Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

16.02.2020
1.958
A+
A-
Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

En güzel giyimimiz olan cildimiz için günlük cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştık bu yazımızda. Yoğun çalışma temposu, stres, hava kirliliği ve kimyasallar derken bunla birebir temas halinde olan tabakanın günlük cilt bakımını yapmak oldukça önemlidir.

Cilt bakımı denildiğinde o kadar çok şey akla gelebilir ki kremlerden toniklere, maskelerden yağlara ve temizleme ürünlerine kadar. Fakat günlük cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusuna gelecek olursak birinci sırayı elbette temizlik alacaktır. Temizliğine dikkat edilmeyen bir ciltte ne kadar krem maske uygulanırsa uygulansın sonuç pek de değişmeyecektir. Günlük cilt bakımı için temizlik denildiğinde öncelikle aklımıza sabunlar gelir fakat bu ürünleri de tercih ederken öncelikle cilt tipinizi iyi tanımalısınız. Günlük cilt bakımı nasıl yapılır Yağlı ciltlerin günlük bakımını yaparken temizlemek için su ve sabun kullanın. Kükürtlü veya zeytinyağlı sabun kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Her ne kadar cildiniz yağlı da olsa yine neme ihtiyacı olabilir. Bu yüzden cildinize uygun nemlendirici kullanmalısınız. Yine yağlı ciltler siyah nokta ve sivilceye meyillidir. Özellikle siyah noktalar için kullanacağınız bir peeling size yardımcı olacaktır. Kuru ciltlerin günlük bakımına gelince kuru ciltle oldukça hassastır.

Temizliğinde yağlı ciltlerin aksine sabun kullanılmamalıdır. Onun yerine temizleyici kremler kullanılabilir. Yine sıcak su ile yıkamaktan kaçınınmanızı tavsiye edebiliriz. Günlük cilt bakımınızı sağlarken mutfaktan da faydalanabilirsiniz. Örneğin maden suyu yani soda ile günlük temizlik sağlayabilirsiniz. Yine artan limonların suyu günlük cilt bakımı yardımcı olarak özellikle yağlı ve lekeli ciltler için destekleyici olacaktır.  

Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Yağlı ciltlerin günlük bakımını yaparken temizlemek için su ve sabun kullanın. Kükürtlü veya zeytinyağlı sabun kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Kükürtlü sabun mevcutta bulunan sivilcelerin kurumasını sağlar. Her ne kadar cildiniz yağlı da olsa yine neme ihtiyacı olabilir. Bu yüzden cildinize uygun nemlendirici kullanmalısınız.  

Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Nem oranı yüksek olmayan nemlendiriciler ki özellikle yağlı cilt tipine uygun nemlendiriciler seçin. Yine yağlı ciltler siyah nokta ve sivilceye meyillidir. Önce mevcutta bulunan sivilce ve siyah noktalara yönelik cilt bakımı yapıp sonrasında oluşumunu önleyecek ürünler kullanmalısınız. Özellikle siyah noktalar için kullanacağınız bir peeling size yardımcı olacaktır. Burada şuna dikkat etmek gerekir sivilceler iltihaplı ise peeling sivilceyi dağıtacağından işinize yaramayacaktır.

Kuru ciltlerin günlük bakımına gelince kuru ciltler oldukça hassastır. Yaşlılık belirtilerini çok kolay gösterir. Dolayısıyla kuru ciltlerde cilt bakımı dikkat ister. Temizliğinde yağlı ciltlerin aksine sabun kullanılmamalıdır. Sabun kuru cildi daha da kurutur. Onun yerine temizleyici kremler kullanılabilir. Kremli yapıda temizleyicileri seçmeliyiz çünkü bu tür temizleyiciler cilt temizliğini yaparken nem oranını da korur. Yine sıcak su ile yıkamaktan kaçınmanızı tavsiye edebiliriz.Ilık su her zaman ideal olanıdır.

Yağlı ciltlerde cilt bakımı uygulaması nasıl yapılmalıdır?

Evdeki Malzemelerle Cilt Bakımı

Günlük cilt bakımınızı sağlarken mutfaktan da faydalanabilirsiniz. Örneğin maden suyu yani soda ile günlük temizlik sağlayabilirsiniz. Yine artan limonların suyu günlük cilt bakımı yardımcı olarak özellikle yağlı ve lekeli ciltler için destekleyici olacaktır.

Meyveleri soyduğumuz zaman elimize bulaşan suyunu yıkamadan elimize yüzümüze sürebilir. Türk kahvesi içtikten sonra kalan telveyi peeling olarak kullanabiliriz. Elma sirkesi yüze canlılık verir. Soyduğumuz salatalığın kabukları ile yüzümüze gözlerimize cilt bakımı uygulayabiliriz. Pirinç ununu lapa haline getirerek lekeler ve kararan bölgeler için aydınlatıcı olarak kullanabilir.

 

Sirkenin Cilde Faydaları

Sirkenin bir çok faydasının olduğu bilmektedir. Bu faydaları arasında bakterileri öldürdüğü söylenebilir. Sivilcelerin oluşumunu engelleyen doğal yüz ton iyi olduğunu söylemek mümkündür. Diyabetle savaşarak kan şekerini düşürmektedir. Sirkenin en iyi yönlerinden biri tokluk hissi vererek kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Sirkenin Cilde Faydaları

Kalp rahatsızlıkları riskini azaltarak kolesterolü düşürür. En önemli özelliklerinden biri kansere karşı olumlu etkilere sahiptir. En büyük şikayetlerden biri olan migrene iyi gelmektedir. Vücudunuzu toksiklerden barındıran bir özelliği vardır. Saçlarınıza uyguladığınız taktirde daha parlak olmasını sağlar.Dişleri beyazlatır. Vücudun ph aç dengesini sağlar. Cilt tahrişlerine ve güneş yanıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Sebze ve meyveleri mikroorganizmalardan arındıran bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda gıdaların çabuk bozulmasını da engellemektedir.

Sirkenin Cilde Faydaları

Sirke, yüzyıllardan beri çeşitli alanlarda kullanılan şifalı besinlerden biridir İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu gibi sirkenin cilde faydaları...

Kahve Telvesi Maskesi

Son zamanlarda kahve telvesi maskesi pratik ve kolay bir işlem olduğundan dolayı bir çok kadın tarafından yüzüne uyguladığı bir maskedir. Cilt bakımı denildiği zamanda kahve maskesi akla gelen uygulamalardan biridir. Kahve maskesinin bir çeşit peeling yöntemi olduğu söylenebilir.

Kahve Telvesi Maskesi Nedir

Cildi ölü derilerden arındırmaya yardımcı olan, kan dolaşımını hızlandırıp gözeneklerin içinde biriken kirleri temizleyen bir cilt temizleme ve yenileme yöntemidir. Elinizde rahatlıkla uygulayacağınız bu maskeyi vücudunuzu istediğiniz bir bölgesine de yapabilirsiniz. Kahve içindeki bol miktarda kafein ve telvesinin yapısı sayesinde bir çok onumu etki alabilirsiniz. İçtiğimiz kahvenin telvesiyle bile bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kahve aynı zamanda cildin canlı Işıl Işıl gözükmesine yardımcı olan bir özelliğe de sahiptir.

Kahve Telvesi Maskesi

Türk kültüründe önemli bir yere sahip Türk kahvesi, herkes tarafından günde en az bir defa tüketilir Çeşitli açılardan sağlığa da faydalı olan kahve bileşen yapısı, cilt...

Bepanten Ampul Faydaları

Bepanten ampul cilde ve saça son derece faydalı bir karışımdır. Asıl kullanılış amacı farklı olsa da bazen doktorlar da Bepanten kullanılmasını cilt için önermektedir. Kuru cildi ve kuru saçları nemlendirmek gibi bir görevi vardır. Bepanten ampul faydaları arasında kadınların en sevdiği saçları hızlı uzatmasıdır. Bu sebeple farklı malzemeler ile karıştırılarak saça maske olarak da uygulanmaktadır.

Bepanten Ampul Faydaları

Cildi hızlı bir şekilde nemlendiren bir yapıya sahiptir. Ciltte fazla kuruluk, dökülme gibi durumlarda bepanten ampul kırılarak cilde masaj yardımı ile yedirilir. Bu sayede ciltteki kuruluk da giderilmiş olur. Saçın hem uzamasını hem de parlak bir görünüm vererek canlanmasını sağlayan bepanten ampulleri eczanelerden rahatlıkla satın alabilirsiniz.


FOTO GALERİ / Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.