Saç Bakımı İçin Altın Kurallar

12.02.2019
26
A+
A-
Saç Bakımı İçin Altın Kurallar

Sağlıklı, bakımlı, ışıl ışıl saçlar herkesin hayalidir. Aslında o kadar da zor değil. Sağlıklı saçların temeli sağlıklı beslenmedir. Unutmayalım ki saç kökünden beslenir. Yüzeysel olarak, dışarıdan uygulanan bakım kürleri veya maskeler saçı geçici bir süre parlak ve sağlıklı gösterir. Saç bakımı, beslenme ile başlar. Öncelikle protein bakımından zengin gıdaları tüketmek ve demir, çinko, folik asit gibi minerallerden yoksun kalmamak gerekir. Ağır diyetler, aşırı kilo kaybı, sağlıksız beslenme saç dökülmelerine sebep olur. Düzenli bir hayat ve stresten uzak durmakta sağlıklı saçların temel şartlarındandır. Düzensiz bir yaşam tarzı strese yol açar. Streste saçların dökülmesi sebep olur.


                          

Saç Bakımında Yıkamanın ve Kurutmanın Önemi

Sağlıklı saçlar için saçınızı düzenli olarak yıkayın. Bazı uzmanlar her gün yıkamayı önerirken bazıları da sık yıkamanın doğru olmadığını söylüyorlar. En iyisi siz gün aşırı mutlaka saçınızı yıkayın. Saçınızı yıkarken dikkat etmeniz gerekenler Saç bakımı için oldukça önemlidir.

·       Saçınızı gelişigüzel veya hızlıca yıkamayın. Özenli yıkayın.

·         Saçınızı yıkarken tırnaklarınızı değil parmak uçlarınızı kullanın.


·         Saç köklerinize masaj yapın. Bu saçınızı güçlendirecektir.

·         Kaliteli bir ürün tercih edin, elinizden geldiğince doğal ürünler seçin. Ağır kimyasal içerikleri olan ürünlerden uzak durun.

·         Saçlarınızı yıkarken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Hatta soğuk suyla yıkanan saçlar daha parlak görünür.

·         Saçınızı yıkarken suyun çok sıcak olması saç derinizi ve saçınızı yıpratır.

·         Saçınızı iyi durulamaya özen gösterin. Saç bakımı için bu oldukça önemlidir. İyi durulanmayan saç ağırlaşır ve çabuk yağlanır. Bu da saçın dökülmesine neden olur.

·         Kepek sorununuz varsa durulama suyuna elma sirkesi ekleyin. Elma sirkesi aynı zamanda saçlarınızın ipeksi bir dokuya kavuşmasını sağlar.

·         Saçınızı kuruturken direk yüksek ısılara maruz bırakmayın. Önce yumuşak bir havlu ile yumuşak hareketler ile saçınızı kurulayın. Daha sonra yüksek olmayan sıcaklıklarda kurutun.

Saçlarınızı Tararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sağlıklı beslenerek işe başladık. Saçımızı doğru yıkamayı ve kurutmayı öğrendik. Sıra saçların taranması ve şekillendirilmesine geldi. Saç bakımı için altın kurallardan biri saçları ıslak taramamaktır. Saçlarınız ve saç deriniz ıslakken daha hassastır. Islak taramak saç kopmalarına, saç derisinin ve köklerin hasar görmesine sebep olabilir.

Saçınızı tararken kullandığınız fırçanın sert olmaması gerekir. Sert bir fırça ile sert hareketlerle saçınızı fırçalamanız, saç derisinin, saç köklerinin ve saç tellerinin yıpranmasına sebep olacaktır. Saçınızı yumuşak bir şekilde tarayın. Saçınızı taramadan önce, özellikle saçınızın yapısı kuru ise sıvı kremler uygulamanız faydalı olacaktır. Saç bakımı için önemli unsurlardan biri de fön, maşa gibi ısıl işlemlerden önce de koruyucular kullanmaktır. Yüksek sıcaklık saçı yıpratır ve saçın kurumasına sebep olur. Kuru saçlar çabuk kırılır.

              

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Saçları düzenli olarak kestirmek veya kırıklarını aldırmak onların daha sağlıklı uzamasını, bakımlı ve düzgün görünmesini sağlayacaktır. Saç temizliği, bakımı ve şekillendirme için kullanacağınız ürünlerin uyumlu olmasına özen gösterin. Doğru kullanıldığında ve çok yoğun kullanılmadığı sürece saç boyası, saç jölesi, şekillendiriciler saça pek zarar vermezler. Ancak bunların saçta çok uzun süre tutulması ve çok miktarda kullanılması elbette saçı yıpratacaktır. Jöle, sprey, köpük gibi şekillendiricileri kullandıktan sonra mutlaka saçınızı yıkayın. Makyajınızı temizlemek gibi düşünün.

Saçı sıkı taramak,sıkı toplamamak, çok uzun süre toplanmış olarak tutmak saç köklerini yorar ve zayıflatır. Aynı zamanda mevsim değişiklikleri saçın yıpranmasına ve saç dökülmelerine yol açabilir. Bu zamanlarda saç bakımınıza daha fazla özen gösterin.Sonuç olarak saç bakımının en önemli noktaları sağlıklı beslenmek, saçın temiz olması ve kimyasallardan uzak durmaktır.

Keçeleşmiş Saçlar Nasıl Açılır?

Saçlarımıza yapılan kimyasal uygulamalar aynı zamanda yıpranmasına da neden olmaktadır. Boya saçların keçe gibi olmasına neden olur. Tabi burada kullanılan boyanın da rolü vardır. Ancak bu konuya dair saç bakım önerilerini uygularsanız daha da azalacaktır bu durum… Saç bakımının önemini ve püf noktalarını sizlere aktardık. Bu uygulamaları hayata geçirirseniz sizin de saçlarınız eski formuna kavuşacaktır. Nitekim saçları keçeleşmiş kadınlar ne yapacağını şaşırıyorlar. Saçlarınıza yapılan açma işlemleri yanma ve kopmalara neden olabilir. Bu durumda saçlarınız keçeleşme yaratabilir. İşte bu konu için keçeleşmiş nasıl açılır adlı yazımızı hazırladık. Bu içerikte keçeleşmiş saçlar için çok sayıda altın öneriler bulunduğu için incelemekte yarar olacaktır.

Keçeleşmiş Saçlar Nasıl Açılır?

Saç bakımları sadece şampuanlamak ve taramaktan ibaret olmaz Saçın kırılmaları, saçın kuruma sorunu, aşırı yağlanma olması ve zaman zaman herkesin başına gelebilecek olan...

Papatya Suyu ile Saç Açma

Saç bakımı son derece önemlidir. Yıpranma ve kopma saçlarınızın çok kötü görünmesine sebep olmaktadır. Kadınların bu görüntüden rahatsız olduğunu hepiniz birlisiniz. Boyama ya da açma işlemleri sonrasın da görülen saç yıpranmalarını onarmanın altın kuralları elbette ki vardır. Bu kuralları istikrarlı olarak hayata geçirirseniz saçlarınız kendi doğasına geri dönecektir. Özellikle saçlarınız işlem gördükten hemen sonra bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Eğer açık renkli bir saç istiyorsanız bunun için saçlarınız farklı kimyasallar ile açma işlemi görür. Bu açma işleminde kullanılan ağır kimyasallar saç yapınıza ciddi hasar verecektir. Bu nedenle doğal yöntemleri araştıran kadınların papatya suyu ile saç açma yazısına göz gezdirmelerini tavsiye ediyoruz.

Papatya Suyu ile Saç Açma

Papatya suyu ile saç açma işlemi son dönemlerden bu yana bilinen en etkili yöntemlerden biridir Saç boyalarının saça verdiği zararları hepimiz biliyoruzdur zaten Kimyasal...


FOTO GALERİ / Saç Bakımı İçin Altın KurallarZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.