Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

21.04.2019
1.341
A+
A-
Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

En güzel giyimimiz olan cildimiz için günlük cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık bu yazımızda. Yoğun çalışma temposu, stres, hava kirliliği ve kimyasallar derken bunla birebir temas halinde olan tabakanın günlük cilt bakımını yapmak oldukça önemlidir.


Cilt bakımı denildiğinde o kadar çok şey akla gelebilir ki kremlerden toniklere, maskelerden yağlara ve temizleme ürünlerine kadar. Fakat günlük cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusuna gelecek olursak birinci sırayı elbette temizlik alacaktır. Temizliğine dikkat edilmeyen bir ciltte ne kadar krem maske uygulanırsa uygulansın sonuç pek de değişmeyecektir. Günlük cilt bakımı için temizlik denildiğinde öncelikle aklımıza sabunlar gelir fakat bu ürünleri de tercih ederken öncelikle cilt tipinizi iyi tanımalısınız. Günlük cilt bakımı nasıl yapılır Yağlı ciltlerin günlük bakımını yaparken temizlemek için su ve sabun kullanın. Kükürtlü veya zeytinyağlı sabun kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Her ne kadar cildiniz yağlı da olsa yine neme ihtiyacı olabilir. Bu yüzden cildinize uygun nemlendirici kullanmalısınız. Yine yağlı ciltler siyah nokta ve sivilceye meyillidir. Özellikle siyah noktalar için kullanacağınız bir peeling size yardımcı olacaktır. Kuru ciltlerin günlük bakımına gelince kuru ciltle oldukça hassastır.

Temizliğinde yağlı ciltlerin aksine sabun kullanılmamalıdır. Onun yerine temizleyici kremler kullanılabilir. Yine sıcak su ile yıkamaktan kaçınınmanızı tavsiye edebiliriz. Günlük cilt bakımınızı sağlarken mutfaktan da faydalanabilirsiniz. Örneğin maden suyu yani soda ile günlük temizlik sağlayabilirsiniz. Yine artan limonların suyu günlük cilt bakımı yardımcı olarak özellikle yağlı ve lekeli ciltler için destekleyici olacaktır.  

Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Yağlı ciltlerin günlük bakımını yaparken temizlemek için su ve sabun kullanın. Kükürtlü veya zeytinyağlı sabun kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Kükürtlü sabun mevcutta bulunan sivilcelerin kurumasını sağlar. Her ne kadar cildiniz yağlı da olsa yine neme ihtiyacı olabilir. Bu yüzden cildinize uygun nemlendirici kullanmalısınız.  


Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Nem oranı yüksek olmayan nemlendiriciler ki özellikle yağlı cilt tipine uygun nemlendiriciler seçin. Yine yağlı ciltler siyah nokta ve sivilceye meyillidir. Önce mevcutta bulunan sivilce ve siyah noktalara yönelik cilt bakımı yapıp sonrasında oluşumunu önleyecek ürünler kullanmalısınız. Özellikle siyah noktalar için kullanacağınız bir peeling size yardımcı olacaktır. Burada şuna dikkat etmek gerekir sivilceler iltihaplı ise peeling sivilceyi dağıtacağından işinize yaramayacaktır.

Kuru ciltlerin günlük bakımına gelince kuru ciltler oldukça hassastır. Yaşlılık belirtilerini çok kolay gösterir. Dolayısıyla kuru ciltlerde cilt bakımı dikkat ister. Temizliğinde yağlı ciltlerin aksine sabun kullanılmamalıdır. Sabun kuru cildi daha da kurutur. Onun yerine temizleyici kremler kullanılabilir. Kremli yapıda temizleyicileri seçmeliyiz çünkü bu tür temizleyiciler cilt temizliğini yaparken nem oranını da korur. Yine sıcak su ile yıkamaktan kaçınmanızı tavsiye edebiliriz.Ilık su her zaman ideal olanıdır.

Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Evdeki Malzemelerle Cilt Bakımı

Günlük cilt bakımınızı sağlarken mutfaktan da faydalanabilirsiniz. Örneğin maden suyu yani soda ile günlük temizlik sağlayabilirsiniz. Yine artan limonların suyu günlük cilt bakımı yardımcı olarak özellikle yağlı ve lekeli ciltler için destekleyici olacaktır.

Meyveleri soyduğumuz zaman elimize bulaşan suyunu yıkamadan elimize yüzümüze sürebilir. Türk kahvesi içtikten sonra kalan telveyi peeling olarak kullanabiliriz. Elma sirkesi yüze canlılık verir. Soyduğumuz salatalığın kabukları ile yüzümüze gözlerimize cilt bakımı uygulayabiliriz. Pirinç ununu lapa haline getirerek lekeler ve kararan bölgeler için aydınlatıcı olarak kullanabilir.

 


FOTO GALERİ / Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.