Kadın ve Moda

Kolay Makarna Tarifi Yapılışı

Kolay Makarna Tarifi Yapılışı

Kolay makarna tarifi yapılışı konumuzda, kısa ve kolay bir şekilde makarna yapımını anlatmaya çalışacağız.

“Makarnanın kendisi zaten kolay, daha kolay nasıl olacak diyorsanız” bunu hemen açıklamaya çalışalım. Basit makarna tarifi yapılışı şeklinde bazı konularda çok fazla gereksiz detay ve resim yer almakta. Kafa karıştırmadan ve kısa yoldan makarna yapılışı için anlatıma geçelim. Öncelikle malzemeler hakkında bilgileri verelim. 3-4 tabak çıkacak şekilde ölçüler baz alınmıştır.

Malzemeleri

1 adet makarna (hangi türü seviyorsanız onu seçebilirsiniz. fiyonk, spagetti vs)

1 adet domates ( isteğinize göre sayılar değişebilir )

1 adet biber ( aynı şekilde isteğinize göre sayılar değişebilir )

margarin, tereyağı ya da sıvı yağ üçlüsünden birisi olabilir. Ve de tuz.

Sos Yapılışı

Yağı tavada eritmeyle başlıyoruz. Bunun için küçük bir tava yeterli olacaktır. Yağda ölçü olarak ise bir margarinin sekizde biri yeterli olacaktır. Yağı tavada erittikten hemen sonra içerisine çok ince doğranmış biberlerinizi atın ve hafiften kızarsın. Daha sonra ise yine ince kıydığınız domatesleri içerisine atınız. Bunları yaparken karıştırmayı unutmayınız. Eğer varsa, en son domates salçası ya da acı seviyorsanız biber salçası ekleyebilirsiniz. Salçayı tatlı kaşığı ile ekleyin. Fazlası tadını kaçırabilir. Şimdi bir tatlı kaşığının yarısı kadar tuz atalım. Karışım iyice birbirine geçtiyse, makarna sosu tamamdır. Makarnanızla birleştirene kadar sıcak kalmasına dikkat edin.

Yapılışı

Bir tencereye suyu doldurarak başlayalım. Su kaynamaya başlayınca bir tatlı kaşığı tuzu atalım. Arkasında da bir paket makarnanın yarısını içerisine atalım. Bir kaç dakika arayla, makarnanızı yapışmaması bakımından karıştırabilirsiniz. yavaş yavaş dağılmaya başlayan makarna (takribi 10 dk) kıvamına gelecektir. Bunu, elinizi yakmadan bir tane seçerek kontrol edebilirsiniz. Çok hamur olmaması da gerekiyor. Daha sonra ocağın altını kısarak, yemek süzgecine makarnanızı boşaltın. soğuk ya da ılık su ile makarnayı çevirerek yıkayın. Daha sonra tekrar tencereye makarnanızı koyun. Ocak hafif ısıdayken, üzerine sosunuzu dökün ve karıştırın. Mis gibi makarnanızı şimdi iştahla yiyebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.