Kadın ve Moda

Okul Öncesi Eğitim ve Önemi

20.06.2013
Okul Öncesi Eğitim ve Önemi

Okul öncesi dönem çocukların gelecek hayatlarındaki temel parçaların en başında okul öncesi eğitim gelmektedir. Okul öncesi dönem çocuklarının fiziksel, psikolojik, sosyal, bilişsel ve duygusal ve daha birçok yönden gelişebileceği en hızlı zaman dilimini temsil etmektedir.

Okul öncesi eğitim de bu hızlı gelişime ayak uydurabilmeli ve çocukların eğitimine sağlam bir temelle başlanmalıdır. Yapılan birçok çalışma ve araştırmanın da gösterdiği gibi insan hayatının ilk altı yılı özellikle zihinsel gelişim açısından büyük önem arz etmektedir. Yine yapılan çalışmalar göstermiştir ki zekâ gelişiminin  %60 okul öncesi yaş döneminde gerçekleşmektedir.

Toplumumuzda okul öncesi eğitim anlayışında genellikle temel eğitime bir hazırlık niteliği taşıdığı düşüncesi hâkimdir. Okul öncesi eğitim temel eğitim için bir ön hazırlık olmakla birlikte en temel işlevinin uygun ortamların sağlanmasıyla çocuğun yeteneklerini keşfederek geliştirmektir.

Okul Öncesi Eğitim ve Önemi

Bu yazımızda okul öncesi eğitimin sadece kurumsallaşmış kısmına değinmiş bulunmaktayız. Okul öncesi eğitim aslında çocuğun ilk gözünü açtığı aile ortamında başlar ve aslında bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Okul öncesi eğitim kurumları bu noktada da önemli bir yere sahiptir. Yani çocuğun ailenin dışında kaldığı ilk sosyal ortamdır. Aile dışına atılan bu ilk adımlar olduğundan çocuğun gelecek hayatı için oldukça önemli bir yere sahip olacaktır.

Peki okul öncesi eğitim nasıl olmalıdır sorusuna, Froebel’ in  ‘’Anaokulunun amacı öğrenmeye ilgi uyandırmaktır.’’ sözünden yola çıkarak cevap verebiliriz. Yani anaokullarının temel işlevini daha öncede belirtildiği gibi çocukların yeteneklerinin farkına varmak, bilgileri öğretmek değil öğrenme sürecine hazırlamak, ilgi uyandırmak. Çocukların ömür boyu öğrenmelerinden zevk almasını sağlamak olmalıdır.

Bir nokta üzerinde dikkatle durulması gerekmektedir. Okul öncesi eğitim kurumları yani anaokulları çocuğa bilgi aktarma değil oyun çağında olan çocukların oynayarak işbirliği yapma ve sosyalleşmelerine katkı sağlayan yapıda bulunmaları gerekmektedir.

Çocuk yine kuralların varlığını ilk kez okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenir. Bu yapısıyla okul öncesi eğitimin önemli işlevlerinden biri olarak çocukların kendi haklarının farkına vardığı ve kendi haklarını korumaya başladığı bir kurum olması gelecek açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Çocuk sadece kendi haklarını korumakla kalmaz aynı ortamı paylaştığı arkadaşlarının haklarına saygı duymayı da okul öncesi dönemde geliştirmeye başlamış olur.

Yapılan birçok çalışma okul öncesi eğitimin önemine önemli bir noktadan daha yaklaşıyor. Farklı sosyo-ekonomik düzeydeki çocuklar arasındaki gelişim farklılıklarının en aza indirebilmesi bakımından okul öncesi eğitim önemli bir rol üstleniyor.

Fakat okul öncesi eğitim dönemindeki çocukların farklılıklara attığı ilk adım olduğu düşünüldüğünde birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Burada özellikle anne ve baba tutumları çocukların adaptasyon sürecinde büyük önem taşımaktadır. Aileler bu yeni ortam ve kişilere alışma sürecinde okullarla ve birbirleriyle iletişim halinde olmaları gerekmektedir.

Okul öncesi eğitimin önemi her geçen gün artmakta ve çocukların hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğu ise yapılan çalışmalarda görülmektedir. Bu sebeplerle okul öncesi eğitimi sadece tek yönlü düşünmeden anne, baba ve öğretmen ve diğer elamanlar olarak dikkatle el almak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.