Kadın ve Moda

Örgü Dantel Şal Modellerine Genel Bakış

24.02.2019
Örgü Dantel Şal Modellerine Genel Bakış

Kadın giyiminin en önemli aksesuarlarının başında şal geliyor. Gerek yaz gerek kış aylarında gündüz ve gece kullanılabilen şallar kadınların kıyafetlerinin tamamlayıcısı.

Bu bağlamda da şal deyince insanların karşısına farklı alternatifler çıkıyor. Son yıllarda ise otantik giysilerin yeniden moda olması ile beraber örgü şal modelleri son derece revaçta olmaya başladı. Neredeyse kumaş ve dokuma şalların yerini almaya başlamış durumdalar.

Örgü Dantel Şal Modelleri Nelerdir?

Örgü Dantel Şal Modellerine Genel Bakış

Örgü dantel şal modelleri konusunda insanların karşısına çok sayıda seçenek çıkıyor. Dantel olarak yapılan modellerde yine son yıllarda sıkça moda olan motifler en çok göze batan modeller. Rengarenk motiflerin birleşmesi ile ortaya harika şallar çıkıyor. Ama tümden örülen modeller de yok değil.

Renk olarak beyaz ise özellikle örgü dantel şal modelleri içinde sıkça tercih edilen renkler arasında Bunun yanında kırmızı, pembe, sarı gibi diğer renkler de kullanılmıyor değil.

Modeline göre kullanılan ipler değişmekle beraber genellikle dantel şallar için özel olarak üretilen ipler en çok tercih edilen ipler ki, bunlar şalın modelinin daha çok öne çıkmasını sağlıyorlar. Şalların kenarında püskül, ince bir birleştirici tığdan yapılan zigzaglar ise en çok görülen detaylar. Bazen düz olarak bırakılanlar da olmuyor değil.

Örgü Şal Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Örgü Dantel Şal Modellerine Genel Bakış

Üstte yer alan bu bilgileri verdikten sonra örgü dantel şal modelleri ne olursa olsun nerede nasıl kullanılır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise en basit ifade ile her yerde her biçimde kullanılabilir.

Kışın soğuk karlı yağmurlu günlerde palto ve kabanların üzerine kullanılabileceği gibi, evlenen genç kızlar ince dantel ipinden örülen dantel şallar ile gelinliklerinin üzerinde rahatlıkla kullanabilir. Ya da yaz aylarında ince giysilerin üzerine akşamüstü, gece sokağa çıkarken de kullanılabilir. Bunun yanında kaşkol yerine kış aylarında kullanılabilir. Ev gezmelerine giderken kişi yanına alarak aksesuar olarak değerlendirebilir.

Örgü Şal Örerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Örgü Dantel Şal Modellerine Genel Bakış

Kimi insanların el becerisi biraz daha fazladır ve örgü örmeyi çok severler ki kendi şalını kendisi örmek isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken husus modeline uygun ip seçilmesidir. Bir diğer önemli olan husus doğru tığ ile şalın örülmesidir. İnce olan ip ile ince tığ, kalın olan ip ile kalın tığ kullanılmalıdır. Aksi halde model de, ip de ne kadar iyi olursa olsun istenen sonucu vermez.

Şal örülürken kullanılan tüm malzemeler temiz olmalıdır. Ama kişinin elleri de temiz olmalıdır ki örülen şal kirlenmesin. Örgü örmek türü ne olursa olsun incelikleri olan bir iştir.

Örgü Dantel Şal Modellerine Genel Bakış

Örgü Şal Satın Alırken Bilinmesi Gerekenler

Peki, ama örmeyin satın alacakların nelere dikkat etmesi gerekir derseniz o zaman da mutlaka incelikle örülmüş, temiz, kaliteli malzemenin kullanıldığı şallar olmalıdır.

Kişi kendi yaşına, konumuna, kullanacağı yere göre tercih yapmalıdır. Burada hangi giysiler ile kullanacağına, nasıl bir giyim tarzı olduğunu düşünerek satın alma yoluna gitmelidir. Bunun yanında renk de bir diğer önemli olan faktördür. Kişi kendi tenine en çok yakışacak olan renkte olan şalları seçmelidir.

Örgü Dantel Şalların Fiyatını Belirleyen Unsurlar

Örgü Dantel Şal Modellerine Genel Bakış

Örgü dantel şal modelleri hakkında bu bilgiyi verdikten sonra işin satın alınan ürünlerin fiyatlarını belirleyen unsurlardan da bahsetmek gerekirse serbest piyasa ekonomisinde satış noktasına göre rakamlar değişiklik gösterebilir. Lakin kullanılan toplam ip miktarı, modeli, ekstra yapılan varsa çalışmalar, nereden satın alındığı, yerli ya da ithal ürün olması, özel üretim mi, fabrikasyon tarzı seri üretim mi gibi birçok parametre şalın fiyatını belirlemektedir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.