Kadın ve Moda

Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri

14.03.2022
Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri

Dilekçe nasıl yazılır? Sizlere dilekçe nasıl yazılır konusunu anlatacağız. Dilekçe yazarken nelere dikkat etmeliyizDilekçe yazarken başlığı nasıl atmalıyız? Dilekçe yazarken istek ve dileğimizi nasıl belirtmemiz gerekiyor? Dilekçede tarih, Ad SOYAD ve imza nereye atılır? Dilekçede adres nereye yazılır? Gibi konuları en basit bir şekilde sizlere aktarmaya çalışacağız.

Dilekçe bir isteğinizi ve ya şikâyetinizi bildirmek için resmi ya da özel kurumlara verilmek için yazılan kısa ve öz yazılardır.

Özellikle resmi kurumlara gittiğimizde muhakkak bir dilekçe yazmamız istenir. Her zaman dilekçe yazmadığımız için ister istemez dilekçe nasıl yazılıyordu sorusu aklımıza gelir ve bir an endişe duyarız.

Sizleri bu olumsuz duygudan kurtarmak için en basit şekilde dilekçe nasıl yazılırı anlatacağız ve bir daha kolay kolay dilekçe yazmayı unutmayacaksınız. Unutsanız dahi bu güncel blog sayfamızda dilekçe nasıl yazılır başlıklı makalemizi okuyarak yazmak istediğiniz dilekçeyi kolay bir şekilde yazabilirsiniz.

Dilekçeler tek bir kişi tarafından yazılabildiği gibi bir grubun derdini, şikayetini ve isteğini anlatmak için yazılabilir. Gerçek ve tüzel kişilere, resmi veya özel kurum kuruluşlara dilekçe yazılabilir. Resmi kurumlara dilekçe verebilme her Türk Vatandaşının hakkı olup Anayasa ile koruma altına alınmıştır.

 

Dilekçe Başlığı Nasıl yazılır? 

Her yazıda olduğu gibi dilekçe içinde başlık atmak gerekir. Dilekçe için nasıl bir başlık atmamız gerekir? Hangi kuruma dilekçe yazıyor isek o kurumun adı dilekçenin başlığına yazılır. Bu kurum kaymakamlık, belediye veya bir okul idaresi olabilir hiç fark etmez dilekçeyi yazacağınız kurumun tam adını büyük harflerle yazarak dilekçenin başlığını yazmış olursunuz. Dilekçe yazarken kesinlikle çizgisiz düz A4 kağıdı kullanılmalıdır. Kağıdın yalnızca ön yüzü kullanılır. Anlatılacak şeyler bitmediyse ikini kağıda geçilir. Siyah veya mavi pilot veya tükenmez kalem kullanılır. İmkan varsa bilgisayarla yazılması tavsiye edilir.

Dilekçe Nasıl Yazılır?

 

Dilekçe Konusu Nasıl Yazılır? 

Dilekçenin konusu hangi kurumdan ne isteyecekseniz ya da ne şikâyetiniz varsa kısa ve öz olacak şekilde yazmanız gerekmektedir. Sözü çok uzatmadan istenilmesi gereken konunun anlaşılır ve kısa bir şekilde yazılması dilekçe için konu kısmının tamamlanması demektir. Dilekçede resmi yani ciddi bir dil kullanılarak yapmacık süslemelerden kaçınılmalıdır.

 

Dilekçede Bulunması Gereken Unsurlar?

Bir dilekçede 6 önemli unsur vardır. Bu unsurlar olmazsa dilekçe olma özelliğini kaybeder. Bunlar:

·         Dilekçenin yazıldığı tarih

·         Dilekçenin sunulduğu makamın adı, ili, gerekirse adresi

·         İstek, şikayet ve durumun anlatıldığı metin

·         Yazanın imzası

·         Dilekçeyi yazan kişinin adı ve küçük harfle yazılan soyadı

·         Yazan kişinin açık adresi

 

Dilekçede ‘‘Gereğini arz ederim’’ kısmı Nasıl yazılmalıdır? 

Dilekçenin en önemli kısmı konunun yazılmasının ardından yazılacak olan kısa bir saygı sözüdür. O sözde ‘‘gereğinin yapılmasını arz ederim’’ veya ‘‘gereğini arz ederim’’ sözüdür. Bu söz hiçbir dilekçede değişmeyen tek kalıplaşmış sözdür. Şayet üst makam bir konuda bilgilendiriliyorsa, Bilgilerinize arz ederim yazılır. Bir konuda izin isteniyorsa; İzninizi saygılarımla arz ederim yazılır.

 

Dilekçede Adres Nereye ve Nasıl Yazılır? 

Dilekçe konusuna istinaden size geri dönüş yapılabilmesi için bir adres yazmanız gerekmektedir. Bu adres dilekçenin sol alt köşesine yazılır. Size ulaşılabilecek şekilde açık ve eksiksiz bir şekilde adresini yazmanız size ulaşılması için olmazsa olmazlardandır. 

 

Dilekçede Tarih, Ad Soyad ve İmza Nereye Atılır? 

Dilekçede tarih, Ad Soyad ve imza dilekçenin sağ alt kısmına atılır. İlk önce tarih yazılır hemen altına Ad Soyad ve onunda altına imza atılarak dilekçenin büyük bir kısmı tamamlanmış olur.

Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçede Ek Kısmı Nereye yazılır? 

Bazı kurumlarda dilekçenin yanı sıra nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma fotokopisi veya ehliyet fotokopisi gibi ek belgeler istenebilmektedir.

Bu belgeleri kuruma verdiğinize dair kanıt dilekçenin sol alt kısmına ekler diye başlık atarak, belgelerinizi maddeler halinde belirtmeniz şeklinde olacaktır. Dolayısı ile belgelerinizin kaybolmaması için gerekli kısmı da yazdıktan sonra dilekçenizi gerekli kuruma vermeniz kalmaktadır.

 

Dilekçe Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

·         İlgili kurum ve makama hitap edildikten sonra virgül konulur

·         Ciddi bir üslup kullanılmalı ve nesnel olunmalıdır

·         Dilekçe yazarken imla ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir

·         Makama edilen hitaptan sonra 2, diğer paragraflar arasında bir satır boşluk bırakılmalıdır.

·         Dilekçeye ek gönderiliyorsa  mutlaka sonunda ekler başlığı altında gönderilen bütün ekler maddeler halinde yazılmalıdır. 

okul dilekçesi yazım örneği

Resmi Kuruma Dilekçe Nasıl Yazılır?

Resmi bir kuruma dilek ve isteklerin bildirilmesi amacı ile yazılan belgelere dilekçe olarak adlandırılmaktadır.  Resmi kuruma dilekçe nasıl yazılır sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Dilekçede kurumdan istekte bulunulan durumun tam olarak anlaşılması çok önemlidir. Bu sebeple dilekçe yazarken yazım, noktalamaya, tarihin doğru atılmasına, üsluba ve imzaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Dilekçenin amacına ulaşması için ciddi ve resmi bir dil kullanılması oldukça önemli bir durumdur.

Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Örnekleri

Dilekçe yazarken kişinin dilekçe yazdığı kuruma hitaben dilekçeye başlaması gerekmektedir. İlgili kuruma isteklerin bildirilmesinde hukuka uygunluk göz ardı edilmemeli. Yazılan dilekçe kurumu bilgilendirmek veya bir soruna çözüm bulmak için yazılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ercan dedi ki:

  daha çeşitli dilekçe örnekleri eklemeniz mümkün mü yazınız gerçekten faydalı bir kaç tane daha dilekçe örneği eklerseniz daha faydalı olur

 2. şevket dedi ki:

  dilekçe nasıl yazılır başlıklı yaznız çok faydalı oldu. ama hzır dilekçe örnekleri yani word halinde dilekçe örnekleri bulmak çok zor sanırım sitenizde reklamını yaptığınız http://www.kurumsalsorular.com sitesinde dilekçe örnekleri var güzelde olmuş herkes oradan rahatlıkla dilekçe örnekleri indirebilir.

 3. kürşat dedi ki:

  dilekçe yazımı kurumdan kuruma değişir mi yoksa formatı hep aynı olsa da olur mu

 4. sevket dedi ki:

  her kuruma yazılan dilekçe aynı mı yazılmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır.