Kadın ve Moda

Çocukları Abur Cuburdan Uzak Tutmanın 5 Yolu

Çocukları Abur Cuburdan Uzak Tutmanın 5 Yolu

Abur cubur ve fastfood tarzındaki yiyecekler çocuklar için her zaman caziptir. Fakat obezite, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bu nedenle biz anne ve babalar olarak onlara küçük yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmalıyız ki birçok hastalık için önlem almış olalım. Unutmayalım ki çocuklar her türlü davranışta olduğu gibi beslenme konusunda da anne ve babayı örnek alırlar. Bu sebeple biz ebeveynlere de iyi bir model alma görevi düşüyor. Bu yazımızda abur cubur gıdaların zararlarından ve çocukları bunlardan uzak tutmanın yollarından bahsedeceğiz.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığının İlk Kuralı

Bu alışkanlığın kazanılması için özellikle 1 ila 3 yaş grubundaki çocuklarda anne çok önemli rol oynar. Çünkü bebek tüm duygusal bağını kendini besleyen kişi ile kurar. Çocuk daha da büyüyünce çocuğa sağlıklı yiyeceklerin faydalarından bahsetmek onun sağlıklı beslenebilmesi için önemlidir. Düşünün ki sürekli öğün atlayan, kahvaltısını aksatan bir anne ve babanın çocuğu hiç düzenli beslenir mi? Ya da sürekli kola ve çikolata tüketen bir anne veya baba çocuğuna bunların zararlı olduğundan bahsederse inandırıcı olur mu?

Hazır Gıdaların Olumsuz Etkileri

Hazır gıdalar yani abur cubur ve fastfood dediğimiz yiyecekler lezzetli ve pratiktir. Fakat bu yiyecekler maalesef genellikle trans yağ içermektedir. Kalp damarı tıkanıklığı, obezite, sindirim sorunları ve kansere neden olan bu yiyecekler koruyucu maddeler de içerirler. Üstelik vitamin, mineral bakımından da bu besinler çok fakirdir. Ayrıca fazla miktarda tuz ve şeker içerdikleri için de ileri yaşlarda tansiyon ve diyabete yol açabilmektedir. Hele hele büyüme dönemindeki çocuklar için bu gıdalar çok daha zararlıdır.

Market Alışverişiniz Yenilgi İle Bitmesin

Çocuklarla gidilen market alışverişi genelde çocuk ağlamasın diye çocuğa alınan çikolatalar ve cipslerle son bulabilir. Aslında başlangıçta evde sözler alınıp verilir. Eşlerle ve çocuklarla anlaşılır. Ama markette abur cubur reyonundan geçerken çocuklar sözlerini unutur ve sorun oluştururlar. Kasada ise yeter ki sussunlar diye çocuklarına yenilen anne ve babaların vicdan azapları hissedilir. Bu yüzden market alışverişine mümkün olduğu kadar çocuklar götürülmemelidir. Ya da kararlı bir tavırla çocukların isteklerine yenik düşünmemelidir.

Hazır Gıdalar Ödül Değildir

Anne ve babaların yaptığı yanlışlardan biri de hazır yiyecekleri ödül veya rüşvet niyetinde kullanmaktır. Bu hareket çocuğun zihninde diğer sağlıklı yiyecekleri olumsuz olarak algılamasını sağlayabilir. Çocuklar bazen yemek yememekte ısrar eder ve abur cubur isterler. Bu durumda çocuk zorlanmamalı gerekirse diğer öğüne kadar aç beklemesi sağlanmalıdır. Eğer hazır gıdaları isterse kesinlikle verilmemeli ve tutarlı olunmalıdır. Bu onun ana öğünde mecbur kalıp sağlıklı yiyecekler yemesini sağlayacaktır.

Çocuklar İçin Özel Ev Yapımı Atıştırmalıklar

Çocuklarınızın seveceği ev yapımı meyveli sütler, meyveli yoğurtlar, kuru meyveler ve taze meyveler evde bulundurulmalıdır. Veya onlara tam tahıllı undan hazırladığınız kekler ve kurabiyelerle sağlıklı ve lezzetli yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

5 Önemli Önerimiz

1. Marketlerde satılan ürünlerin ambalajlarını ve son tüketim tarihlerini kontrol etmeliyiz.
2. Çocukların gelişiminde tahıl, meyve ve sebze, süt, et önemli yer tutar. Bunlardan bol miktarda tüketilmelidir. Ara öğünlerde ise fındık, ceviz, süt, meyve, ayran, ev yapımı kek verilebilir. Meyve suyu ise meyveye tercih edilmemelidir. Çünkü posasını da çocuğun alması önemlidir.
3. Ara öğünlerde hazır gıdalar verilmemelidir. Okulda da çocuğun hazır besinlere alınmaması için beslenme çantasına ev yapımı sağlıklı yiyecekler konmalıdır.
4. Çocukların sabah kahvaltısını aksatmamalarını sağlayın. Onlara kahvaltının vücudun ve beyin için gerekli olduğunu anlatın. Yapmadıkları takdirde zihinsel dalgınlık, yorgunluk ve başarısızlık olacağını söyleyin.
5. Balık yemeyi alışkanlık haline getirin. Siz yerseniz o da alışacaktır. Zamanla sevmeye de başlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar