Kadın ve Moda

Hamilelik Döneminde Stresle Baş Etmenin 5 Yolu

Hamilelik Döneminde Stresle Baş Etmenin 5 Yolu

Hamilelik dönemi genelde hormonların etkisi, çevresel faktörler veya kişilik durumunuzdan dolayı stresli bir süreçtir. Bu süreçte anne adayları büyük bir değişimden geçerler. Bir yandan bebeği olacağı için heyecanlı ve mutlu bir bekleyişte olan anne adayı bir yandan da sinirli ve gergin bir durumda olan anne adayına dönüşebilmektedir. Stresin hamilelik dönemi boyunca bebeği de anne kadar olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Anne adayı bu dönemde çevresindeki insanlardan büyük destek duymak ister. Özellikle eşlerinden destek görmesi anne adayını rahatlatan bir durumdur. Şimdi bu dönemde görülen durumları ve baş etmenin yollarını ayrıntılı inceleyelim.

Gereksiz Sinirlilik ve Ağlama Hali

Kadınların hayatı erkeklere oranla daha zor dönemlerden geçer. Ama yapılan araştırmalar bu dönemlerin en stresli geçen sürecinin hamilelik olduğunu gösteriyor. Peki, bu stresin belirtileri nelerdir? İşte genel olarak hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkan belirtiler:

1) Uyku düzeninin değişmesi
2) İştah değişiklikleri
3) Sebepsiz ağlama
4) Aniden sinirlenme
5) Çabuk kırılmaya başlanması
6) Saldırganlık ve kin duyulması
7) Aşırı halsizlik
8) Kararsızlık, unutkanlık, hafıza zayıflığı
9) Cinsel isteksizlik
10) Hazımsızlık

Hamileliğin ilk son zamanlarında ise genellikle şu belirtiler görülmektedir:

1) Özgüvenin azalması
2) Tükenmişlik hissi
3) Yorgunluk
4) Bel, kas ve sırt ağrıları ve uykusuzluk
5) Doğum ile ilgili endişeler
6) İştah sıkıntıları

Bu belirtilerin en az görüldüğü dönem ise hamileliğin ortalarıdır. Anne adayı bu stresli süreci doğru yürütemezse hamilelik depresyonu ile karşılaşabilmektedir. Bu depresyonun belirtileri ise baş ağrısı, bulantı, nefes darlığı, erken doğum ihtimali, içe kapanma gibi durumlardır. Zaten bu durum anneyi olumsuz etkilediği gibi bebeği de sağlık ve kişilik gelişimi yönünden olumsuz etkilemektedir.

Tüm Bu Belirtilerin Asıl Nedeni

Bu stresin asıl nedeni genel olarak anne adayının ‘‘Yeterli olabilecek miyim?’’ kaygısıdır. Bu kaygının yanında anne adayının yaşam kalitesinin değişmiş olması ve hayatlarına katılacak yeni birine karşı sorumluluk duygusunun artmaya başlaması kaygıyı arttırır.

Anne Adayına Verilen Destek Doğum Sorunlarını Azaltıyor

Yoğun stres yaşayan kadınlar eğer eşlerinden ve sosyal çevrelerinden duygusal ve ekonomik destek alıyorlarsa doğum süreci sorunlar daha az görülüyor. Bu da stresin anne ve bebek için bittiği anlamına geliyor.

Gebelik Stresiyle Baş Etmenin 5 Farklı Yolu

1) Olumlu düşünerek, davranışlarımızı biraz daha düşünerek yaparak ve hobilerimizle vakit geçirerek stresi yenebiliriz.
2) Solumun egzersizleri, beden hareketleri, beslenme ve diyet, sosyal aktivitelere katılma, dua ve ibadet gibi bizi olumlu etkileyecek etkinlikler yapabiliriz.
3) Beynimize stresli olmadığımız sinyalini vererek stresi yenebiliriz.
4) Olaylara iyi tarafından bakarak stresle mücadele edebiliriz. Değiştiremeyeceğimiz durumları öfkelenmeden kabullenip iyi bir tecrübe olarak değerlendirmek gerekir.
5) Zamanı etkili kullanmak yani planlı hareket ederek hayatta işlerimizi yetiştirme problemini yok edebiliriz. Bu durum da bizi stresten uzaklaştırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.