Kadın ve Moda

Herkese Uygun Bir Ayakkabı Var: Önemli Olan Seçime Dikkat Etmek!

20.09.2020
Herkese Uygun Bir Ayakkabı Var: Önemli Olan Seçime Dikkat Etmek!

Ayakkabı seçerken onu nerede giymek istediğinize karar vermek önceliğiniz olmalıdır. Günlük ya da spor yaparken, ayakkabı seçiminizde pek çok faktörü göz önüne almalısınız. Tüm markalar gibi Nike ayakkabı modelleri de kullanıcıya geniş seçenekler sunar. Peki siz Nike ayakkabı modelleri arasında seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Nike Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kuşkusuz önce güvenebileceğiniz bir marka seçmelisiniz. Nike ayakkabı markası bu noktada tüm dünyanın güvenini kazanmıştır. Ayakkabının rahatlığı ve malzemesinin kalitesi dikkat edilmesi gereken ilk detaylardan. Hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayan bir ayakkabı seçmelisiniz. En uzun parmağınız ile ayakkabı arasında yarım santimetre boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede anatomik yapınızı korumuş olursunuz. Ayrıca ayakkabının tabanının dengeli olması önemlidir. Çok kalın veya çok esnek olmamalıdır. Ayakkabının hava alması da cilt sağlığınıza olumlu katkı sağlar. Gün sonunda, ayaklarınız şişmişken ayakkabı seçmeniz en doğru olandır. Şişmiş ayaklarınızın rahat ettiği ayakkabı sizin için konforu sağlayacak ayakkabıdır. Ayakkabıların zamanla açılacağı hissine kapılarak dar ayakkabı almamalısınız. Şıklık elbette önemlidir. Fakat spor ayakkabı alacaksanız rahatlığınız hep ilk sırada yer almalıdır. Sadece şık diye spor ayakkabı almanız hata olur.

Hangi Branşın Ayakkabısı Hangi Özelliği Gösterir?

Nike Ayakkabı

Nike Ayakkabı

Nike ayakkabı modelleri arasında farklı branş için spor ayakkabıları vardır. O yüzden branşınıza uygun spor ayakkabı almak sakatlık riskini minimuma indirir. Hangi branş Nike ayakkabı nasıl özellikler gösterir mesela basketbol ayakkabısının özellikleri nedir, koşu ayakkabısını neye göre seçmeli? Küçük tüyolar verelim.

Popüler takım sporlarından olan basketbolda saha içinde maksimum aktifliğe ihtiyacınız var. Temas gerektiren aksiyonu bol bir spor olduğu için de ayakkabınızın hem dayanıklı hem de aktifliğe uygun olması gerekmektedir. Malzemenin diğer ayakkabılara göre yumuşak olması çevikliğinize katkı sağlar. Ayakkabı ayağınızı sarmalı ve zemine tutunmalıdır. Rakiple mücadelenizde ayağınızı korumanız için ayakkabınızda mutlaka darbe emici özellik bulunmalıdır. Darbe emici özellik orta tabanda bulunur, bu yüzden orta tabanın özelliklerini incelemelisiniz. Ayakkabınızın dış yüzeyinde hava akımını sağlayan ve terletmeyen kaplamalar olması da performansınızı artırıcı bir diğer özelliktir. Nike ayakkabı modellerinde de diğer basketbol ayakkabılarında da bu özellikleri teyit ettirmelisiniz.

Tenis ayakkabısı seçiminde öncelikle hangi kort tipinde vakit geçireceğinizi belirlemelisiniz. Ayakkabıların tabanları; sert, toprak ve çimen kortları için farklı tasarlanmıştır. Tenis ayakkabısı yeterli bilek desteği, ayağınızın üst ve arka kısmı için hava kabarcıkları veya jel gibi destek malzemelerine sahip olmalıdır. Tenis ayakkabıları ani duruşlar ve deparlara göre eşsiz şekilde tasarlanmışlardır ve ayaklarınızın yan yana hareket etmesini engellemelidir.

Koşu ve yürüyüş için Nike ayakkabı seçecekseniz önce nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz. Spor salonu, çim, sokak vb. Onun dışında ideal koşu ve yürüyüş ayakkabıları 600-800 kilometreye kadar dayanmalıdır. Topuk kısmının yastıklama teknolojisi ile desteklenmiş olmasına dikkat etmelisiniz ve bu genellikle dayanıklı karbon lastik sayesinde sağlanmaktadır. Konforunuzu artırmak için topu kısmında darbe emici ve dağıtıcı sistem tercih edebilirsiniz. Parmaklarınızın bulunduğu ön kısmını da geniş seçmelisiniz. Aynı zamanda esnek ayak tabanı standart yürüyüşünüzü rahatlıkla yapmanızı sağlayan bir diğer faktördür.

Basıncı absorbe eden bir ayakkabı, vücuttan gelen basıncı ayak üzerine dengeli şekilde dağıtır. Topuk kısmının ayağı iyice kavraması basıncın absorbe edildiğini gösterir. Ayakkabı bağcıkları yeterli dil dolgusuna sahip olmalı ve ayak hareketini engellememelidir. Hem dayanıklı hem de hafif bir ayakkabı seçmelisiniz. Yaş ilerledikçe ayak tabanındaki çökmeden kaynaklı olarak ayaklar uzayıp genişleyebilir. Bu yüzden ayakkabı numaranızı aralıklı olarak kontrol etmelisiniz. Ayaklarınız bedeninizin yükünü taşıyan uzuvlar oldukları için bedeninize gösterdiğiniz özeni ayaklarınıza da göstermelisiniz.

Hem Şık Hem de Rahat Spor Ayakkabı Arayanlara…

beyaz nike ayakkabı

Sadece spor ayakkabılara değil, terlik ve sandalet gibi açık ayakkabılara da yer veren Nike ayakkabı her tarza uyum sağlayabiliyor. Günlük spor ayakkabı modellerinde sade tasarımlar dikkat çekiyor. Düz taban, beyaz, şık bir ayakkabı her kombininize uyum sağlayabilir. Gün boyu ayağınızda kalacağı için rahat olmaları daha önemlidir. Ayakkabının deri olması, yıpranmalara karşı maksimum koruma sağlarken ayaklarınızın hava almasını da sağlar. Rahat spor ayakkabı için üst kısmın deri olmasına dikkat etmelisiniz. Nike ayakkabı modellerinde deri kullanım oranı çok yüksektir. Benzersiz stilin tamamlayıcı parçası olan ayakkabılarınız için konforu ve şıklığı bir arada sağlayan Nike ayakkabıların en güzel örneklerini Sportive’de bulabilirsiniz. İster mağazaya gidip alabilir, isterseniz de internet sitesinden tek tıkla sahip olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.