Kadın ve Moda

Saç Boyası Nasıl Çıkar

21.09.2021
Saç Boyası Nasıl Çıkar

Evde saç boyamaları ile pratik bir şekilde istediğiniz saç rengine ulaşabilirsiniz. Fakat boyama esnasında gerekli önemleri almazsanız, cilt üzerinden veya kıyafete bulaşan boyalar ile başınız derde girebilir. Ayrıca halı ya da mobilya gibi alanlara da sıçrayabilir. Bu nedenle özellikle boyama esnasında, bulunduğunuz yere dikkat etmeniz gerekir. Eldiven ile boyama yapmanız ve yüzünüze de vazelin sürmeniz en doğrusudur. Fakat saçlarınızı boyadığınız ve boya lekeleri ile karşılaştınız bu durumda, saç boyası nasıl çıkar adımlarını izleyebilirsiniz.

Başlıklar

Saç Boyasını Çıkarma Adımları

Saç boyaları oksidan içeriğiyle, hızla aktive olur ve 5-10 dakika içinde cildinize ve saçlarınıza nüfuz eder. Bu nedenle leke olması da an meselesidir. Özellikle koyu renk boyaların lekesi daha da inatçı bir durum sergiler. Bu nedenle sizler ile paylaşacağımız saç boyası çıkarma adımları ile saç boyası lekelerinden pratik bir şekilde
kurtulabilirsiniz.

Saç Boyası Giderme Yolları

İster teninizden ister saç diplerinden saç boyasını çıkarmak isteyin, benzer işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

Saç boyası nasıl çıkar ?

1. Boyadan hemen kurtulmak için, bir parça pamuk ile zeytinyağını lekeli bölge üzerine sürün ve ovalayın. Leke uzun süre beklemediyse, kolayca çıkar.

2. Beklemeyen lekeyi, makyaj temizleme suyuyla da pratik bir şekilde çıkarabilirsiniz.

3. Saç spreyi kullanabilirsiniz. Pamuk üzerine saç spreyi sıkın ve lekeli bölgeyi ovun. Ancak bu işlemi sadece; el ve kol bölgesine damlayan lekeler için tercih edin. Yüzünüze uygulamayın.

Saç Boyası Giderme

4. Acil durumlar için aseton kullanabilirsiniz. Fakat, hassas ve sivilceli bir cilde sahipseniz aseton gibi ürünleri cildinizden uzak tutun. Yüzünüze de uygulamayın.

5. Saç boyası kuru ciltten daha zor çıkar, bu nedenle boyalı bölgeye nemlendirici krem uygulayın ve nemli kalmasını sağlayın. Böylece uygulayacağınız yöntemler, daha kolay etki eder.

6. Koyu saç boyası nasıl çıkar, saç diplerinde kötü bir görüntü oluşturan koyu saç boyalarını çıkarmakta önemlidir. Bu nedenle boyama işleminden sonra, yaklaşık 24 saat sonra saçlarınızı mutlaka yıkayın ve saç kremi uygulayın.

Saç Boyası Çıkartma Yolları

7. Kıyafetlerinize bulaştıysa hemen müdahale edin. Bir kap içinde sirke ve çamaşır deterjanını karıştırın ve kıyafetinizi suya bastırın. 4 saat suda bekletin ve sonra makinede yıkayın. Eğer beyaz bir giysi ise beyaz sabunda tercih edebilirsiniz.

8. Halı, koltuk gibi eşyaların üzerinde leke bıraktıysa, temiz bir bezle hemen silmeniz gerekir. Daha sonra bulaşık deterjanıyla, lekeli bölgeyi ovalayabilirsiniz. Leke çıkmazsa, üzerine saç spreyi sıkın ve temiz bir bezle silin.

9. Boya temizleme de limon da etkilidir. Boyalı yere limon suyu dökün, birkaç dakika bekleyin sonra temiz bir bezle silin.

[haber id=”10782″]

Cilt Üzerinden Saç Boyası Nasıl Çıkarılır

Cilt üzerinde leke bırakan saç boyası nasıl çıkar; diş macunu etkili bir uygulamadır. Bir miktar macun sürün ve kurumasını bekleyin, sonra yıkayın. Daha sağlıklı bir uygulama ise vazelindir. Elinizle bir miktar vazelini, boyalı cildinize uygulayın. Vazelinle cildinizi ovalayın ve bir süre çıktığını görebilirsiniz. Boya özellikle yüzünüzde leke bıraktıysa, bebek yağı da sürün ve bir gün yıkamadan bekletin. Sonra yıkayın lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Saç boyası nasıl çıkar adımında bir başka yöntem ise; karbonat, limon suyu ve bulaşık deterjanını karıştırın bir macun kıvamı elde edin. Bu macunu boyalı bölgenize sürün ve bir süre ovalayın. Daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu gibi yöntemleri kıyafetlerinizdeki saç boya lekelerini çıkarmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama tabii yöntemlerdeki malzemelere, alerjik reaksiyonlarınız varsa uygulamanızı tavsiye etmiyoruz.

Saç Boyası Çıkartma Nasıl Yapılır

Saç Boya Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkarılır ?

Saç boyası lekesi ile karşılaşmamak için, boyama esnasında eski kıyafetlerinizi tercih edebilirsiniz. Ya da boya almayacak şekilde rahat askılı bir bluz giyebilirsiniz. Aldığınız önlemelere rağmen, lekelere maruz kaldıysanız, saç boyası nasıl çıkar yöntemlerimizi deneyebilirsiniz.

• Öncelikle giysinizin yıkama talimatlarını okuyun ve buna göre bir işlem uygulayın. Lekeye doğrudan deterjan uygulamadan önce, görünmeyen bir bölgesinde deneyin ve renginin etkilemediğinden emin olabilirsiniz. Eğer kıyafetiniz renkliyse, boya lekesinin üzerine rengi koruyacak bir deterjan tercih edebilirsiniz. Deterjanı dairesel hareketlerle sürün ve birkaç dakika bekletin. Ardından bol soğuk suyla iyice durulayın.

• Etiketindeki talimatlara göre yıkayın. Eğer leke çıkmazsa, 2-3 litre sıcak suyun içine ikişer çorba kaşığı beyaz sirke ve deterjan ekleyin. Yaklaşık 6 saat karışımın içinde kıyafetinizi bekletin. Fakat kıyafetinize zarar vermeyeceğinden emin olmak için, öncelikle kıyafetin görünmeyen bir kısmında, beyaz sirke uygulayabilirsiniz.

• Ayrıca belirtmek gerekirse, bu uygulamalar ipek ve yün gibi narin kumaşlarda etkili olmayabilir. Hassas kumaşlar için kuru temizlemeciden yardım alabilirsiniz.

• Beyaz bir kıyafet üzerinden saç boyası nasıl çıkar derseniz daha zorlayıcı olabilir. Fakat yine de vazgeçmeden denemenizi tavsiye ediyoruz. Sıvı deterjanı kıyafetinizin lekeli bölümüne direk sürün ve nazikçe ovalayın. Daha sonra normal bir şekilde yıkama yapın. Eğer leke çıkmazsa, çamaşır suyu yöntemlerini deneyebilirsiniz.

• Beyaz kıyafetler için uygun bir çamaşır suyunu, su ile karıştırın. Giysinizi bu karışımın içine koyun ve belirtilen süre boyunca bekletin. Çamaşır suyunun ambalajında belirtilen süre boyunca bekletmenizi öneriyoruz. Daha sonra, kıyafetinizi çıkarın ve iyice durulayın. Çamaşır suyunda beklettiğiniz giysinizi, normal bir şekilde deterjan ile yıkayın. Böylelikle, üzerinde kalan çamaşır suyu diğer giysilerinize zarar vermeyecektir. Çamaşır suyunun etkisinden olumsuz etkilenmemek için, eldiven ve hava alan bir ortamda uygulamanızı tavsiye edebiliriz.

[haber id=”35658″]

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar