Kadın ve Moda

Çocukların Beyin Gelişimine ve Konsantrasyonlarına Faydalı Besinler

Çocukların Beyin Gelişimine ve Konsantrasyonlarına Faydalı Besinler

Çocuğunuzun özellikle derse odaklanabilmesi için ve beyin gelişimine destek olması için bazı besinleri düzenli tüketmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle sınavlara hazırlanan çocukların zihnini açan bu besinleri sırayla inceleyelim.

BALIK:Beynin büyük bir bölümü yağ asitlerinden oluşur ve bu yüzden yağlı balıklar küçük porsiyonlarla mümkünse her gün tüketilmelidir.

CEVİZ: Kimyasal birleşimi ve görüntüsü ile insan beynine benzeyen cevizi çocuklarınızdan mahrum etmemelisiniz. Çünkü bu mucizevi besin beynin ihtiyaç duyduğu yağ asidi omega 3 ü karşılamakta bir uzmandır. Ayrıca beyin sağlığı için başka birleşikler de bulunur cevizde. Özellikle sınav haftalarında çocuklarınıza her kahvaltıda bulundurun ve akşam yemeklerinden sonra da bir iki tane ceviz tüketmelerini sağlayın. Ceviz kaliteli uyku için melatonin salgılanmasını da sağlar. Böylece iyi bir uyku ile çocuğunuz zihnindekileri kalıcı hale getirebilir.

ARI POLENİ: Tüm B grubu vitaminleri arı poleninde fazlasıyla mevcuttur. Et ve sütte bile bu besinde bulunan B vitamini bulunmaz. İlkokul çocuklarına her gün aç karna 1 çay kaşığı yedirilebilir. Yaşı daha büyükler ise günde 1 tatlı kaşığı yiyebilirler. Yalnızca bala karşı alerjisi olanlar tüketmemelidir.

ÇİKOLATA: Özellikle bitter çikolata abartılmamak kaydıyla öğrenmeyi ve belleği güçlendirdiği için çocuklarınızın tüketmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü sinir sistemini uyarıp konsantrasyonu arttıran çikolata mutluluk hormonunu da arttırır. Böylece kişinin gevşemiş hissetmesini sağlayarak sınav stresini azaltır.

KAHVE: Çok etkili bir sinir sistemi uyarıcısı olduğu için içildikten bir kaç dakika sonra bile kişi kendini daha canlı hisseder ve halsizlik durumu azalır. Odaklanma gücünü arttırır. Fazla miktarda alınması sakıncalı olabilir ve bağımlılık yapabilir fakat ders çalışan çocuğunuza az miktarda sunduğunuz sütlü kahve gayet masumdur. Bu güzel besini ilkokul döneminden sonra kullanmanız daha uygundur.

KAKULE: Antep ve Urfa yöresinde “hel” olarak da bilindiğini söyleyebiliriz. Bu tohum aynı zamanda ” hemame” olarak da bilinir. Kakulenin sade çayını hazırlayarak veya çaya karıştırarak tüketebilirsiniz. Havanda tohumlarını ezebilir ve çayını hazırlayarak çocuğunuza verebilirsiniz.

YEŞİL ÇAY: Yeşil çayın içeriğinde kafein bulunmaktadır. Fakat miktar olarak az olsa da tannin denilen madde ile kafein kana yavaş yavaş karıştığı için etki süresi daha da artmaktadır. Ayrıca yeşil çayın içinde theanin maddesi de vardır ve bu madde odaklanmayı arttırır ve stresi azaltır. Ders çalışan çocuğunuza bir bardak yeşil çay sunabilirsiniz. Ayrıca sınav sabahı kahvaltıda içirmeyi ihmal etmemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar