Kadın ve Moda

Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl yapılır?

07.03.2019
Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl yapılır?

Bu yazımızda sizlere çok zarif ve güzel olan menekşe çiçeğinin bakımından bahsedeceğiz. Menekşe çiçeğinin yetiştirilmesimenekşe çiçeğinin sulanmasımenekşe çiçeğinin saksısının değiştirilmesi ve menekşe çiçeğinin budanması ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Çok bilindik bir çiçek olmakla birlikte çok zarif ve güzel bir çiçektir. Birçok bitki severin mutlaka evinde menekşe çiçeği olur ve çokta ilgilenir.

Menekşegiller ailesinden olan Menekşe çiçeğinin genellikle mora çalan bir rengi vardır. Menekşe rengi de adını buradan almıştır. Mora çalan esas rengi olmasına rağmen çeşitli renklerde menekşe bulmak mümkündür. Otsu bir bitkidir. Otsu olmasına rağmen bakımı güzel ve yerinde yapıldığında uzun yıllar yaşar.

Uygun ortamı bulan menekşe her yerde yetişebilir. Bahçenin bir köşesinde, yol kenarlarında yetişebildiği gibi saksıda, balkonda da yaşamaya uygundur. Menekşe çiçeğinin asimetrik bir görüntüsü vardır. Kalp şeklini andıran yaprakları sayesinde kolayca tanınabilir.

Menekşe çiçeklerinin kendine has bir kokusu vardır. Bazı türlerinin hiç kokusu olmadığından dolayı onlara Kokusuz Menekşe adı verilir. Menekşe çiçeğinin Afrika Menekşesi, Cezayir Menekşesi, Dağ menekşesi, Hercai Menekşesi gibi türleri vardır.

Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl yapılır?

Menekşe Çiçeğinin Bakımı

·         Menekşe çiçeği her zaman güneş ışığı isteyen bir çiçek değildir. Doğal ışıkların dışında yapay diğer ışıklarda da faydalanabilir.

·         Aşırı sıcak ya da soğuk havada kalması menekşe çiçeğini olumsuz bir şekilde etkiler.

·         Özellikle kış döneminde yaklaşık 15 derecelik ortamlarda bulunması menekşe çiçeği için uygun olur.

·         Soğuktan ve sıcaktan etkilenen menekşe çiçeğinin bulunduğu yerin ortam sıcaklığınıza dikkat etmeniz menekşe çiçeğinizin gelişimi için gerekli temel şartlardan büyük bir kısmını sağlamış olursunuz.

·         Havadar direk güneş ışığına maruz kalmayan fakat aydınlık ortamlarda bakılmalıdır.

·         Biraz nemi sevdiğinden dolayı mutfak bir ortamlarda daha iyi yetişir.

Menekşe Çiçeğinin Sulanması

·         Çoğu bitki gibi susuz yapamayan menekşe çiçeğini rutin bir şekilde sulamanız gerekmektedir

·         Kış aylarında bile olsa susuz bırakılmaması gerekmektedir.

·         Yaz aylarında menekşe çiçeğinin sulanma durumu genellikle haftada iki kez olmalıdır.

·         Menekşe çiçeğini sularken suyun hemen hemen çiçeğin her kısmına ulaşmasına dikkat edilmeli.

·         Menekşe çiçeği çok fazla sulanmamalı saksı altlığındaki kısımda fazla suyun kalmamasına dikkat edilmelidir.

·         Menekşe çiçeğini sularken eşit miktarlarda su kullanmanız çiçeğinizin gelişimi bakımından olumlu olacaktır.

·         Menekşe çiçeğini sularken en çok dikkat edeceğimiz nokta yine soğuk ve sıcaktan etkilendiği için soğuk ve sıcak suyun verilmemesi, çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığında bir su sıcaklığı olmalı.

Menekşe Çiçeğinin Saksısının Değiştirilmesi

·         Saksı değişimi sürekli olduğu zaman çiçekte olumsuz gelişmeye sebep olur.

·         Çok zaruri durumlarda saksı değiştirmeniz daha iyi olacaktır.

·         Menekşelerini çoğaltmak isteyenler ise yeni çıkan menekşe köklerini alarak başka saksılara dikebilirler. 

Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl yapılır?

Menekşe Nasıl Çoğaltılır

Menekşenin çoğaltılması biraz zor gibi görünse de püf noktalarına dikkat edildiği sürece oldukça basittir. Öncelikle menekşenin yaprakları güzelce budanır. Çoğaltmada budanan bu yapraklar kullanılacaktır. Budanan yaprakların 3 veya 4 cm sapı olmalıdır. Yaprakları direkt saksıya dikebilirsiniz. Fakat dilenirse sapları iyice filizlenene kadar su dolu bardakta bir müddet beklettikten sonra dikilir.

Yeni çoğaltılacak menekşe yapraklarının dikildiği saksının drenajlı olması önemlidir. Altında deliklerin olması menekşenin neminin kendiliğinden ayarlanmasına yardımcı olacaktır. Saksıdaki toprağın organik maddeler bakımından zengin olmasına özen gösterilmelidir. Menekşe sapları toprağa ekilmeli fakat yapraklarına toprak değmemelidir. Ekimden sonra üzerine biraz daha toprak ekip can suyu verilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.