Kadın ve Moda

Yüz Şekline Göre Eyeliner

30.09.2019
Yüz Şekline Göre Eyeliner

Makyaj yapmak her ne kadar, kişiye güzel bir donuş katsa da dikkatli, özenli ve tabii ki kişiye göre doğru şekilde yapılmazsa, olduğunuzdan daha kötü görünmenize yol açabilir. Özellikle göz makyajı, genel görünümü etkiler ve çekiciliği öne çıkaran bir detaydır. Göz makyajında ise en dikkat çeken noktalardan biri, eyeliner uygulamasıdır. Son yılların trend makyaj unsuru olan eyeliner, her dönem kendini yenileyen çizgilere sahip olsa da yüz şekline göre eyeliner çekmek önem taşır.

Yüz ve Göz Şekline Göre Eyeliner

Eyeliner Tasarımları

Hoş ve bakışlarınızı çekici kılan, eyeliner uygulamaları, doğru ve kusursuz olduğu takdirde güzel görünürsünüz. Ayrıca internette ya da herhangi bir sosyal medya üzerinde rastladığınız, göz makyajındaki eyeliner sizin gözlerinize uyumlu olmayabilir. Bu yüzden göz tipinizi ve gözlerinize en çok yakışan eyeliner uygulamasını öğrenmenizde fayda vardır. Birbirinden farklı göz çizgileri vardır; küçük, iri ya da düşük gözler, çukur gözler şeklinde farklı göz şekilleri bulunur. Her biri içinde özel, yüz şekline göre eyeliner uygulaması yer alır.

Eyeliner Uygulamaları: Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Yüz şekliniz, tabii özellikle göz şeklinizi dikkate alarak eyeliner uygulaması yapmanız gerekir. Ayrıca doğru eyeliner rengini de tercih etmek gerekir. Örneğin; kahverengi gözlerinizi öne çıkarmak adına, kahve tonlarında bir eyeliner tercih edebilirsiniz. Genellikle siyah eyeliner tercih edilse de göz renginize ve tabii makyajınıza göre belirleyebilirsiniz. Ama gözlerinizi öne çıkarmak adına göz renginiz doğrultusunda bir eyeliner rengi seçiminde bulunabilirsiniz. Eyeliner uygulamasında, göz şekliniz ve göz renginiz, dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılardır.

Hangi Yüze Hangi Eyeliner

Göz Şekline Göre Eyeliner Uygulamaları

Herkesin göz yapısı ve göz rengi birbirinden farklıdır. Bu yüzden de her kadına yakışan, sayısız özel eyeliner uygulamaları bulunur.

Badem Gözler İçin Eyeliner

Gözlerinizin iç köşeleri ile dış köşeleri aynı hizada ve bu iç köşeler arasındaki uzaklık, bir gözünüzün genişliğinde ise, badem gözlü olduğunuzu söyleyebiliriz. Badem gözlere sahipseniz, her tarz eyeliner uygulamaları size yakışacağı için şanslısınız. Trendler arasında yer alan, badem gözlere eyeliner uygulamasında; kedi bakışlara sahip olmak için, gözlerinize likit eyeliner ile ince bir çizgi çekin. Dış köşeleri ise kalınlaştırın. Ayrıca dış köşelerde, eyeliner çizgisini yukarı çekerek kuyruk bölümünü oluşturabilirsiniz.

Çukur Gözlere Eyeliner

Gözlerin dış köşesinde yoğunlaşan, eyeliner stilleri çukur gözler için idealdir. Göz kıvrımının yüksek noktasından itibaren eyeliner çek ve kirpiklerinin bittiği noktada bitir. Fazla uzatmamaya özen gösterin, uzatırsanız gözleriniz aşağı doğru çekilir. Bu yüzden yeterli kadar çekmeniz gerekir. Böylece daha iri ve kalkık gözlere sahip olabilirsin.

Eyeliner Kullanımı

Düşük Gözlere Eyeliner

Düşük göz kapaklarına sahip olanlar, gözlerini daha kalkık göstermek zorundadır. Bu yüzden düşük gözlere eyeliner adımında, kuyruğu oldukça uzun yapmanız gerekir. Ayrıca bakışlarınıza etkileyici bir görünüm kazandırmak adına, kirpiklerinize hacim vermek de önem taşır. Üst kirpik çizgilerini kapsayan şekilde, geniş oklar çizebilir ve gözlerinizi çarpıcı bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. İşlemi uygularken ise koyu renk tercih etmenizi öneririz.

[haber id=”35920″]

Büyük Gözlere Eyeliner

İri ve yuvarlak gözlere sahipseniz, eyeliner gözlerinizin şeklini fazlasıyla vurgular. Üst kirpik çizgine eyeliner ile hem içte hem dışta aynı kalınlıkta bir çizgi çekebilirsin. Aynı şekilde alt kirpik çizginin, iç kısmına göz kalemi de çekmeyi ise unutmayın. Kalkık göstermek içinde eyeliner ile kuyruğu uzatabilirsin. Büyük gözlere eyeliner uygulamasında, gözlerinizi uzun göstermeniz önemlidir. Göz kapağınızda eyeliner işlemine başlayarak, dış köşelerinde itibaren 1 cm ötesine kadar bir ok çizmeniz yeterlidir.

Yüz Şekline Göre Eyeliner

Aşağı Doğru Kıvrılan Gözlere Eyeliner

Aşağı doğru kıvrılan gözlerin için, aksi bir illüzyon yaratabilir ve daha kalkık görünmesini sağlayabilirsin. Tek yapman gereken şey ise eyeliner ile kuyruğunu uzatıp, güzel ve etkileyici bir bitiş dokunuş yapmaktır. Eyeliner ile gözünün boyunca çizgi çek ve yukarı-dışa doğru bir efekt vermeyi unutmayın.

Geniş Aralıklı Gözlere Eyeliner

Geniş aralıklı gözler, yani gözleriniz arasındaki uzaklık; bir göz genişliğinizden fazla ise bu göz şekline sahipsiniz demektir. Geniş aralıklı gözlere eyeliner uygulamasında; gözlerinizin biraz daha yakın gözükmesini sağlamanız gerekir. Bu yüzden, iç köşeden dış köşeye kadar bir ok çizin. Ardından ise alt göz kapağınızın ortasından başlayarak, dış köşenin dışına geçmeyecek şekilde bir çizgi çekin. En son rimel sürün ve kirpiklerinizi burun sırtına doğru fırçalayın.

Yakın Aralıklı Gözlere Eyeliner

İki gözünüzün aralığı birbirine yakın ise yakın aralıklı gözlere sahipsiniz demektir. Bu nedenle yakın aralıklı gözlere eyeliner işleminde; öncelikle gözlerinizin birbirine daha uzak görünmesini sağlamanız gerekir. İlk olarak, gözlerinizin dış köşelerini açık renklerden koyu tonlara geçiş yaparak gölgelendirme işlemi yapın. Sonra iç köşelerden başlayarak, dış köşelerin dışında bırakacak şekilde, bir ok çizin ve okun ucunu hafifçe kaldırın.

Uzun Gözlere Eyeliner

Uzun gözlere eyeliner işleminde, öncelikle uzun gözlerinizin dar görünmemesine özen gösterin. Göz makyajı yaparken ve eyeliner sürerken, bu ince ayrıntıyı göz önüne almanızı öneriyoruz. Uzun gözlerinizin dar görünmesini önleyerek, daha parlak ve büyük göstermek adına; kirpik çizgisinden biraz uzak mesafe de bir ok çizin ve hafifçe gölgeleyin. Daha sonra gözünüz ve kirpikleriniz arasında kalan, ince şeridi beyaz bir kalemle çerçeveleyecek şekilde çizin. En son, siyah bir kalemle göz kapağınızı vurgulayın ve çizdiğiniz okun merkezini koyulaştıran bir dokunuş yapın.

[haber id=”36896″]

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.