Kadın ve Moda

Reklam Kol Hırka Nasıl Örülür?

04.02.2019
Reklam Kol Hırka Nasıl Örülür?

Kadınlar ve erkekler için ortak olan reklam kol hırka nasıl örülür merak uyandırmaktadır. Reklam kol hırka salaş duran ve kullanımı rahat bir hırka çeşididir. Bu nedenle yumuşak yün ile örülmesi uygun görülür. 4.5 veya 5 numara şiş kullanmak bu hırka modeli için idealdir.

Yaklaşık olarak 5 adet yumak ile bir hırka tamamlanmaktadır. İsterseniz farklı desenler koymak için farklı renklerde satın alabilirsiniz. Genellikle reklam kol modelini gösteren renkler kırmızı, bej, gri ve lacivert olmaktadır.

Reklam Kol Hırka Nasıl Örülür?

Hırkanın arka parçası için 100 ilmek ile başlanmaktadır. Bedeninize göre 100 ilmeği azaltabilirsiniz. Medium beden giyiyorsanız 85 ilmek, small beden giyiyorsanız 75 ilmek yeterli olacaktır. İlmek çekme işleminden sonra 2 ters 2 düz örülerek hırkanın lastik kısmı örülür. Lastiğin yaklaşık 8 cm olması istenmektedir. Beden uzunluğunuza göre kol altına kadar düz örerek devam edilir.

Örerken koltuk altının 2 parmak aşağısından ölçmeniz gerekmektedir. Kol kısmına geldiğiniz de oyuntu oluşturmak için sağdan ve soldan 5 adet ilmek kesilmektedir. Genellikle kol oyuntusundan itibaren örnek koymak isteyenler bu aşamada örnekleri oluşturmaktadırlar. Kol kesimi için sağdan ve soldan 1’ er ilmek kesilerek kola devam edilir.

Hırkanın diğer parçalarını birleştirmek için son sıra ters olarak örülür ve tamamlanır. İlmeklerin kesme işlemi yapılarak kola geçirilir.

Reklam Kol Özelliği ve Örülmesi

Hırkanın bir ön parçası için 45 ilmek ile başlanır. 2 ters 2 düz olacak şekilde 8 cm örülür. Hırkanın arka parçasından lastiğin ne kadar olacağını ölçebilirsiniz. Aynı şekilde arka parçanın kol oyuntusuna kadar düz örülür.

İlmek sayısı 2’ye bölünerek kol şekli oluşturulması için sırayla 4-3-2-1-1-1-1-1-1 İlmek her sırada kesilmeye başlanır. Kestiğiniz her sırada sayılara dikkat etmeniz gerekir. Kesme işlemi yalnızca sağdan veya yalnızca soldan yapmalısınız.

Şişte son 1 adet ilmek kalana kadar 1’er 1’er kesmeye devam etmelisiniz. Kol evi bölümünün omuz başlangıcına mesafesi yaklaşık 30 cm olacaktır. Kol için 43 ilmek ile başlanmaktadır. 2 ters 2 düz olacak şekilde 8 cm lastik yeniden örülür. Düz örgü devam ederken ilmekleri eşit bölecek şekilde ilmek artırma işlemi yapılır. Toplam 10 ilmek artırılması gerekir.

Bu ilmeklerin en başta ve en sonda olmamasına özen göstermelisiniz. Kol uzunluğunu da dikkate alarak artırma işlemine devam edilir. 80 ilmek olunca kol boyu tekrar ölçülür ve duruma göre devam edilir. Her iki yandan da kol oyuntularının oluşması için aynı anda 5 adet ilmek kesilmelidir.

Kolu bitirmek için 10 ilmek sağdan ve soldan kesilmeye başlanır. Şişte 10 ilmek kalıncaya kadar 1’er 1’er kesmeye devam edilir. En son kalan 10 ilmek aynı anda kesilecektir. Aynı şekilde diğer kol içinde aynı işlemler uygulanarak hazır hale getirilmektedir. Sonunda kol oyuntusuna kollar dikilmekte ve ön parçalar hırkaya yandan dikilmektedir.

Reklam Kol Hesaplaması

Kol uzunluğu ile arka parçanın uzunluğunun eşit olmasına dikkat edilmelidir. Kol kesimleri dikkate alınarak zeminde incelenmelidir. Kol altı kesiminden yukarıdan aşağıya ilmekleri saymanız gerekmektedir.

İlmek sayınıza 10 eklemelisiniz. Hırkanın arka kısmına 100 ilmek ile başlandı ve yarısına gelindiğinde hırkanın bir ön parçası için ayrılmıştı. Kol oyuntusu için bedene göre ilmek kesildi. Ardından hırkanın ön parçasını tamamlayacak kol kısmı oluştu.

Kolun tamamı artırılan ilmeklerle birlikte 80’e tamamlandığında model oluştu. Modelin düzgün oluşması için ilmek sayılarını not etmeli veya kestiğiniz bölümlere işaret koymalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar