Kadın ve Moda

Topuklu Ayakkabı Giymenin Kuralları

18.03.2019
Topuklu Ayakkabı Giymenin Kuralları

Herkesin bildiği gibi biz kadınların gardıroplarının vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alan topuklu ayakkabılarımızdır. Çoğu zaman kıyafetlerimizin kurtarıcısı olan topuklu ayakkabılar kendimizi daha uzun ve alımlı görmemizi sağlar. Her şeyin olduğu gibi topuklu ayakkabı giymenin kuralları olduğunu unutmamalıyız. Bu kuralları bilirsek topuklu ayakkabı kullanmak bizim için daha basit bir hale gelecektir.

Nasıl Topuklu Ayakkabı Seçmeliyiz?

Topuklu ayakkabı seçerken öncelikle ayak şeklimizi iyi tanımalıyız. Anatomik olarak ayaklarımızın uzunluğu ve genişliği birbirinden farklıdır. Buna dikkat edip en uzun ayak parmağımız ile ayakkabı arasında yarım santim olması gerekir. Topuklu ayakkabı alırken ayakta ve çift halinde denemeniz ayaklarınızla ilgili ipuçlarını size verecektir.

Ayakkabının şekli ve kalitesi de rahatlığımıza yardımcı olacak şekilde olmalıdır. Bütün günün yorgunluğunu maalesef en çok ayaklarımıza yüklüyoruz. Akşam saatlerinde ayaklarımızda şişlik meydana geldiği için ayakkabı alırken de bu saatlerde denemeyi tercih etmeliyiz. Topuklu ayakkabı giymenin kuralları eğer ayaklarınıza tam uymuyor ve öne doğru kayıyorsa sizin için o ayakkabı yanlış bir seçim olacaktır.

Topuklu Ayakkabı ve Ayak Sağlığı

Günlük hayatınızda topuklu ayakkabı kullanmaktan vazgeçemiyorsanız, 5 cm topuk yüksekliğini tercih edebilirsiniz.8 cm ve üstü topuk yüksekliğine sahip ayakkabı kullanımı duruş bozukluğuna yol açabilir. Stiletto ile yürümek bir hayli zordur. Platform ve kalın topuklu ayakkabılar size kolay bir yürüme sağlayacaktır.

Topuklu ayakkabı kullanımını kolaylaştıracak ön ve arka tabanlıklar kullanarak ayaklarınıza destek verebilirsiniz. Uzun süre topuklu ayakkabılarla ayakta kalmak iskelet yapınıza ve kaslarınıza zarar verebilir. Topuklu ayakkabı giymenin kuralları ayakkabı ile yürürken önce topuk sonra taban gelecek şekilde adımlar atmaya özen gösterin.

Merdiven çıkarken ayakucunuza ağırlığınızı verebilirsiniz. Bütün yorgunluğu ayaklarımıza yükledikten sonra bakımını da ihmal etmemeliyiz. Topuklu ayakkabı giyerken ayak tırnaklarımızı küt veya kısa bir şekilde kesmeliyiz. Ayak bakım kremleri ile nemlendirip masaj yapabiliriz. Her gün farklı yükseklikte ayakkabı tercih edersek var olan ağrılarınızı bir nebzede olsa azaltabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.