Kilolu Çocuklar İçin Yapılması Gerekenler

02.07.2016
1.029
A+
A-
Kilolu Çocuklar İçin Yapılması Gerekenler

Çocuklarda kilo sorunu, aileler için endişe verici olabilir. Çok daha sağlıklı bir beslenme, hayat kalitesi açısından oldukça önemlidir. Bu konumuzda sizlere çeşitli tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Kilolu çocuklar için yapılması gerekenler konusunda maddeler şeklinde açıklamalarda bulunacağız. Bu problemin çözümünde yardımcı olacağı kanısındayız.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, bakış açısı olarak çocukların diyet yapmasının yanlış olacağıdır. Büyüme sürecinde diyet değil, sağlıklı beslenme çocukların gelişiminde çok daha yerinde olacaktır.

Çocukların oturarak geçirdikleri zamanı azaltın. Bu konuda bilgisayar oyunları ve televizyon seyretme eylemleri başı çekmektedir. Daha fazla hareket çocuğunuz için sağlıklı olacaktır. Bu nedenle de çocuklarınızın spor yapmasını teşvik etmelisiniz.

Çocuk endokrinolojisi uzmanına çocuğunuzun sorunu ile ilgili mutlaka danışın. Kilo sorununun altında hormonal veya metabolik bir rahatsızlık bulunabilir. Bu rahatsızlıklar varsa, ortadan kaldırılmadan kalıcı ve sağlıklı çözüme ulaşılamaz.

Besinlerle ilgili bir ödül veya ceza sistemi uygulamayın.

Hamur işi ve bol şekerli sağlıksız yiyeceklerin çocuklarınızı etrafında olmamasına dikkat ediniz.

Çocuklarınızın kilosuna vurgu yapmayın ve konu hakkında onu üzecek ve etkileyecek davranışlardan kaçınınız.

Çocuğunuzu sağlıklı yiyecek ve içecekler hakkında uyarın ve bilgilendirin. Kısıtlamaların onun sağlığı için gerekli olduğu fikrini paylaşın.

Çocukların sık ama azar azar yediklerini hatırlayın ve yemeğini bitirmesi için onları uyarmayın. Ayrıca atıştırmalıklar çocuklar için olumludur. Sadece sağlıklı ve belirli miktarlarda olmasına dikkat ediniz.

Ona ders verir şekilde bir beslenme eğitiminde bulunmayın. Sofra saati ve belirli kurallar önemşi olduğundan dikkat etmesini sağlayınız. Besinleri lokma lokma çiğneyerek, sindirerek yemesini sağlayın.

 


FOTO GALERİ / Kilolu Çocuklar İçin Yapılması GerekenlerZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.