Kadın ve Moda

Parfümde Üst, Orta ve Alt Notalar Ne Demektir.

02.01.2016
Parfümde Üst, Orta ve Alt Notalar Ne Demektir.

Parfümde üst, orta ya da alt nota sıklıkla duyduğumuz kelimeler olduğunda, neler olduklarını merak ederiz. Bu konuda sizlerle detayları paylaşırken, parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bir kaçını da paylaşmış olacağız.

Parfüm içerisinde üst, orta ve alt notalar yer almaktadır. Bu tanımlamalar, parfümde seviyeleri göstermektedir.

Parfümde Üst Notalar

Parfümde üst notalar dediğimiz, ilk sıkıldığı anda etrafa yaymış olduğu keskin koku akla gelmelidir. Bu keskin koku çabuk uçar ve içerisinde çoğunlukla zencefil ya da turunçgil gibi hem daha çabuk buharlaşma özelliği olan hem de daha keskin olan içerikler kullanılır. Üst nota için tepe noktası tanımı da yapılmaktadır.

Parfümde Orta Notalar

Parfümde orta notalar, ilk sıkma anında ortadan kaybolan keskin kokudan sonra ortaya çıkmaktadır. Bir kaç saat boyunca koku kendisini gösterir. Parfümün asıl kokusu olarak da bilinmektedir.  Hem aromatik hem de çiçeksi kokulardan oluşan ve kalp notası da denen orta nokta, bir parfümün özünü oluşturmaktadır.

Parfümde Alt Notalar

Parfümde alt notalar, sıkıldıktan sonra yarım saat içerisinde etkin olur ancak asıl hissedilmeye başlanması, orta notanın etkisini kaybetmeye başlaması ile olur. Haliyle de daha fazla baskın olan, parfümün kalıcılığını belirleyen ve dip nota şeklinde de tanımlanan notadır.

Kaliteli parfüm nasıl anlaşılır?

Kaliteli parfümün anlaşılmasını, yukarıdaki nota örnekleri üzerinden açıklamak gerekirse, kalıcılığı olan ve notalara arasında uyum görülen şeklinde tanımlayabiliriz. Bir parfüm aldığımızda ilk kokunun yanıltıcı olabileceğini unutmayın. Parfümü denemek için ilk sıktığımızda, üst notaların etkin olduğunu bilmeliyiz. Aslında biraz daha bekleyerek parfümün etkisini ölçmek, daha sağlıklı bir durum olacaktır. Parfümün gerçek kimliği olan orta notaları test etmek için bu gereklidir. Ayrıca orta ve alt notaların ne kadar süre etkin olduğu, parfümün kalitesini göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.