Kadın ve Moda

Hiperaktivite Dikkat Eksikliği ve Tavsiyeler

22.01.2016
Hiperaktivite Dikkat Eksikliği ve Tavsiyeler

Hiperaktivite dikkat eksikliği olanlara tavsiyeleri, problemleri yakından bildiğim için yazmaya karar verdim.

Hiperaktivite sorunu, ille de aşırı hareketli olmak anlamına gelmez. Toplum genelinde bu şekilde algılandığından, teşhisi zor olabilir. Sessiz, dalgın kişilerde de bu rahatsızlık gözlemlenebilir. Bir konuya odaklanmakta güçlük çekme, ani kararlar verme, kötü bir hafızaya sahip olma, dikkatin çok hızlı dağılması, DEHB diye adlandırılan bu rahatsızlığın belirtileridir. Dürtüsel davranışlar, sorumlulukların yerine getirilmesinde güçlükler, aşırı hareketli olma ve durduğu yerde duramam gibi sonuçlar da yine hastalığın sonuçlarındandır. Aslında hastalığı çoğu insan farketmeden hayatına devam eder ve ne derece yaşam kalitesini düşürdüğünün farkına bile varmayabilir. Hayatınızda çok ciddi olumsuz etkileri olabilecek olan bu hastalıkla ilgili bir doktora görünmeniz, yerinde olacaktır. Genel anlamda ilaç tedavisi veya davranışsal tedavi ya da ikisi birlikte kullanılabilir. Tabi hastalıktan kurtulmak o kadar da kolay değil. Bu nedenle bu hastalıkla yaşayanlara tavsiyelerimiz olacak ve çok daha verimli bir hayat için önem vermeniz, faydanıza olacaktır. Dikkatiniz dağılmadan hala bu yazıyı okumaya devam ediyorsanız, iyi bir başlangıç olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ben yazarken dikkatim dağılmaya başladı bile.

Düzenli bir hayatınızın olması, çok dağınık işler ve düşüncelerinizin önüne geçebilir. Bunu ihmal etmeden planlamanız gerekmektedir.Yapılacaklar listesi, ajanda, günlük tutma, harcama listesi oluşturma gibi davranışlar son derece yararlı olacaktır.

İşleri parça parça halledin. Yine düzenli bir şekilde yapacak olduğunuz planlamalar sonucunda, sık sık ara vererek, işleri bölümlere ayırarak, aralarda ise dinlenerek veya bir başka işle meşgul olarak iyi sonuçlar alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, aynı anda birden fazla iş yapmamaya gayret etmek.

Bu genel tavsiyelere ek olarak benim de bir tavsiyem olacak. Yaptıklarınızı süre olarak yazın. Örneğin bir iş için toplam harcamış olduğunuz süre, dinlenmek için harcadığınız süre, hobi için harcamış olduğunuz süre kayıt altında olsun. Bunu yaparken dalıp başka işlerle uğraştığınız zamanları o süreye eklememelisiniz.

Bir iş yaparken dikkatinizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırmaya gayret edin. Sürekli çalan telefon ya da benzer şeyler olabilir. Özellikle sese karşı hassasiyet kendimde gözlemlediğim belirtilerden.

Yine düzenli şekilde yapılacak olan spor, egzersiz, koşu sizi hem daha motive hale getirecek hem de vücudunuz daha iyi durumda olacak.

Her ne kadar bu rahatsızlık oldukça olumsuz ve yaşam kalitenizi düşüren özellikte olsa da yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlar, oldukça olumlu özelliklerini de ortaya koyuyor. Yaratıcılık konusunda DEHB rahatsızlığı olanların daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Yine başarılı bir çok ünlü kişinin de bu rahatsızlığı yaşadığı bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.