Kadın ve Moda

Göz ve Dudak Seğirmesi Neden Olur?

19.03.2022
Göz ve Dudak Seğirmesi Neden Olur?

Göz ve dudak seğirmesi neden olur? Birçok insanın merak ettiği bir konudur. Stres, huzursuzluk, kararsızlık gibi olumsuz etkenler göz ve dudak seğirmesine neden olabilir. Sosyal yaşamı dahi etkileyen ve insanların sinirini bozma noktasına kadar ilerleyebilmektedir.

Ciddi bir sağlık sorunu veya rahatsızlık olarak görülmemektedir. Fakat git gide artan seğirmeler insanları korkutmaktadır. Hem can sıkıcı olması hem de iletişim kurma esnasında kopukluk olması yönüyle bilinmektedir.

Yüz kaslarının sebep olduğu seğirmeler anlık oluşabileceği gibi uzun süreli de tekrarlanabilir. Yorgunluk ve halsizlik hissedilen günlerde geceleri sıkça göz seğirmeleri oluşmaktadır. Çok fazla kahve tüketmek ve çay içmekte hormonlarda değişikliğe neden olmaktadır. Bu hormon değişimine bağlı seğirmeler artış gösterebilir.

Dudak Seğirmesi Nedenleri Nelerdir?

Dudak seğirmesi gözle fark edilebilen bir durum olmamaktadır. Ancak kişi kendisi dudak çevresindeki kas ve sinirlerin aniden kasılmasına bağlı olarak hisseder. İlerleyen dönemlerde uzun süre tekrarlanan dudak seğirmeleri kalıcı bir görünüme yol açabilir. Yüzün estetik görünümü açısından oluşacak görünüm hoş olmayacaktır. Potasyum eksikliğine bağlı olarak gerçekleşen ve aniden oluşup sonlanan rahatsız edici bir durumdur.

Alkol kullanımı, sigara ve uyuşturucu seğirmeleri artıran ciddi etmenlerdir. Vücut dengesini bozması ile yüzde tepki oluşmasına neden olmaktadır. Kahve tüketiminin yanı sıra çikolata ve gazlı içecek çeşitlerini sık tüketmekte diğer sebepler arasındadır. En basit sınav öncesi duyulan korku ve kaygı bile dudak seğirmesine neden olacaktır.

Dudak Seğirmesinin Ciddi Sonuçları

Sürekli tekrarlanan seğirme yüz felci, vücutta titreme (sıtma), yüz spazmı hatta Parkinson hastalığının habercisi olabilir. Sinirlerde dejenerasyon kaynaklı dudak etrafında oluşan seğirme Parkinson belirtileri olabilir. Daha çok psikolojik olduğu tahmin edilen titreme diğer bölgelerdeki kas kasılmasıyla mümkündür.

Hipoparatiroidizm olarak adlandırılan hastalıkta üst dudağın istemsiz seğirmesi gözlemlenir. Parathormonun eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İnsan vücudunda kalsiyumun azalması ile aynı oranda fosforun artması durumu tetikleyecektir. İlerleyen dönemlerde dudağın belirli bir bölgesinde tık gibi oluşum gösterebilir. Kalıcı seğirme sendromu olan Tourette sadece üst ya da sadece alt dudakta görülmektedir.

Göz Seğirmesinin Nedenleri

Miyokimi olarak adlandırılan göz çevresi kaslarındaki istemsiz kasılmalar sonucu oluşur. Alerjik reaksiyon gösteren vücutlarda göz seğirmelerine daha çok rastlanmaktadır. Günlük seğirmelerin nedeni stres, yorgunluk, kafein kullanımı ve alkol olmaktadır. Ciddi seğirme problemlerinde ise gözün iç yapısı ve korneada oluşan iltihaplar düşünülmektedir. Dengeli ve yeterli beslenmeme ardından oluşan vitamin eksiklikleri en büyük etmenlerdir.

Magnezyumun vücutta azaldığını haber veren göz seğirmeleri olmaktadır. D vitamini ve B12 vitamini eksikliği sınır noktalara ulaştığında seğirmeler artacaktır. Bazı ilaçların yan etkisi olarak uzun ve kısa süreli seğirmeler yaşanmaktadır. Vücut direncinin kırıldığı rahatsızlıkların belirtisi olarak da gözlemlenmektedir. Sık tekrarlanan göz ve dudak seğirmelerinde mutlaka uzmana başvurulması gerekmektedir.

Göz ve Dudak Seğirmeleri Nasıl Geçer?

Günlük düzenli soda veya maden suyu tüketimi magnezyum eksikliğini tamamlayacağından seğirmeleri azaltacaktır. Yemeklerin yanın gazlı içecek tüketmeyin.

Aşırı stresli ortamlardan ve durumlardan uzaklaşmak gerekir. Sizi yoran ve bitkin düşüren işlerinizi bölümlere ayırarak yapmanız daha iyi olacaktır.

Ayrıca alkol ve sigara tüketiminin en aza indirgenmesi istenmektedir. Gözleri dinlendirmeli, uzun süre telefon ve bilgisayara bakılmamalıdır.

Düzenli uyku, dengeli ve yeterli beslenme en büyük yardımcılarınız olacaktır. Damarların sakinleşmesini sağlayacak soğuk kompres ile seğirmenin şiddetini azaltabilirsiniz.

Dudak seğirmelerinde potasyum bakımından zengin muz tüketilmelidir. Göz seğirmelerinde ise magnezyum bakımından zengin ıspanak ve badem tüketilmelidir. Dudak kaslarının sakinleştirilmesinde ılık ve sıcağa yakın kompres uygulaması yapılmalıdır.

Alt Dudağın Seğirmesi Neye İşarettir?

Alt Dudağın Seğirmesi Neye İşarettir?

Özellikle alt dudağın sıklıkla seğirmesinin belli başlı nedenler vardır. Aşırı yorgunluk bu durumun tetiklenmesinde etkilidir. Ayrıca stresin de bu tür sorunların ortaya çıkmasını mümkün kıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte vücutta elektrolit eksikliği de dudak seğirmesinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Potasyum eksikliği de kimi zaman dudak seğirmesini tetiklediğine dair veriler bulunmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında travmaya bağlı olarak gelişebilen alt dudak seğirmesinin dikkate alınmasının şart olduğunu da ifade etmek mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.