaması da görülebilir bu da oldukça sıradan bir durum olduğunu unutmayın.

Yüzdeki Kırmızı Lekeri Geçirme

Yüzde Çıkan Kırmızı Noktalar İçin Tedavi Yöntemleri

Yüzümüzde çıkan kırmızı lekeler için lazer tedavisi ile kurtulabileceğinizi bir üst paragrafta anlattık. Lakin bir de doğal maskeler ile bu kırmızı noktalardan kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız size vereceğimiz maske tariflerini hazırlayarak kırmızı noktaların olduğu yere uygulayın bir süre sonra bu noktaların kaybolduğunu sizde rahatlıkla göreceksiniz.

İlk olarak havuç maskesi tarifi ile kırmızı noktaları yok etmeyi anlatalım. Havuç maskesi için bize bir miktar kil, iki tane havuç ve bir miktar zeytinyağı bu maskeyi hazırlamamız için yeterli olacaktır. Havuçları rende makinesinden ya da rende işleminden geçirelim. Rendelediğimiz havuçları mutfak robotundan geçirerek suyunu sıkalım. Havuç suyunu bir kase içine alın ve üzerine bir miktar kil boşaltın. Sonrasında da yetecek kadar zeytinyağı ekleyin.

Yüzdeki Kırmızı Lekeleri Yok Etme

Eklediğiniz her şey tamamlanınca bu karışımı iyice karıştırın. Zeytinyağı ve kil için tam oran vermedik çünkü siz karıştırmaya macun kıvamı yakalayıncaya kadar devam edeceksiniz. Macun kıvamına gelinceye kadar kil ve zeytinyağı eklemeniz gerekmektedir. Macun kıvamına geldikten sonra göz ve ağız çevresinde yer alan kırmızı noktalara masaj yaparak yedirin ve 30 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayıp temizleyin. Bu seansı kırmızı noktalar geçinceye kadar devam ettirebilirsiniz. Sonuç olarak kırmızı noktalarda kısa sürede kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Kırmızı noktalar için bir başka maske ise elma sirkesi maskesidir. Bu maskenin malzemelerine baktığımız zaman; 2 çay kaşığı kadar süt, bir orta boy elma, 2 çay kaşığı zeytinyağı, 1 adet limon bu maskeyi hazırlamanıza yeterli olacaktır. Maskenin hazırlanış tarifi ise limonun suyunu sıkın, elmanın kabuklarını kestikten sonra oldukça ince olacak şekilde rendeleyin. Bir kâse içerisinde rendelenmiş elmaları ve limon suyunu karıştırın.

[haber id=”5753″]

Karışım bittikten sonra diğer malzemeleri ekleyip karıştırmaya devam edin. Sonrasında tüm karışımı bir cezveye alın ve fırında pişirmeye başlayın. Pişme işlemi ardından bir kap içine alarak soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra maskeyi kırmızı noktaların ve lekelerin olduğu bölgelere nazikçe masaj yaparak yedirin. 1 saat boyunca yüzde kalması gereken maske süre bittikten sonra ılık suyla yıkanmalıdır. Böylece bir seans tamamlanmış olur. Maskeyi kırmızı lekeler geçinceye kadar devam ettirmeniz gerekmektedir.

Yüzdeki Kırmızı Lekeleri Geçirme Yöntemleri

Peeling yöntemlerinde de kullanılan karbonat maskesi kırmızı lekeler içinde kullanılmaktadır. Kızarıklık geçirici etkiye sahip olan karbonat maskesi kırmızı lekelerin de tedavisinde kullanılmaktadır. Maskenin tarifini vermek gerekirse; 2 çorba kaşığı karbonat ve yeterli miktarda su maskeyi hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Maskeyi hazırlarken derin bir kap içerisine karbonatı yavaş yavaş dökün ve üstüne azar azar su katın. Su kattıkça maskeyi karıştırmaya devam edin. Macun kıvamı yakalayıncaya kadar devam ettirdiğiniz bu karışım macun kıvamına gelince yüzünüze sürüp 10 dakika civarı bekleyin. 10 dakikanın ardından yüzünüzü ılık suyla yıkamak ve ardından nemlendirici krem sürmek kırmızı noktalarla mücadele etmekte oldukça etkili bir yöntemdir.

Son olarak bu doğal maskelerin dışında uzman bir hekime giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz ve hekiminizin yazdığı ilaçları kullanarak kırmızı lekelerden kurtulma şansınız bulunmaktadır. Bu konu için cildiye uzmanına muayene olmanız yeterli olacaktır. Güzellik merkezlerinden önce cildiye uzmanı bir hekim ile görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

[haber id=”4930″]

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.