Kadın ve Moda

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

14.03.2019
Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Bu yazımızda sizlere gözlük seçiminden bahsedeceğiz. Gözlük seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Yüz tipimize göre gözlük tercihimiz nasıl olmalı? Yüz tiplerine göre gözlük seçerken neler önemlidir?

Gözlüklerde en çok dikkat edilmesi gerek durum burun biçimi ve şakak yapısıdır.  Seçeceğiniz gözlüğün şakaklarınıza rahatsız edecek türden bir baskı yapmaması ve burnunuza da iyi bir şekilde oturması gerekmekte gözlük seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli etken görme kalitesinin ve odaklanma durumunun net ve çok iyi olması gerekmektedir.

Yine gözlük tercihimizi etkileyecek faktörlerin başında gelen makyaj rengimiz, saç rengimiz, giydiğimiz elbisenin rengi ya da taktığımız aksesuarların renkleri gözlük seçimimizde önemlidir. 

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Oval yüzlere göre gözlük seçimi:

Oval yüzlere genellikle köşeli gözlükler daha çok yakışmakta. Bu kişilerin yüzleri basık ve şakakları geniş olduğundan köşeli gözlüklerle daha şık ve çekici bir tarz oluşturmamız mümkündür. Oval yüzlere oval gözlüklerin kullanılması o kişide oluşacak yüz hattı görüntüsü daha da oval olacak buda hoş olmayan bir durumdur.

Oval yüzler için köşeli gözlüklerin kullanılması gerekmektedir. Gölük çerçevesinde renk seçimi saç tipinize ve ten renginize göre değişiklik gösterebilir. Ya da çok sevdiğiniz bir renk olmakla birlikte kendinize çok yakıştığını düşündüğünüz bir renkte seçmeniz mümkündür.

Uzun yüzlere göre gözlük seçimi:

Uzun yüzlere genellikle oval gözlükler tercih edilmektedir. Sebebi ise uzun yüzlü insanların göz çukurlarının büyük ve geniş olmasıdır. Ayrıca genelde burun yapıları da uzundur. Bunun için göz çukurlarını doldurmayan veya daha büyük olan gözlükler tercih edilmemelidir.Aksi halde göz sağlığı için de uygun hareket edilmemiş olmaktadır. Göz sağlığı içinde yüz tiplerine göre gözlüğün seçilmesi oldukça önemlidir.

 

Diğer önemli bir kısımda gözlük sapının kulağımıza tam oturması gerekmektedir. Uzun yüzlere köşeli gözlükler tercih ettiğimizde gözlük kişinin yüzünden taşarak şık olmayan bir görüntüye sebebiyet verecektir.

Hem şık olmayacak hemde gözlük kullanırken konforlu olmayacaktır. Gözlükler kişiler için aksesuar sayılabildiği gibi göz sağlığı için de uzun süre kullandıkları bir sağlık gerecidir. Bu durumda yüz tipine göre seçilecek gözlükler hem estetik görünüm açısından hem de göz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yüz tipine uygun seçilmesi gözlüğün uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kare Yüzlere göre gözlük seçimi:

Kare yüzlere genellikle yuvarlak ve oval gözlükler kullanmak gerekir. Gözlüğü taktığında gözlük yüzünden taşmayacak şekilde olmalı, göz çukuruna tam oturmalı ve yine gözlük seçiminde genel prensibimiz olan şakaklara baskı yapmamasına dikkat edilmelidir. Köşeli gözlükler kare yüzler için çok uygun olmayan gözlük türleridir.

Gözlük alırken renk seçimi:

Yine gözlük tercihimizi etkileyecek faktörlerin başında gelen makyaj rengimiz, saç rengimiz, giydiğimiz elbisenin rengi ya da taktığımız aksesuarların renkleri gözlük seçimimizde önemlidir. Spor kıyafetleriniz ile daha uygun spor gözlükler ve renkleri tercih etmeniz daha şık bir görüntü oluşturmanızı sağlar.

Son zamanlarda gözlük çerçevesi renkleri oldukça fazla seçeneklere sahiptir. Spor kıyafetlere uyum sağlayacak renkler olduğu gibi klasik tarzda çerçeve ve renkleri bulmakta mümkündür.

Kalp şekli yüzlere gözlük seçimi:

Kalp şekli yüzde mutlaka ince öne doğru çıkmış bir çene vardır.Alın çok geniştir. Geniş olan alnı yüksek elmacık kemikleri takip eder. Bu şekil kalp şekli yüz olarak tarif edilir ve uygun gözlük daha çok yuvarlak ve küçük çerçevelerdir. Kalp şekli yüzde elmecık kemiklerinin altında kalan kısım için öne çıkarılacak detay çerçevelerin üst tarafı ince alt kalın olmasıdır.

Üçgen yüzlere göre gözlük seçimi:

Üçgen yüzlerde belirgin bölge çene kısmıdır. Çeneye doğru uzayan bölge ön plana çıkınca gözlükte bu planı dengelemek önemlidir. Gözlük çene bölgesinin üst kısmında kalacağı için o bölgede hacim artıracak kalın çerçeveler tercih edilir. Burada önemli olan çene bölgesindeki vurguyu tüm yüze dağıtacak modeller kullanmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar