Kadın ve Moda

Kadın Gözüyle Siyaset

Kadın Gözüyle Siyaset

Siyasete ilgi duyuyor musunuz? 

Ankete katılan kadınların görüşleri yarı yarıya. Aslında siyasete ilgi duyuyorlar.

Meclisteki kadın milletvekillerinin sayısının düşük olmasının sizce nedenleri nelerdir?

Ankete katılan kadınların çoğunluğu siyasi partilerin kadınlara yaklaşımından dolayı siyasetten uzak duruyorlar. Parti içinde negatif ayrımcılığa uğradığını düşünüyorlar.

Aday seçiminde daha çok erkek adaylara yer verildiği görüşündeler. Siyasi partilerde kadınların kazanılması için, partide kadınlara görev verilmesi, aday seçimlerinde kota uygulamasına gidilmesi gerekmektedir.

Seçimlerde oy kullanırken etkisinde kaldığınız faktörler nelerdir?

Kadın Gözüyle Siyaset

Ankete katılan kadınlar sandıkta daha çok kendi iradeleriyle oy kullandıklarını belirttiler. Siyasi partilerin programları, liderin konuşması, duruşu da kadınları etkileyen unsurlar arasında bulunuyor.

Oy verirken partilerde dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Ankete katılan kadınlar eğitime ve istihdama yönelik projeleri olan partiye öncelikle oy verdiklerini belirttiler. Ekonomik kalkınmayı sağlayacak hedef ve programları olan partiye daha sıcak bakıyorlar. Oy verirken ideolojik faktörlerde kadınlar için çok önemli. Kadın haklarına duyarlı, programlarında kadınlara yer veren partilere öncelikle oy veriyorlar.

Dini faktörler kadınlar için sanıldığı kadar önemli değil.(buna son derece muhafazakar kadınlarda dahil) Kadınlar erkekler kadar tutucu ve parti sempatizanı değil. Partinin duruşu, liderin yaklaşımları kadınların sandığa gidene kadar tutumunun değiştirmesine sebep olabiliyor.

Meclisteki kadın milletvekili sayısının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Ankete katılan kadınların hemen hemen hepsi meclisteki kadın milletvekili sayısını yeterli bulmuyor. Zaten meclise giden kadınlarında erkekleştiğini düşünüyor. Kadın milletvekillerin haklarını yeterince savunmadıklarını belirtiyorlar.

Kaynak: www.mavimenekse.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar