Kadın ve Moda

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

12.03.2019
Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kıyafetini bütünleyen, şık duran özellikle topuklu ayakkabılar her bayanın ilk tercihleri arasında yer alır. Bu tercih yapılırken de ayakkabının rahatlığı, kalitesi yani sağlıklı veya sağlıksız olması genellikle ikinci plana atılır. Ayakkabının rahatsızlığı sadece anlık yani ayakta durduğu sürece değildir. Kimi zaman ömürlük zararlara yol açabilir. Bu yüzden ayakkabı seçiminde şıklık kadar ayakkabının rahat olmasına da dikkat etmeliyiz.

İşte ayakkabı seçiminde yapılan bazı hatalar:

 

·         Ayak yapısı ayakkabı seçiminde dikkat edilecek noktaların başında geliyor. Kimi ayaklar geniş taraklı bir yapıya sahip oldukları için daha ön kısımları geniş ayakkabıları tercih etmeliler.

·         Yine ayakkabı seçiminde en sık yapılan hatalardan bir tanesi öne doğru dalan yani daha çok sivri burun olarak tabir edilen ayakkabıların kullanımı. Bu tip ayakkabıların uzun süre ayakta kalması ayaklarda şekil bozukluğuna yol açıyor. Parmakları sıkıştırdığından ayak kemiklerinin şeklini değiştirerek bozulmalara ve ağrılara sebep olur.

·         Aşırı yüksek topuklu ayakkabılar kullanırken ayakta fazla kalmamasına özen göstermek gerekiyor. Vücudun tüm yükü topuklu ayakkabılarda parmaklara bindiği için hem şekil bozukluklarına hem de vücudun dengesini bozduğu için bel ağrıları gibi birçok rahatsızlığa sebep olabiliyor.

·         Babet olarak adlandırılan ve tamamen düz bir yapıya sahip ayakkabılarda her ne kadar rahat olarak isimlendirilse de yine ayakkabı seçiminde yapılan hatalardan biri. Özellikle genç yaş grubu ayakkabı seçiminde başta yer alan bu tip ayakkabılar ayağı tam tutmadığından ve aşırı yumuşak yapıda olduğundan özellikle içe basmaya meyilli ayaklarda şekil bozukluğuna yol açıyor.

·         Ayağımıza uygun büyüklükte olmayan ayakkabılar tercih edilmesi de yapılan hatalardandır.

Peki, ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 

1.       Ayakkabı seçerken ilk önce ayakkabının yapıldığı malzemeye bakılmalı ne çok yumuşak ne de çok sert olmalı.

2.       Ayağın yapısına uygun olmalı. Örneğin ayağı taraklı olanlar daha geniş kalıpları tercih etmeli.

3.       Ayakkabı alırken akşam saatleri beklenmeli. Çünkü ayaklar o saate kadar günün yorgunluğunu taşıdığından ve birazda şiştiğinden ayakkabı denendiğinde kendisi o rahatlığı hissedecektir.

4.       Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta da her iki ayağa da giyerek denenmesidir. Sağ ayak ile sol ayağın ölçüleri birbirinden farklı olabilir.

5.       Ayağın havayla tamamen temasını kesmemeli. Yani ayakkabı hava almalı. Burada ayakkabının yapıldığı madde önemli.

6.       Giydikçe açılır mantığı ile hareket edilmemeli.

7.       Alacağımız ayakkabının topuk yüksekliğinin 2-4 cm arası olmasına dikkat etmeliyiz.

8.       Ayak numaranıza uygun bir ayakkabı alın.

9.       Parmaklarınızın şeklini bozacak dar burunlu ya da sivri burunlu ayakkabıları tercih etmeyin.

 

Ayakkabı seçiminde dikkat edilecek noktalardan bazılarını sizlerle paylaştık. Bizi taşıyan emektar ayaklarımızın hakkını vererek doğru ayakkabı seçimi yapmanız dileğiyle.

 

Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yanlış Ayakkabı Tercihi Ne Gibi Sorunlara Yol Açabilir?

Yanlış ayakkabı seçimi pek çok sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka ayak sağlığımıza uygun olan ayakkabı tercihinde bulunmamız ayak sağlığımız için oldukça büyük önem taşımaktadır. Ayakkabımızın şıklığı kadar doğru ayakkabıyı seçmekte oldukça önemlidir. Sivri burunlu ve topuklu ayakkabılar ayak sağlığımıza oldukça büyük zararlar verebilmektedir. Ayağımız da nasırlara hatta ayak başparmağında ya da diğer ayak parmaklarımız da şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Babet ayakkabılar ise vücudumuzun ağırlığını ayağımızın daha çok topuk bölgesine vermesinden dolayı uzun süre giyildiği takdir de bir takım sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden ayak sağlığımıza uygun ve ideal topuk yüksekliğine uygun ayakkabılar tercih etmeliyiz.

Ayakkabı Seçiminde Tercihiniz Rahatlıktan Yana Olmalı

Ayak sağlığınız için ayakkabı tercihinde önceliğiniz ayağınızın rahatlığı olmalıdır. Alacağınız ayakkabının malzemeleri sağlıklı ve doğal malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayakkabı seçiminde çalışma koşullarınızı da göz önünde bulundurarak bir seçimde bulunmalısınız. Ayakkabınızın şık olması kadar rahat olması da ayak sağlığınız için son derece önem verilmesi gereken bir konudur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.