Kadın ve Moda

Limonun Faydaları Nelerdir?

09.04.2019
Limonun Faydaları Nelerdir?

Turunçgiller ailesinden olan limon C vitamini deposu olması yanında magnezyum ve bakır mineralleri yönünden zengin bir meyvedir. Limonun birçok hastalığa faydası olduğu gibi günlük yaşantımızda ki sinir stres gibi ya da grip hastalıkları tedavisinde oldukça önemli bir meyvedir.

Limonu yemeklerimizde özellikle salatalarımızda yiyeceklerimizde bolca tüketmeliyiz. Özellikler karaciğer sağlığı açısından ve kalp damarlarımızı genişletebilme etkisinden dolayı kalp damar sağlığı açısından da büyük bir faydası vardır.

Soğuk algınlığı durumlarında da fazlaca tükettiğimiz bir meyve olan limonun fazlasının sağlığımıza zarar olacağını bilerek bilinçli bir şekilde tüketmemiz gerekmektedir. Limonun fazla tüketilmesi sonucunda mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Onun için soğuk algınlığı durumlarında limon sıkıp sürekli tüketmek sağlığımıza sıkıntılar verebilir. Çaylara aroma olarak sıkılarak kullanılması salatalarda veya yiyeceklerde aroma olarak kullanılarak tüketilmesi sağlık açısından daha etkilidir.

Yüksek tansiyonu olan hastaların limonu bolca tüketmeleri gerekmektedir. Cilt hastalıkları olanlar ise limon kabuğundan fazlaca faydalanmalıdırlar. Günlük çalışma stresi ve yorgunluğu için limon çaylarda aroma olarak limon tüketilmesi yada limonun küçük parçalara ayrılarak kabuğu ile çaya atılması sağlıklı yaşam açısından faydalıdır.

Limonun içindeki mineraller nelerdir? 

Limon C vitamini deposu olan meyvelerden biridir. Limonun içerisinde magnezyum ve bakır gibi minerallerde oldukça fazladır.

Limonun faydaları? 

  • Kalp damar açıcı özelliği vardır
  • Kan akımını hızlandırır
  • Soğuk algınlığı tedavilerinde etkilidir
  • Karaciğer sağlığına etkisi vardır
  • Vücudun temizlenmesine etkisi vardır
  • Kansere karşı etkilidir
  • Yüksek tansiyonu olanlar için birebirdir
  • Cilt hastalıklarına iyi gelir

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon Hakkında

En güçlü antibiyotikler arasında yer alan limonun faydaları nelerdir konusundan önce hakkında kısaca bilgi vermek faydalı olacaktır. Tansiyon, diş eti rahatsızlıkları, boğaz enfeksiyonları, kabızlık, hazımsızlık, obezite, iç kanama ve yanık gibi rahatsızlıklara iyi gelen limon tam bir C vitamini deposudur. Mevsim sıcaklığı sıfırın altına düşmeyen ve nemli iklimlerin meyvesidir. Anavatanı Hindistan civarı olan limon ülkemizde en verimli şekilde Hatay ve Mersin taraflarında yetiştirilir. Beyazımsı pembe renkte çiçekler açan, 4 metre yüksekliğindeki ağaçlarda yetişir.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bol miktarda C vitamini, A vitamini, magnezyum, bakır, kalsiyum, folik asit, lif, barındıran limonun faydaları nelerdir sorusunun cevabı oldukça uzundur. Faydalarıyla birlikte birçok hastalığa da iyi gelir. İyi geldiği hastalıklar:

·         İçeriği antibakteriyel olduğundan grip ve soğuk algınlığına

·         Oksalat oluşumunun önüne geçer

·         Gıda zehirlenmelerinde panzehir olarak kullanılır

·         Safra kesesinden kaynaklı ağrılarda etkilidir

·         Ateş düşürücüdür

·         Düzenli kullanılması durumunda reflüye iyi gelir

·         Kemik erimesini önler

·         Kalp ve damar hastalıklarına, kanser gibi tehlikeli hastalıklara karşı vücudu korur

·         Tansiyonu düşürür

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar