Kadın ve Moda

Kasnak İşi Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

14.03.2019
Kasnak İşi Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

Bu yazımızda sizlere kasnak işi lif örneklerini, kasnak işi lif modellerini, kasnak işi lif örneği yapılışlarını ve kasnak işi lif örneği yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kasnak işi lif örnekleri ve modelleri yapılışı ile ilgili daha önceki yazdığımız lif modelleri yapılışı yazımızda bahsetmiştik.

Ev hanımlarının elinden hiç düşürmediği bir örgü eşyası varsa oda lif modelleridir.

Her ev hanımı muhakkak kendine veya çeyizlik için çocuklarına değişik modellerde lif örerek hazırlar ve kenara koyar.

Lif modelleri birçok şekilde yapıldığı gibi konumuz olan kasnakta da çok rahat yapılabilmektedir. Kasnakta yapılan lif modelleri birçok değişik renklerde ve çok çeşitli motiflerde yapılabilmektedir.

Kasnak İşi Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

Önemli olan hangi motifte bir lif yapacağınıza karar vererek motifinize uygun renkleri seçmeniz gerekmektedir. Motif ve renk seçimini yaptıktan sonra hazır kasnağınız da örmeye kolaylıkla başlayabilirsiniz.

Sizler için en güzel ve en değişik renklerde kasnak lif motiflerini bir araya getirerek resim galerimizde sunduk. Beğendiğiniz bir kasnak lif modelini örebilir ya da kendiniz yeni motifler desenler ekleyerek çok daha şık kasnak işi lif modelleri örebilirsiniz.

 

İyi örgüler diliyoruz.

 

Kasnak İşi Lif Modellerinde Kullanılan Desenler

Kasnak çerçevesi kullanılarak yapılan lif modelleri birbirinden farklı desenlerde yapılmaktadır. Lifler kullanılan kasnağın çevre geometrisine göre kare, dikdörtgen ya da beşgen şekillerde olabilirler. Kasnak içerinde lif üzerine değişik şık motifler işlenebilir. Kedi motifli ya da yıldız desenli lif örnekleri en çok beğenilen modeller arasında bulunmaktadır.

Lif yapımında kullanılan ipliklerin türü çok önemlidir. Kullanılan ipler hem sağlam olmalı hem de insan cildi ile temas edeceği için yumuşak olmalıdır. İplerin ayını zamanda insan vücudunda tahriş ya da alerji oluştuacak kimyasallardan yapılmamış olmasına da dikkat edilmelidir.

Kasnak işi lif yapımında teercih edilen renkler genelde açık, cıvıl cıvıl insanın enerjisini yükselten renkler kullanılmaktadır. Sarı, kırmızı, beyaz, pembe ve fuşya gibi renkler birlikte farklı kombinasyonlarda lif yapımında kullanılabilir.

Kasnak İşi Lif Örnekleri ve Modelleri Yapılışı

Kasnak Lif Yapımının Sağladığı Faydalar

 Kasnak kullanılarak şekil verilen lifler genelde kadınlarımız tarafında yapılmaktadır. Kadınlarımızın birbirinden öğrendikleri modeller ve sonrasında kendi özgün tasarımları ile yaptıkları lif modelleri bu alanda zengin seçenekler oluşturmuştur. Lif yapımı yapan kişiye çok zahmet vermeden yapılan bir el sanatı eseridir. Bu sayede elde edilen ürünler yakın çevredeki kişilere hediye olarak verildiği gibi kermes ya da internet üzerinden de satılarak aile bütçesine katkı sağlamak da mümkündür.

 

Boş zamanlarını bu şekilde değerlendiren her yaş grubundan insanlar bir taraftan keyifli vakit geçirirken diğer taraftan da kazanç elde etmektedirler.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. filiz dedi ki:

  kasnak işi lif modelleri yapımı ile ilgili bir yazınız olacak mı çünkü kasnak işi lif modelleriniz gerçekten çok güzel kesinlikle örmek istiyorum yardımcı olur musunuz

 2. fulya dedi ki:

  kasnak işi lif modellerinizi çok beğendin örülüşü ile ilgili bilgi verebilirm misiniz.

 3. sunaaydın dedi ki:

  kasnak işi lif örneklerini örmek gerçekten zor mu bir arkadaşımdan yardım alayım dedim ve danıştım kasnak ile lif örmeye çalışmış ama yapamamış kasnakla lif örmeyi nasıl öğrenebilirim acaba

 4. nimet dedi ki:

  lif örnekleri çok güzeller örneklerinden faydalanıcam kesinlikle

 5. acundir dedi ki:

  kasnak ile lif örme tekniğini biliyormusunuz

 6. ziren dedi ki:

  lif modelleri arıyordum sitenizle karşılaştım. lif örnekleri çok güzeller özellikle kasnak işi lif modelleri örmek için çok hoşlar çok teşekkür ediyorum

 7. kevser dedi ki:

  kasnak işi lif modellerini yapan varmı hala

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar