Kadın ve Moda

Çocuklarda Sünnet Hakkında Bilgiler

01.01.2016
Çocuklarda Sünnet Hakkında Bilgiler

Çocuklarda sünnet hakkında bilgilerle ilgili ayrıntıları, yazımızın içeriğinde bulabileceksiniz. Sünnete sağlık açısından bakarak, sizlere merak ettiğiniz bilgileri vermek istiyoruz.

Kısa ve yeterli bir olduğunu düşündüğümüz şekilde genel sorulara cevap vermek istiyoruz. Çocuk sünnetinde dini temeller ve aynı zamanda sosyal bakış açısı dışında, sağlığın ön planda değerlendirildiği konumuza başlıyoruz.

1-Çocukları nerede sünnet ettirmeli?

Aslında öncelikle aklınıza olması gereken konu, sünnetin bir cerrahi müdehale olduğu gerçeğidir. Buradan bakarsak, steril olan ve ameliyathane ortamında çocukların sünnet edilmesinin çok daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkün. Toplu sünnet ortamları için bazı çekinceleri olan doktorlar mevcut.

2-Sünnet sonrası iyileşme dönemi

Sünnet sonrası iyileşme dönemi, 2 gün sonra cilt dokusunun kapanmasıyla başlar. Fakat unutulmaması gereken konu, bir hafta boyunca hem şişlik hem de hassasiyetin sürecek olduğudur. Durum kişilere göre bazen farklılıklar oluştursa da hem normal hayat dönme hem de yazsa denize girme, 1 hafta sonra başlayabilir. Standart bir şekilde yara etrafına uygulanmak üzere, antibiyotikli pomatın kesi kenarlarına uygulanması önerilmektedir. Çocuk, 1-2 gün sonra sağlık kontrolüne gidebilir ve 2 gün süresince banyo yapmamalıdır. Antibiyotiğe 1 ya da duruma göre iki gün devam edilebilir. Ayrıca bu sürede çocuğa ağrı kesici verilmesi önerilir.

3-Sünnet hangi yaşta yapılmalıdır ve yenidoğan bebeklerde sünnet sağlıklı mıdır?

Önerilen yaş aralığı ile ilgili 2 yaş öncesi ile 7 yaş üzeri bilgisini verebiliriz. Bununla ilgili psikolojik evreler ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple bu yaş aralığı tavsiye edilmektedir. Yenidoğan bebeklerde ise sünnetin en ideal zamanının ilk yirmi dört saat olduğu bilinmektedir.Sünnet derisine inmekte olan sinirlerin henüz gelişmemiş olması, bebeğin acı ve ağrı duymasını engellemektedir. Anestezi olmadan yapılan bu sünnet çok daha kolay olmaktadır. Anne sütündeki koruyucu etki, burada da önemli rol oynar.

4-Sünnet neden yapılmaktadır?

Sünnet toplumumuzda dini açıdan ve aynı zamanda da toplumsal ve sosyal açıdan yaptırılmaktadır. Bunun yanı sıra; sünnetin cinsel yolla bulaşmakta olan hastalıklar için koruyuculuk sağlayabilmektedir. Bununla ilgili Dünya Sağlık Örgütü açıklamaları mevcut.

5-Sünnet ve cinsel hayat arasındaki ilişki

Sünnet sırasında yapılabilecek hatalar, peniste bazı eğriliklere neden olabilir. Bu durum, ileride cinsel hayat üzerinde olumsuz etki oluşturabilir. Aynı zamanda testislerin, yanlış müdehale ile yukarıda ya da aşağıda olması da ileride çocuk sahibi olabilme durumunda olumsuz bir duruma zemin hazırlayabilir.

6-Sünneti kim yapabilir?

Sünneti herhangi bir sağlık personeli değil, konu hakkında eğitimi olan ürolog ve cerrah yapmalıdır. Sağlık Bakanlığı konu hakkında bazı düzenlemeler yaparak, sağlık personelinin sünnet etmesinin önüne geçmeye çalışmıştır.

7-Sünnet anestezi ile mi yapılır?

Sünnet için yenidoğan bebeklerde genel anesteziye gerek duyulmayabilir. Bunun dışında farklı anestezi metodları kullanılabilir. Burada çocuğun canının yanmaması için bu durum önemli bir yer tutar.

8-Sünnet sonrası bakım ve sünnet sonrasında al bezi kullanımı

Sünnet sonrasında alt bezi kullanılabileceği gibi, idrarın çocuğa zarar verecek bir şey olmadığı da hatırlanmalıdır. Yani iyileşmede olumsuz etkiye neden olmaz. Sünnet için daha büyük yaşlardaki çocuklarda sünnet külotları tercih edilebilir. Bu külotlar darbelere karşı korunak oluşturabilmektedir.

9-Sünnet öncesinde muayene gerekir mi?

Sünnet öncesinde muayene gereklidir. Bunun çok farklı sebepleri vardır. Örnek vermek gerekirse; Peniste yapı bakımından bozukluklar söz konusu ise sünnet yapılmaz ve ileride yapılması muhtemel plastik operasyonlarda bu deri kullanılabilir. Bu açıdan önemlidir.

Peygamber sünneti olarak bilinen ve latince adı ise  hipospadias olan durumda, idrar deliği daha aşağıdadır ve yarım sünneti şeklinde tanımlanan bu çocuklarda işlem daha değişik şekilde yapılır. Sünnet öncesi muayenede aynı zamanda kan pıhtılaşması ve kanama bozuklukları ile ilgili tahlil istenmektedir. İşlem sırasında oluşabilecek durdurulamayan kanama gibi sorunların önlenmesi açısından dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar