Kadın ve Moda

Biberiye Yağının Faydaları

21.06.2019
Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye yağı, biberiye bitkisinden elde edilen doğal ve bitkisel bir yağdır. Antioksidan, antiseptik, kanser karşıtı, iltihap sökücü, dezenfektan özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca biberiye, A-C vitaminleri, tiamin, riboflavin, flor, demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır vb. vitamin ve mineralleri içerir. İçerdiği maddeler doğrultusunda, vücut için oldukça sağlıklıdır. Biberiye bitkisini, farklı şekillerde kullanabilir ve şifa bulabilirsiniz. Dilerseniz yapraklarından çay yapabilir ya da biberiye yağı elde ederek değişik kullanım alanları ve yöntemleriyle kullanabilirsiniz. Yağını, saçlarınıza, yüzünüze ya da başınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Dilerseniz sadece yağ esansını koklayabilirsiniz. 

Biberiye Yağı

Biberiye yağının faydaları genel olarak şöyledir:

• Sindirime yardımcı olur; hazımsızlık, şişkinlik, mide krampları, kabızlık gibi sorunlarda kullanılabilir. 

• Karaciğeri temizleyici özelliğe sahiptir. Solunum sorunlarına yardımcı olur.

• Safra oluşumuna ve salınımını düzenlemeye yardımcı olur.

• Kan dolaşımını hızlandırır. 

• Sindirimi hızlandırır, besin emilimine yardımcı olur. Bu nedenle sığır eti vb. ağır yiyeceklerin kolay bir şekilde sindirilmesini sağlar.

• Saç bakımı içinde kullanılabilir. Biberiye yağı ile saç diplerine bakım yapılabilir. Böylece, saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Saç dökülmelerini, saçların gri renge dönüşümü gibi durumları yavaşlatır. Saç diplerine masaj yapıldığında, kepeklenmeyi önler. 

Biberiye Yağı Faydası

• Ağız sağlığı açısından faydaları; dezenfektan olduğu için, gargara olarak kullanılabilir. Kötü ağız kokusunu giderir. Ağız içerisindeki bakterileri yok eder, böylece diş eti iltihabı, kavitleri, plak birikimi vb. diş sorunlarını önleyicidir.

• Atimikrobiyal ve antiseptik özellikleri ile cilt üzerinde oluşan; egzama, dermait, yağlı cilt, akne vb. sorunları yok eder. Ayrıca, biberiye yağı ile cilt üzerine masaj yapabilirsiniz, böylece nemliliğini korur.

• Hafızayı güçlendiricidir. Beyin, sinir sistemine faydalıdır. Odaklanmayı ve verimliliği artırır. Zihinsel aktiviteleri uyandırıcı özelliği ile unutkanlık, depresyon, zihin yorgunluklarına iyi gelir. Bu gibi durumlarda, biberiye yağı esansını soluyabilirsiniz. Böylece, zihninizi açacaktır. 

[haber id=”3898″]

• Stresi azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp hastalıklarına, kanser vb. iyi gelir.

• Ağrıları azaltır. Cinsel yol ile bulaşan hastalıkları önler.

• Biberiye bitkisinin çayı zayıflama amacıyla kullanılır. 

• Ayrıca vücut üzerinde yer alan selülit vb. durumlara karşı etkili olduğu da belirtilmektedir.

Biberiye Yağının Faydası

Başlıklar

Biberiye Yararları

Biberiyenin yararları oldukça geniş çaplıdır. Biberiye yağı ve biberiye bitkisinin, kalp hastalıklarından tutundan kansere dahi iyi gelen bir bitki olduğunu söyleyebiliriz. Biberiye yağını ve biberiye çayını farklı kullanım alanları doğrultusunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanım alanına göre, uygulama yöntemi değişebilir. Zihin açıcı için, esansını koklamanız kafidir. Farklı hastalıklar ya da vücudunuza etkisini yükseltmek için, tabii ki çayını içebilirsiniz. Gün içinde bir fincan tüketmeniz kafi olabilir. Fakat, alerjik vb. durumlarınız söz konusu ise bunun için öncelikle test etmenizi tavsiye edebiliriz. Ayrıca, cilt bakımı ve saç bakımı içinde oldukça etkili ve faydalıdır. Saçınızın diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Cildiniz içinde masaj ya da farklı maske karışımları dahilinde kullanım sağlayabilirsiniz.

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiyenin Faydaları

• Cildi güzelleştirir. Atimikrobiyal ve antiseptik özellikleriyle cilt üzerinde oluşan; egzama, dermait, yağlı cilt, akne vb. sorunları yok eder. Biberiye yağı ile cilt üzerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Böylece nemliliğini koruyacaktır.

• Sindirime yardımcı olur.

• Kan dolaşımını hızlandırır.

• Kronik ağrılara iyi gelir. Baş ağrılarına iyi gelir. Migren ağrıları içinde kullanılır.

• Saç bakımında kullanılır.

• Beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

• Ağızda oluşan kötü kokuları giderir.

• Cinsel yol ile bulaşan çeşitli virüsleri önler ve hastalıkların önüne geçer.

• Bağışıklık sistemini güçlendirir. 

• İçeriğinde bulunan sakinleştirici maddeler doğrultusunda, stresi azaltır. 

• Hafızayı güçlendirir ve unutkanlık durumlarına karşı iyi gelir. Bu nedenle Alzheimer hastalığına karşı önleyici olarak kullanılmak için, daha detaylı araştırmalar yapılmaktadır.

• Karaciğeri temizleyici özelliğine sahiptir. 

• Regl dönemlerinde karın kramp ağrıları içinde çayını içilebilirsiniz.

Biberiye Yağı Saç

Biberiye yağı saç bakımında da yaygın bir şekilde kullanılır. Saç bakım ürünlerinin içeriklerinde genel olarak bulunur. Biberiye yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilir ve saç bakımınızı evde kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, saç diplerinizin kuruluğu gider ve kepeklenmeyi önler. Ayrıca, saç köklerini güçlendirici etkisi ile saçlarınız daha sağlıklı ve gür bir şekilde uzar. Saç dökülmelerinin önüne geçer. Gri renk geçişlerini geciktirici etkisi vardır. Biberiye yağını, zeytinyağı ile beraber karıştırabilir ve saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece saçlarınız, güçlenir ve hacimli bir görünüm kazanır. Biberiye yağının, birbirinden özel faydaları vardır. Saç bakımı da bunlardan biridir. Düzenli bir şekilde evinizde, biberiye yağı ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı olağan güzelliğine ve doğal hacmine kavuşturmanız mümkündür. 

[haber id=”3148″]

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Biberiye yağının cilt üzerinden de önemli faydaları ve etkileri bulunur. Biberiye yağı içeriğinde bulunan, Atimikrobiyal ve antiseptik özellikleri doğrultusunda, cilt üzerinde oluşan; egzama, dermait, yağlı cilt, akne vb. cilt problemlerinin önüne geçer. Ayrıca, biberiye yağı ile cilt üzerine belirli aralıklar ile masaj yapabilirsiniz, böylelikle cildinizin olağan nem dengesini korumuş olursunuz. Cilt tonunuzun ayarlaması konusunda da yardımcı olur. Renk dengesini sağlar ve cildinizdeki renk geçişleri yavaşça yok olur. Cildiniz parlak ve ışıltılı bir görünüm kazanır. Fakat, haftanın belirli günlerinde düzenli bir şekilde uygulamanız oldukça önemlidir. Ancak düzenli uygulamalar sonrasında güzel ve kaliteli bir sonuç alırsınız. 

Biberiye Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Biberiye yağı sağlık ve bakım açısından önemli özelliklere sahiptir. Biberiye bitkisinin yapraklarından doğal bir şekilde elde edilir. Bu nedenle uzun zamandır dikkat çeken biberiye yağ kullanımı için doğal bir karışım elde etmek istiyorsanız, evinizde kendinizde biberiye bitkisinden yağ elde edebilirsiniz. Dilerseniz evde kendiniz hazırlayabilir ya da aktardan bitkisel biberiye yağını satın alabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız biberiye yağı, içeriğinde daha doğal ve işlevsel olması açısından, ayçiçeği yağı yerine, zeytinyağı kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Böylelikle bu özel karışım, daha sağlıklı ve doğal olacaktır. 

Biberiye yağı evde yapım tarifleri şöyledir:

• Malzemeler: Yaklaşık bir su bardağı kadar, biberiyenin yaprakları.

• İki bardak Ayçiçek yağı

• Hazırlanışı: Yaprakları ve yağı bir tencereye koyun, yaklaşık 6 saat kadar kısık ateşte kaynatın. Etrafa yaydığı kokudan, hazır kıvama geldiği anlaşılabilir. Daha sonra, yağı süzün ve kullanım için hazırdır. 

• Zeytin yağı-Jojoba yağı-badem yağı: 6 altı adet biberiye yapraklarını soğuk su ile güzelce yıkayın. Daha sonra bir tavaya, bir yemek kaşığı zeytinyağı, jojoba yağı ve tatlı badem yağını ekleyin. Ardından yıkanan biberiye yapraklarını, tavanın içine karıştırın. Yaklaşık 10 dk. sonra, bir süzgeç yardımıyla biberiye yapraklarını karışım içinden alın. Geriye kalan yağ karışımını ise küçük bir cam kavanoz içine boşaltabilirsiniz. Biberiye yağı kullanım için hazırdır. Soğuduktan sonra kullanım sağlayabilirsiniz. 

Ayrıca; evde biberiye çayı da hazırlayabilirsiniz. Biberiye çayı hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı biberiye, bir su bardağı kaynamış su, 1 tatlı kaşığı bal. Suyu bir tencerede kaynatın, daha sonra altını kısın. Üzerine biberiye bitkisini ekleyin. Yaklaşık 6 dk. kadar karışımı demlenmesi için bekletin. Daha sonra, karışımı süzerek içebilirsiniz. Biberiye çayını, zayıflama amacıyla gün içinde ve haftalık belirli aralıklar ile tüketebilirsiniz. Ayrıca, farklı hastalıklar ve sağlığınız içinde günde bir fincan tüketmenizde sakınca yoktur. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar