Kadın ve Moda

Yoğurdun Faydaları Nelerdir ve Neden Sağlıklıdır

10.01.2016
Yoğurdun Faydaları Nelerdir ve Neden Sağlıklıdır

Yoğurdun faydaları nelerdir ve neden sağlıklıdır konumuz, geleneklerimizde önemli bir yeri olan bu süt grubu besini daha detaylı incelememize yardımcı olacak diye düşünüyoruz.

Yoğurt sağlığınıza oldukça faydalı ve bunu sürekli duymuşsunuzdur. Ancak detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hem erkekler hem de kadınlara ayrı ayrı faydası olan bu besin için sizlere madde madde bir sıralama yapmak istiyoruz.

Yoğurt sindirim sistemi üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahiptir. Örneğin, kolon kanseri veya ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar için olumlu etkisi vardır. Probiyotik deposu olarak da adlandırılan bu besin, aynı zamanda bağışıklık sistemimiz için son derece önemli bir görevi üstlenir. Bağırsakta çeşitli sorunlarda ishal, kabızlık gibi rahatsızlıklarda faydasını hissettirir. Besinlerin içerisinde bulunan faydalı vitamin ve minerallerin vücut tarafından çok daha rahat emilmesine olanak tanır.

Kadınlar için Osteoporoz çok önemli. Yoğurt, kalsiyum açısından zengin ve faydalı. Dolayısıyla da kemik yoğunluğunun korunmasında yardımcı bir besindir. Aynı zamanda menepoz döneminde kemik erimesi ve terlemelere karşı da son derece olumlu etki içerir.

Yoğurdun yağ ve aynı zamanda miktarı kontrollü olursa, kilo verme konusunda olumlu etkisi olabilir.

Hipertansiyon konusunda yapılan araştırmalarda yağsız yarım kase (100 gr) yoğurt tüketen kişiler, tüketmeyen kişilere göre yüzde 30 oranında, yüksek tansiyona daha az  yakalanma eğilimine sahip.

Hayvanlar üzerine yapılan deneylerde erkek farelerin hem testesteron seviyeleri hem de sperm sayıları artmıştır. Tabi çok daha fazla klinik çalışmanın yapılması da gerekmektedir.

Protein açısından son derece zengin olduğu bilinmekte olan yoğurt, kas yapma konusunda da oldukça destekleyicidir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen miktar için günlük iki su bardağı kadar yoğurt tüketiminin yerinde olacağını sizlerle paylaşalım.

Yoğurt aynı zamanda potasyum bakımından da değerli bir besin olarak bilinmektedir. Sindirim sistemi açısından bu da yine önemli bir göstergedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar