Kadın ve Moda

Yeni Başlayanlar İçin Pratik Örgü Modelleri

14.02.2019
Yeni Başlayanlar İçin Pratik Örgü Modelleri

Örme konusunu hayatınıza yeni sokmuşken, yani şişleri, yumakları yeni elinize almışken basit bir atkı ile yola çıkmak en doğru ve güvenli yoldur. Atkı ile çıktığınız yolda başarılı olduğunuz takdirde arkanıza bakmadan devam edeceksiniz bunu unutmayın.. Bunun üstesinden gelebilirseniz, hediyelik üretimler de kaçınılmaz olacaktır. Atkıyı başardıysanız arkasından örgü yastık kılıfları gelecektir. Tıpkı atkı gibi yastık kılıfı da, yeni başlayanlar için  pratik örgü modelleri seçeneğidir.

Yeni başlayanlar için pratik örgü modelleri

Örgüye başlarken başarabilecekleriniz konusunda kendinizi sınırlı hissedebilirsiniz. Örgü dünyasında yeni olsanız da bu sizin aileniz ve arkadaşlarınız için örgü modelleriyle bir şeyler üretemeyeceğiniz anlamına gelmez. Temel bilgileri aldıktan sonra her zevke uygun örgü desenlerinin üstesinden gelebilirsiniz.

Pratik örgü modelleri ekipmanları nelerdir?

Yeni başlayanlar için hangi kalınlıkta yünler ya da ipler ve de hangi ölçüde şişler uygundur? sorusu aklınıza takılabilir. Büyük şiş ölçüleriyle ve ağır olmayan, kalın yünler ya da iplerle örgüye başlamak sizi motive edecektir. Çünkü örgünüz rahat ve hızlı tamamlanacaktır. Renk değişimleri ve püsküllerle şenlendireceğiniz örgünüz kolay ilerlemenizi sağlayacaktır.

Yeni başlayanlar için pratik örgü modelleri

Örmeye ilk başladığında en pratik örgü modelleri tercih edilmesi yine erken pes etmenizi önler. Bambu ya da ahşap şişler, plastik ya da metal şişler yünün ya da ipliğin çabuk kaymasına sebep olduğu için, daha kullanışlıdır. Yün ya da iplik ile şiş uygunluğunu, yünün ya da ipliğin üzerinde sarılı bulunan bandrol üzerindeki bilgilere dikkat ederek yakalayabilirsiniz.

Örmeyi yeni öğrenirken şönil, kirpik, tiftik vb. tüylü ve kabarık ipler örerken ilmeklerinizi görmeniz zor olacağı için mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Yününüzü, şişinizi ve örmek istediğiniz modeli seçince, modelinizin ölçüsü yani kaç ilmek atmanız gerektiği de önemlidir. Mezura kullanarak modelinizin ölçüsünü belirleyebilirsiniz. Tabi gevşek mi sıkı mı örmelisiniz? Bu detay da kritiktir; seçtiğiniz modelin tarifinde ve yünün ya da ipliğin bandrolünün üzerinde bu yönlendirmeyi yine bulabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için pratik örgü modelleri

Teknik öğrendikçe farklı pratik örgü modelleri deneyimlemek daha zevkli olacaktır. Sizinle paylaşacağımız örgü modelleriile şimdiye kadar neden örgüye başlamadığınıza pişman olacaksınız.

Güzel ve faydalı pratik örgü modellerinden örnekler

·         Düz örgü-Haroşa örgü modeli örgü yapmayı yeni öğrenenler için en kolay örgü modelidi olarak bilinmektedir.  Kolay ve zevkle ilerlenebilecek bir modeldir.

·         Lastik örgü; bu örgü çeşidi yeni başlayan örgü severler için rahat ve sık kullanılan bir modeldir. İlmekler sırasıyla bir düz bir ters atılarak model ortaya çıkar. Her türlü örgü modelinde; kazak, hırka, kol, yaka vb. için sıklıkla kullanılabilir.

·         Pirinç örgü; hırka, kazak, süveter modellerinde sıkça tercih edilen pratik örgü modelleri arasında yer alır. İlk sırada bir ilmek düz bir ilmek ters; sonraki sırada bir ilmek ters bir ilmek düz şeklinde örülen bir modeldir.

·         Rende örgü; yeleklerde, kazaklarda, atkılarda sıklıkla kullanılan bir örgü modeldir. 4 sıra örülmesine dikkat edilmelidir.

Yeni başlayanlar için pratik örgü modelleri

·         Balıksırtı örgü; kalın yün ya da iplik ile örülmesi uygun bir modeldir. Sıkı örülmesi halinde örgü sert bir yapı kazanabilir.

·         Nohut örgü; bebek battaniyeleri, bebek yelek ve kazaklarında, şallar, yelek ve atkılarda kullanabileceğimiz örgü modelidir.

·         Hasır örgü; zorlu bir örgü modeli olabilir, bu yüzden ilk olarak bilen birinin kontrolünde ilerlemeniz sizin için rahat olacaktır. Bebek için yapacağınız örgülerde bu model şıklık sağlayacaktır.

·         Buğday başağı örgü; bere, yelek, kazak, krilent kılıfı için tercih edebileceğiniz bir örgü modelidir.

Yeni başlayanlar için pratik örgü modelleri

·         Balıksırtı örgü; geçişli yün tiplerini tercih ettiğinizde daha özel bir görünüm kazanacak pratik örgü modelleri içinde yer almaktadır. Bu örgü modelinin göze daha hitap eder olması için ince yün ya da ip çeşitlerini kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar