Kadın ve Moda

Yeni Sezon Örgü Dantel Örnekleri

24.02.2019
Yeni Sezon Örgü Dantel Örnekleri

El emeği göz nuru danteller her daim çeyizlerin vazgeçilmezi olmuştur. Evlerimizin çeşitli odalarını ve eşyalarını süsleyen bu zarif el işleri 2019 yılında da oldukça gözde. Yeni sezon örgü dantel örnekleri sizlerin de çok hoşunuza gidecek.  Yüzyıllardır kadınların ilmek ilmek işledikleri, incecik iplerle bir sanat eseri haline getirdikleri danteller farklı aksesuar ve eşyalarda da kullanım alanı buluyor.

Yeni Sezon Örgü Dantel Örnekleri

Danteller salon takımı, vitrin ve sehpa örtüsü, masa veya yatak örtüsü olarak sıkça karşımıza çıkar. Kanaviçeler ile birlikte çarşaf takımı ve pike takımı olarak da göz doldururlar. Zarif bir başörtüsü süsü olurlar kimi zaman, kimi zaman da havluları süslerler. Mutfak örtülerinde ve perdelerde de dantelin bin bir türünü görürüz. Hepsi emek ister, sabır ister…

Tığ İşi Örgü ve Danteller

Tığ işi ile yapılan yeni sezon örgü dantel örnekleri evimizin farklı köşelerinde şık görünümler oluşturur. Son yıllarda çok da sık dantel örtüler kullanılmasa da çeyiz sandığının olmazsa olmazıdır. Bazıları çok sever dantelleri, her yerde kullanır, bazıları da nadiren. Ama yine de dantelsiz ev yoktur herhalde. Siz örmeseniz de mutlaka birileri örer çeyizinize…

Yeni Sezon Örgü Dantel Örnekleri

El işi yapmayı sevenler, ince bir ip ve ince bir tığ yardımı ile eğlenceli parçalar çıkartır ortaya. Hatırlar mısınız bir zamanlar okul önlüklerinin üzerine takılan dantel yakaları? Şimdiler de bu zarif yakalar bluzların, elbiselerin süsü oldu. Çok da şık duruyor, otantik bir hava katıyor kıyafetlere. Bir zamanlar her şeye dantel örtü yapılırdı, şimdi ise orijinal bir görünüm için kullanılan özel parçalar oldular.

Tığ Örgüsü Ev Aksesuarları

Yeni Sezon Örgü Dantel Örnekleri

Tığ örgüsü ile hazırlanan aksesuarlar bu sezon çok moda. Yeni sezon örgü dantel örnekleri arasında en çarpıcı parçalar pike ve yastıklar. Farklı kalınlıktaki iplerden yaratıcı modeller ortaya çıkarıyor marifetli hanımlar. Mağazalarda ünlü markaların ürünlerinde de sıkça dantel kullanılıyor. Özellikle pike, yatak örtüsü ve yastıklarda aplik dantel modelleri sıkça kullanılmış.

El işi sevenler bu modelleri rahatlıkla kendileri evde hazırlayabilir. Boş vakitlerinizi değerlendirirken kendi emeğinizle hazırladığınız bu parçalar hepinizin hoşuna gidecektir. Bu sezon dantellerde renkli ipler, boncuk ve pullar çokça kullanılmış. Sizler de renkli ipler kullanarak pikeler, yatak örtüleri, yastıklar hazırlayabilirsiniz.Orlondan yapılan tığ işi yastıklar da çok beğeni topluyor.

Yeni Sezon Örgü Dantel Örnekleri

Tığ İşi Süslü Yastıklar

Şiş ile kalın iplerden örerek hazırlayacağınız yastıkları tığ işi parçalarla süsleyebilirsiniz. Yeni sezonörgü dantel örnekleri arasında bu tip parçalara sıkça rastlanıyor. Zarif dantel motifleri monte edilmiş şık yastıkların yanı sıra yün tığı ile örülmüş modellerde dikkat çekici. Özellikle hayvan motifli yastıklar çok şirin. Çocuğunuzun odası için oldukça uygun bir aksesuar olabilir.

Kolay Baykuş Yastık Yapımı

Şiş örgü veya tığ örgüsü ile hazırlayacağınız bir yastık modeli olan baykuş yastık yeni sezon örgü dantel örnekleri arasında dikkati çeken kolay bir parça. Bu yastık için artık yünlerinizi kullanabilirsiniz. 45 x 35 cm boyutlarında iki parça veya 35 x 90 cm boyutlarında tek parça bir dikdörtgen örün. Şiş ile örüyorsanız haraşo, tığ ile örüyorsanız tırabzan tercih edin.

Yeni Sezon Örgü Dantel Örnekleri

Sık iğne tarzında örerek 10cm çapında iki daire ve 5cm çapında iki daire hazırlayın. Bu daireleri üst üste monte ederek göz motifi oluşturun. Yine sık iğne ile 5cm civarında bir üçgen örün. Bunları yastığın üzerine monte edin. Gözleri ve üçgen burnu bir birine yakın bir şekilde monte ederseniz oldukça şirin baykuş yastığınız hazır demektir.

Tığ İşi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dantel veya örgü örerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ipe uygun tığ seçimidir. Tığ seçimi yaparken ipliği tığa takarak ya da zincir yaparak uygun olup olmadığını deneyebilirsiniz. Örgüleriniz sıkı oluyorsa bir numara büyük tığ kullanmanız uygun olacaktır. Tabii dantel motifleri örerken zincir sayılarının aynı olması muntazam motifler için çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.