Kadın ve Moda

Bohça Modelleri Örnekleri

23.04.2019
Bohça Modelleri Örnekleri

Sözlerde nişanlarda yıllar yılı değişmeyen bir geleneğin en belirgin göstergesi de bohça modelleridir. İçindekilerin güzelliğini şıklığının bir yansımasıdır onları içine alan bohça modelleri örnekleri.

Kimilerine göre bohça modellerinin üzerindeki desenin gösterişi dünürlerin birbirine olan özenin bir göstergesi olarak görülür. Yani bohça modelleri bazı şeyleri göstermenin bir şekilde sembolü haline gelmiştir toplumumuzda.

Tabi kültürümüzdeki yeri bu kadar önemli olunca farklı şekillerde bohça modelleri üretmek de işlemekte bayanlara bir vazife olmuştur adeta. Kimileri dantel bohça modellerini tercih ederken kimileri kanaviçe bohça modellerini tercih eder. Kimileri ise iğne oyası bohça modellerini. Son zamanlarda bu bohça türlerine bir alternatif olarak da kurdele nakışı bohça modelleri eklendi. Bohça modelleri her ne kadar desen bakımından ayırt edilmese de yine isimleri damat bohçası ve gelin bohçası olarak özelleşmiştir.

Günümüzde ise bohçalar sandıklara koyuluyor ve üzerine fileye benzer delikli kumaş ile kaplayıp süslüyorlar. Bohça bizim kültürümüzde önemli yere sahiptir ve değişmeyen gelenekler arasındadır.

Başlıklar

Bohça Alış Verişi

Bohça alış verişinde gelin kayın validesi görümceler ve damat gider.Kız tarafından ise teyze hala yada kardeş  gider bu alış verişte geline her şey alınır iç giyimden tutunda günlük giyime kadar kozmetik malzemesinden çantasına kadar her şey alınır. Asıl şaşırtıcı olan özellikle bağzı markalar tercih edilir sanki başka zaman o mağazalar yok da çeyiz alış verişinde özellikle o mağazalar tercih edilir. Alış veriş yaparken alınacak ne varsa hepsinden en güzel en kalitelisi seçilir ve alınır.

Bohçada Olması Gerekenler (gelin bohçası)

·         iç çamaşırı

·         sabahlık

·         pijama takımı

·         makyaj takımı

·         dış giyim

·         çanta ve ayakkabı

Birde el emeği olan çeyizlerimiz var geline kayın validesi lif,patik,yazma tarzında el emeği göz nuru ürünlerde bohçaya eklenir.

Damat Bohçası

Aynı şekilde geline alınanlara benzer :

·         iç giyim

·         pijama takımı

·         kemer ve cüzdan takımı

·         traş seti

·         parfüm seti

·         terlik

·         ayakkabı

eklenir damat bohçasına .Yine aynı şekilde kayınvalide damada lif ve örgü çorap ekler ve bohça kapatılıp süslenir. Tabi bohçada iki tarafta bir birinin çıkarını gözetmeli ihtiyaç dışında sırf olsun diye birşeyler alınmamalı bu iki tarafı hem maddi hemde manevi olarak zorlayabilir.

Bohça Modelleri Örnekleri

Bakalım bu bohçaların içlerinde neler varmış. İç çamaşırından pijama takımına terliğinden havlusuna lifine kadar içerisine pek çok şey alır bohça modelleri. Yine bazı yörelerde damadın yakın akrabalarına bohça modelleriyle gelinin çeyizinden hediyeler dağıtılır. Bohça modellerindeki detaylarla güzelliğiyle karşıdaki insana mesaj verilir. Sizlerinde ömür boyu mutluluklara atacağınız ilk adımlarda küçücük bohça modellerinin içinden kocaman aşkların sevgilerin çıkması dileklerimizle.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar