Kadın ve Moda

En İyi Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

31.03.2020
En İyi Klima Seçimi Nasıl Yapılır?

Klimanın bir oda için gereken soğutma kapasitesi soğutulan odanın boyutuna bağlıdır. Birçok kişi, daha iyi soğutma sağlayacağını düşünerek büyük boy satın alır. Ancak, klima odanızın metrekaresine bağlı olarak seçilir. Ayrıca büyük boy daha fazla enerji harcar. Klimalar havadan hem ısıyı hem de nemi giderir. Cihaz ünitesi çok büyükse, odayı hızlı bir şekilde soğutur. Düzgün boyutlandırılmış bir ünite, soğuttukça nemi etkin bir şekilde giderir.

Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

Klima çeşitleri arasında seçim yaparken bazı özelliklere dikkat etmek gerekir;

BTU: Klima ünitelerinin soğutma gücünü karşılaştırmak için, ünitenin alanınızı soğutmada ne kadar etkili olacağını söyleyen BTU ölçümünü kontrol edin. 24 m2 büyüklüğünde bir orta boy oda için yaklaşık 10.000 BTU ve 18 m2 büyüklüğünde küçük bir oda için 8.000 BTU gerekir. Ticari ofis alanı veya 36 m2 büyüklüğündeki odalar için ise yaklaşık 15.000 BTU olması gerekir.

EER: Enerji Verimliliği Oranı (EER) klima ünitesinin ne kadar enerji tasarrufu sağladığını gösterir. Derecelendirme ne kadar yüksek olursa, sistemi o kadar verimli olur. Yeni bir cihaz satın alırken, EER hakkında bilgi ünitenin EnergyGuide etiketinde bulunabilir.

Klima modelleri arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken diğer özellikler:

  • Soğutma hızını ayarlayabilmeniz için çeşitli fan hızları.
  • Uzaktan kumanda, zamanlayıcı, uyku veya gece modu kullanışlı ekstralardır. Gece modu özelliğinde klima sıcaklığını otomatik olarak ayarlar. Böylelikle konforlu bir uyku sağlar.
  • Cihazınızı bir odanın köşesine monte ediyorsanız, hava akışını oda düzeniniz için istediğiniz yöne yönlendirebilecek bir ünite arayın. Klimayı uzun bir odanın dar ucuna monte etmeniz gerekiyorsa, havayı odaya daha fazla yönlendirebilen “turbo” fan moduna sahip modelleri arayın.

Klima Soğutma İhtiyaçlarını Hesaplama

 Odanız için en iyi klima boyutlarını belirlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Soğutulacak alanın kare görüntülerini belirleyin.
  2. Kare görüntüleri ve aşağıdaki grafiği kullanarak doğru soğutma kapasitesini belirleyin. Soğutma kapasitesi, saatte İngiliz ısı birimlerinde (BTU) ölçülür.
  3. Aşağıdaki durumlar için gerekli ayarlamaları yapın:
  • Oda çok gölgeli ise, kapasiteyi yüzde 10 azaltın.
  • Oda çok güneşliyse, kapasiteyi yüzde 10 artırın.
  • Odayı ikiden fazla kişi düzenli olarak kullanıyorsa, her ilave kişi için 600 BTU ekleyin.
  • Ünite mutfakta kullanılıyorsa, kapasiteyi 4.000 BTU artırın.

Klimanızın Kurulması ve Çalıştırılması

Monte etmeden önce küçük bir planlama size para ve enerji tasarrufu sağlayacaktır. İç drenaj sisteminin ve diğer mekanizmaların verimli çalışması için ünite monte edildiğinde düz olmalıdır. Mümkünse, üniteyi evinizin kuzey veya doğu tarafındaki gölgeli bir yere monte edin. Ünitenin dış mekan ısı eşanjöründe doğrudan güneş ışığı verimliliğini %10’a kadar azaltır.

klima

Klima termostatının yakınına lamba veya televizyon koymayın. Termostat bu cihazlardan gelen ısıyı algılar, bu da cihazın gereğinden fazla çalışmasına neden olabilir.

Klima termostatını yaz aylarında mümkün olduğunca yüksek bir değere ayarlayın. İç ve dış sıcaklıklar arasındaki fark ne kadar azsa, genel soğutma faturanız o kadar düşük olur. Cihazınızı açtığınızda termostatınızı normalden daha soğuk bir ortama ayarlamayın; evinizi daha hızlı soğutmaz ve aşırı soğutma ve gereksiz masraflara neden olabilir.

Çok nemli günler dışında fan hızını yüksek olarak ayarlayın. Nem fazla olduğunda, daha konforlu olması için fan hızını düşük olarak ayarlayın. Nemli günlerdeki düşük hız, evinizi daha iyi soğutur ve soğutma ekipmanı boyunca daha yavaş hava hareketi nedeniyle havadan daha fazla nem giderir. Koçtaş web sitesini ziyaret ederek klima fiyatlarını inceleyebilir ve klima kampanyaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Beğendiğiniz modeli sepetinize ekleyerek size en uygun klimayı seçerek kolayca alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar