Kadın ve Moda

Kadınların Çalışma Hayatından Beklentileri

Ankete katılan kadınlardan 25 tanesi  İşin Garantili Olmasının en önemli sorun olduğunu belirtti. Gelişmekte olan ülkemizde genç ve işsiz nüfusun fazla olması büyük sorun teşkil etmektedir.
Yeterince yatırım yapılmaması ve yeni iş olanaklarının yaratılmaması da işsizliği tetiklemektedir.

Özel sektör tarafından yaratılan iş olanakları da çoğu zaman getirilen ağır vergiler, krediler, yurt dışından ithal edilen ucuz ürünler yüzünden çoğu zaman küçülme yoluna gitmekte ya da kepenk kapatmaktadır. İşletmelerde var olan ekonomik krizlerde öncelikle kadınların işine son verilmektedir. 

Ankete katılan kadınlardan 16 tanesi  güvenli ortamı önemli sorun olarak belirtti. Kadınlar çalışma hayatında daha çok cinsel kimliklerinden dolayı  taciz ve  mobbinge maruz kalıyorlar.

Kadınların Çalışma Hayatından Beklentileri

Ankete katılan kadınlardan 16 tanesi  eşit hakların en önemli sorun olduğunu belirtti. Kadınlar çoğu zaman eş değer iş için cinsiyeti nedeniyle daha düşük ücretle çalıştırılmaktadır.

Ankete katılan kadınlardan 11 tanesi  eşit kariyer fırsatlarının en önemli sorun olduğunu belirtti. Kadınlar daha düşük ve statülü işlerde çalıştırılmak istenmektedir.

Terfi ve yükselmelerde daha çok erkeklere öncelik tanınmaktadır. Sendikal faaliyetlerde  daha çok erkeklere göre düzenlenmiştir.

Ankete katılan kadınlardan 10 tanesi  Adil Ücret Verilmesinin en önemli sorun olduğunu belirtti. Çalışma hayatında erkek egemen bir yapıya olması, Özel sektörde ücretlerin düşük tutulması, Daha düşük ve statülü işlerde çalıştırılmak istenmesi kadınların aynı statüde daha düşük ücretle çalıştırılmasına neden olmaktadır.

Ankete katılan kadınlardan 3 tanesi Doğum İzni Ve Yardımının  en önemli sorun olduğunu belirtti. Yasalarımızda kadınların doğum izni ve yardımı ile ilgili düzenlemeleri vardır. Yalnız özel sektörde bu durum kadınların aleyhine olmaktadır. Çoğu zaman işten atılmasına neden olmaktadır.

Ankete katılan kadınlardan 2 tanesi Sosyal İmkanlar en önemli sorun olduğunu belirtti.

Ankete katılan kadınlardan 1 tanesi Çocuklar İçin Kreşin en önemli sorun olduğunu belirtti. Bu durum daha çok özel sektörde düşük ücretle çalışan anneleri etkilemektedir.

Kaynak: www.mavimenekse.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar