Kadın ve Moda

Çocuğa Masal Okumanın Faydaları

04.12.2022
Çocuğa Masal Okumanın Faydaları

Masallar çocukluk için vazgeçilmezdir. Çünkü sonsuza dek mutlu olmaktan çok daha fazla anlam ifade eder. Masal kahramanları, çocuklar için birçok erdemi öğrenme ve ahlaki dersler verme konusunda çok önemlidir. Masallar çocukların sadece hayal güçlerini geliştirmekle kalmaz, yaratıcılık becerilerini destekler ve muhakeme yeteneklerini artırır. Çocuklar sadece masallar yoluyla bile çok fazla şey öğrenir. Ayrıca anne-babayla çocuk arasında kurulacak özel bağlar için masallar birer fırsattır.

Masallar çocukları hayaller aleminde gezdirebilir ancak büyüdüklerinde masallar yoluyla öğrendikleri ahlaki değerler, akıllarında ve kalplerinde yer eder.

Ebeveynlerin bir kısmı, masalların çocuk gelişimine katkıları konusunda gerekli bilgi ve donanıma sahip değildir. Ancak birçok araştırmanın sonucu, masalların çocuk gelişimine ciddi katkılarda bulunduğunu gösteriyor.

Çocuklar için eğlenceli bir aktivite olan masal okuma ritüelleri, ayrıca çocukların gelişimine aşağıdaki katkıları da sunmaktadır.

Başlıklar

Masalların Çocuk Gelişimine Katkıları

1. Okuryazarlıklarını Erken Yaşlarda Geliştirir

Albert Einstein, “Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız onlara masal okuyun. Daha zeki olmalarını istiyorsanız, onlara daha çok masal okuyun” der.

Masal okumak, okuryazarlığın erken yaşlarda gelişimi için çok önemlidir. Masal dinleyerek büyüyen çocukların hayal gücü gelişir. Gerçek dünya ile masalların geçtiği fantastik dünyalar arasındaki farkı çocuklarınızla tartışabilirsiniz. Bu sayede onların kendilerini ifade edebilme becerilerinin gelişmesini de sağlayabilirsiniz.

Ayrıca masal dinleyen çocukların kelime dağarcıkları da çok hızlı bir biçimde artar.

2. Problem Çözme Becerilerini Artırır

Hikayeler sayesinde çocuklar hikâyelerdeki karakterlerden birçok şey öğrenir ve bu onların masal kahramanlarıyla kendilerini özdeşleştirmelerini sağlar. Masallar, çocuklar için hayat boyunca karşılaşabilecekleri problemlerin üstesinden gelebilme becerilerini kazanmaları noktasında ufuk açıcıdır.

cocuga masal okumanin faydalari

3. Çocukları Hayata Hazırlar

İçinde yaşadığımız dünya ve sosyal hayat yetişkinler için bile oldukça zorluyken, çocukları bu sosyal hayata hazırlamak elbette kolay değil. Çocuklar, hayat yolunda hemen herkesin başına kötü olayların gelebileceğini masallar yoluyla erken yaşlarda öğrenir. Bu da onları hayata hazırlar. Duygusal açıdan gelişmelerini destekler. Zorluklarla karşılaşsalar bile başarıya ulaşabilecekleri fikrini aşılar.

Uyku masalları, çocukları uykuya da hazırlar. Elbette uyku öncesinde okunacak masallar dikkatle seçilmeli, aksi bir etkiyle çocuğunuzun uykusunu kaçıracak veya korkutacak bir masal okumamaya özen göstermelidir. Bu nedenle, çocuğunuza okuyacağınız masalları öncesinde kendiniz okumanız, gerektiğinde değişiklikler yapmanız önemlidir.

4. Kültürel Okuryazarlıklarını Artırır

Çocuklar, hayatlarının erken yıllarında farklı ülkeleri ve kültürleri masallar aracılığıyla tanır. Farklı kültürlere ait inanışları, kültürel değerleri, gelenekleri ve davranışları, masallarla öğrenir.

5. Kurgu ve Gerçek Arasındaki Ayrımı Fark Etmelerini Sağlar

Masal dinleyen çocuklar, kendi hikayelerini uydurabilir. Kendi hikayelerinde çatışmaları çözmek, güçlüklerin üstesinden gelmek, kahramanların gelişimini görmek, çocuklarda büyük ufuklar açar. Ayrıca kurgu ile gerçek hayat arasındaki farkı çocuklara masallar öğretir.

Aslında masallar zamansızdır. Bugün dünya klasiği haline gelmiş, Çirkin Ördek Yavrusu, Çizmeli Kedi, Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel, Altın Yumurtalayan Tavuk gibi birçok masal, yüzyıllardır tüm dünyada anlatılır. Bu nedenle ortak bir dünya mirası olarak masallar, çocuk gelişimine yüzyıllardır katkı sağlamaya devam etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar