Kadın ve Moda

Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı

15.03.2022
Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı

Süt kaç dakika kaynatılmalı? Bugün önemli bir püf nokta hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Bu bilgi basit ama önem arz eder. Süt kaç dakika kaynatılmalı diye merak edip soran çok fazla insan var. Süt kaynatma miktarı belli süreden ne az ne de çok olmalı ideal dengeli olması gerekir.

Bildiğiniz üzere işlenmemiş yani çiğ süt için de birden çok bakteri ve zararlı gözle görünmeyen mikropları barındırır, bundan dolayı da bu şeyleri sütten arındırmak içinde kaynatmamız kesinlikle şarttır. İşte bu arındırma işlemini de ocakta ateşte yapmamız gerekmektedir. Yalnız kast ettiğimiz pastörize sütler değildir.

Pastörize sütler zaten kaynatılıp o şekilde paketlenmesi gerçekleşiyor, onları buzdolabından çıkarıp direk içebilirsiniz. Bu soruna açıklık getirdikten sonra çiğ süt ne kadar kaynatılır bunun detaylarını paylaşalım. İnsan sağlığı açısından son derece önemli ve zorunlu bir noktadır. Bazı kişiler öyle içilse ne olabilir diye soruyor.

Birçok hastalığa davetiye çıkarır ve bağırsak gibi organları çok fazla etkiler. Şimdi de diğer detaylara bakalım. Süt sadece bebekler ve çocuklar için değil tüm bireyler için faydalıdır. Sütte olan bu faydaların yok edilmemesi için çiğ olarak tüketilmemesi gerekiyor. Çiğ sütler bakteri ayrıca mikrop barındırdığından dolayı kullanmadan önce kesinlikle kaynatmak gerekiyor.

Bunu yaparken doğru yöntemin uygulanması gerekir ayrıca süt ne kadar kaynatılır sorusunun cevabını bilmek sütün besin değerlerini korumak açısından oldukça önemli bir konudur. Bir çoğumuz sütü çok fazla kaynatmanın faydalı olduğunu düşünsek bile aslında gereğinden çok fazla kaynayan süt içindeki faydalı besinleri kaybediyor. Bundan dolayı sütleri bakteri ve mikroplardan arındırmak için yetecek kadar kaynatmak gerekiyor. Burada sizlere süt kaç dakika kaynatılır ve süt kaynatmanın püf noktaları hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Süt Ne Kadar Kaynatılır

Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı?

Süt bir tencerenin içine alınarak ocakta kaynatılır. Süt kaç dakika kaynatılmalı sorusunu detaylı olarak anlatacağız. Tencereye koyduğunuz sütü orta ateşte 10 dakika kaynatmanız ve sonrasında kısık ateşte birkaç dakika daha kaynatmanız onun bakteri ve mikroplardan arınması için iyi yeterli bir süre olur. Belirtilen süreden çok daha fazla kaynatırsanız ayrıca sütün içindeki besin değerleri ayrıca da tenceredeki süt miktarını azaltır. Sütü fazla kaynatmak dibinin tutmasına da neden olur. Bu da sütün tadını bozacağı gibi tencereyi temizlerken de işinizi epey zorlaştırabilir. Bütün bu sorunları yaşamamak için sütü gerektiği kadar kaynatmaya dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle de sevdikleriniz ile birlikte sağlıklı bir süt içmenin tadını çıkarırsınız.

Süt Kaç Dakika Kaynatılmalıdır

Çiğ Süt Ne Kadar Kaynatılır Püf Noktaları

Süt kaynatırken yaşanan bazı aksilikleri anlatmak gerekirse. Bunlardan en sık yaşanan aksilik sorun sütün taşma sorunu ya da dibinin tutma sorunudur. Böyle sorunlar yaşamak istemiyor iseniz sizlere anlatacağımız çiğ süt ne kadar kaynatılır püf noktaları size yardımcı olabilir.

Süt hijyenik bir hale gelirken içindeki besin değerlerini de kaybetmemesi için 10 dakika kaynatılması gerekiyor.

Sütün kaynarken taşmaması için kullanılmış olan tencerenin yeterli büyüklükte olmasına dikkat edilmesi gerek. Süt tenceresi çok fazla dolu olursa kaynama sırasın da kabaran sütte taşma meydana gelebilir.

Sütü kaynatmak için fazla ateşte olmaması gerek çünkü taşmasına sebep olabileceğinden dolayı sütü orta ateşte kaynatmalıyız.

Sütü kaynatmaya başladığınızda kabarmasına sebep olur ve bu da taşmasına yol açar. Bu şeyin önüne geçmek için sütü kaynattığınız tencerenin ağzını tahta bir kaşıkla kapatmalısınız.

Süt Kaç Dakika Kaynatılır

Süt Ne Kadar Kaynatılır Diyorsanız 6 İla 10 Dakika Arasında Kaynatılmalı

Halk arasın ne kadar fazla kaynarsa bakterleri o kadar çok ölür sağlıklı olur anlayışı vardır. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. Süt ne kadar kaynatılır sorusuna sütü kaynatmak belirli noktaya kadar faydalı olur ama sonrasın da ise sütün vitaminlerin ve besin değerlerinin yok olmasına sebep olur. Sütü ortalama 6 ile 10 dakika süre içinde orta ateşte kaynatılmalıdır sonra kısık ateşte birkaç dakika kadar kaynatılır. Fazla yüksek ateşte içerisinde olan vitaminler ve proteinler ölme ihtimali vardır. Ayrıca çok yüksek ateşte dibine tutar ve aşırı derecede buharlaşır. Geniş bir tencere de ağzına kadar süt doldurmadan kaynattığınızda ise en iyi sonucu alıyorsunuzdur.

Çiğ Süt Ne Kadar Kaynatılır

Süt Kaç Dakika Kaynatılır Nelere Dikkat Etmeli?

Söyleyeceğimiz noktalara dikkat ederseniz hem sağlık açısından hem de pratiklik açısından kolaylık sağlarsınız. Süt kaç dakika kaynatılır, işte dikkat etmeniz gereken detaylar;

Süt kaynama öncesin de sütün taşmasının önüne geçilmesi için ocağın kısık ya da orta ateşte olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

En fazla 10 dakika daha kaynatılması gerekir hatta mümkünse daha da az kaynatılması gerek. Çünkü içerisinde olan vitaminler yok olmaktadır. Bu noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sütü aldığınız dan sonra çok fazla beklememe yapmamanız gerekir, çünkü içerisinde bakteriler ürediği için sütü bozmaya başlar. Bundan dolayı da hızlı bir şekilde ocağa konulması gerek.

Süt kaynatma işlemin de yapıldıktan sonra da saklama kurallarına rivayet edilmesi gerekir. Bu işlem bittikten sonra sıcak sıcak cam kavanoz kaplara koyarak metal kapaklar ile ağzının korunması gerekmektedir. Bundan dolayı da ilk günkü gibi taze olur ayrıca da buzdolabından çıkarıp kullanırsınız. 2 hafta içerisinde de tüketmenizi öneririz.

Bu besinin kaynama noktası 100,1 dir. Bu derece gelince kaynamaya başlar. 72 derecede de kabarmaya başlar.

Kaynatma işleminden önce temizleme işlemi gerçekleştirilmesi faydalı olacaktır. İlla bu uygulamayı yapacaksınız diye bir şartta yoktur. İnce gözenekli bir süzgeçle ya da tülbentle süzülüp içerisindeki ufak tefek kalıntıların temizlenmesi çok yararlı olacaktır.

Sütün Dibine Tutmaması İçin Ne Yapmalı?

Tencerenin dibine tutarak çok kötü bir durum ortaya çıkabilir. Öncelikle de süt dibine tutmaya çok yatkın olduğundan dolayı bunun içinde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Tencerenin dibine sütün tutmasını istemiyor iseniz sütü koymadan önce tencerenizi su ile çalkalayın sonra sütü tencereye koyun ocağa alarak kaynamaya bırakın. Ayrıca orta ateşe koyduysanız bunu biraz kısın bu da dibine tutması için bir yöntemdir. Bir önemli noktası daha mümkün olduğunca kadar geniş bir tencere de kaynatırsanız da kesinlikle dibine tutmaması gerek. İşte bu saydıklarımızı yaparsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Sütü Kaptan Taşırmamak İçin Ne Yapmalı?

Bundan dolayı sizin için 3 basit yöntemi anlatacağız, böylelikle de ocaktan taşıp her yerin kirlenmesine neden olmayacak. İşte bu yöntemler;

1. Süt tenceresinin üst kısmına tahta kaşık yerleştirmeniz gerekir. Bunu yapan birden kişiyi gördük. Taşma riski olan bütün maddelere karşı yapılabilecek bir uygulamadır.

2. Tencerenin ağız bölgesine hafifçe tereyağı uygulamak, tencerenin ağız kısmına kadar gelen süt taneciklerini aşağı indirmesini sağlar ve bu noktaya çözüm bulmalıyız. Bunun en iyi çözüm yollarından biri de tencerenin ağız bölgesine tereyağı sürmeniz olacaktır. Buraya kadar gelen süt taneciklerinin geri inmesini sağlar. Denenmiş ve başarılı olan bir çözüm yoludur.

3. Pişirdiğiniz kabın içerisine porselen veya cam yerleştirmek: Bu size braz garip gibi gelebilir ama gerçekten işe yarıyor. Isıya dayanıklı porselen ya da cam bardak koyup taşımasını önleyebilirsiniz.

Süt Kaynatmanın Püf Noktaları

Süt Kaynatmanın Püf Noktaları

Evlerimizde çok fazla kullandığımız sağlıklı içecek süt kaynatmanın püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalara dikkat edilmesi durumunda süt içerisindeki vitaminlerini kaybetmeden tüketilebilir. Çiğ süt kullanılıyorsa bu sütün ilk olarak temiz bir tülbentten geçirilerek tencereye alınması gerekmektedir. Süt tencerenin içine konulmadan önce tencere su ile çalkalanır ise tencerenin dibi tutmaz. Bunun yanında tencerenin yan kısımlarına tereyağı sürülürse süt kaynadığında tencereden taşmayacaktır.

Süt karıştırılarak kaynatıldıktan sonra kısık ateşte 5-10 dakika daha kaynatılıp altı kapatılmalı. Bu kadar sürelik kaynatma sütün vitaminlerini kaybetmesini önleyecektir. Aynı zamanda sütün içerisindeki bakteriler ve mikroplar bu kaynatma işleminde yok olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.