Kadın ve Moda

Kusmak İçin Ne Yapmalı

03.03.2022
Kusmak İçin Ne Yapmalı

Kusmak için ne yapmalı? Kusmak; midenizin içinde bulunanları, istemsiz ya da isteyerek dışarı atılmasına denir. Kusmanın bir çok nedeni olabileceği gibi, bazen sadece rahatlamak içinde kusma isteği doğabilir. Baş ağrısı, güneş çarpması, gıda zehirlenmesi, mide ağrısı gibi bazı durumlarda; kusma eylemi ile mide rahatlar. Kusmak; mide kaslarının ters kasılması ile midenin boşalması olayına denir.

Kusmanın birçok nedeni olabilir. Genellikle kusmaya sebep olan etkenlerden bazıları, zehirlenme, bozuk gıdalar, alkol, araç tutması, deniz tutması, ilaçlar, mide kanaması, migren, hamilelik, çocuklarda görülen bademcik, bağırsak rahatsızlıkları, ağır yiyecekler gibi çeşitli nedenler olabilir.

Her biri kendiliğinden gelişir, aynı zamanda rahatlamak adına kendiniz kusmak istiyorsanız, kusmak için ne yapmalı adımlarını deneyebilirsiniz. Yazımızın devamında kusma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Fakat 12 yaş altı çocuklara ve hamile kadınlara uygulanmaması önerilir. Aynı zamanda aşındırıcı ve kimyasal ürünlerin yutulması durumunda kişinin kusturulmaması gerekir.

nasıl kusulur

Başlıklar

Kusmak İçin Neler Yapılır?

Kusmak için ne yapmalı adımındaki yöntemler, gerekli olmadığı sürece kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Aksi halde sağlık sorunları ile karşılaşmanız olası olabilir. Bu gibi nedenler ile dikkatli olmanızda fayda vardır. En çok bilinen basit kusma yöntemleri, tuzlu su ve vb. uygulamalardır. Tuzlu su ile kusmak; eğer tansiyonunuz yoksa, bir bardak ılık suyun içine az miktarda tuz ekleyin ve karışımı tüketin. Kısa sürede kusma olayı gerçekleşecektir.
Nane limon çayı içerek kusmak; mideniz bulanıyor ve kusamıyorsanız, nane limon karışımı hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. Aynı şekilde parmak yöntemi ile kusma; en çok denenen ve genelde kusma ile sonuçlanan yöntemlerden biridir. Parmağınızı ağızınıza sokun, ardından küçük dilinize değdirmeyi çalışın. Kısa sürede sonuca ulaşacağınızı söyleyebiliriz. Limon suyu içerek kusma; limon suyu hazırlayın ve tüketin.

Kusmak İçin Yöntemler

Kusmak İçin Doğal Yöntemler

Kusmak için doğal yöntemler adımında, parmak ile yapılan kusma yöntemidir. Kusacağınız yeri seçin boğulmayı önleyecek şekilde, kafanızı aşağıya doğru eğin, rahat bir pozisyonda oturun. İyice temizlenmiş olan işaret ve orta parmağınızı ağzınıza sokun, parmaklarınızı dilinizin üstüne koyun, parmaklarınız ile dilinizi damağınızdan çıkarın, daha sonra parmağınızı küçük dilinize değdirmeye çalışın. Bir süre sonra mide kramplarınız başlayacaktır. Sonra parmaklarınızı çekin. Kaşık ve sopa gibi sert objelerle kendinizi kusmaya asla zorlamayın.

kusmanın yolları

Diş Fırçası Tekniği

Yumuşak kıllı diş fırçanızı ıslatın, daha sonra dilinizin arkasına yumuşak diş fırçasının kıllarını nazikçe sürtün. Birkaç defa uygulayın. Kusma işlemine kadar uygulayın.

Hardallı Su Hardallı

Bir yemek kaşığı hardal sosunu, bir bardak sıcak su ile karıştırın. İyice karıştırın daha sonra, tek seferde tüketin. Yaklaşık yarım saat kadar bekleyin.

[haber id=”4294″]

Elma Sirkesi

Çürümüş bir besin yediğinizden ya da gıda zehirlenmesi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, elma sirkesi ile kusma yöntemini deneyebilirsiniz. Elma sirkesinin çiğ ve güçlü kokusu kusma işlemine yardımcı olacaktır. Elma sirkesi vücudunuzun, zehirli içeriklerden arınmasını sağlar. Filtrelenmemiş ham şekilde bulunan elma sirkesinden, 1-2 yemek kaşığı kadar tüketin.

Sıcak Su-Tuz Karışımı

Bir bardak ılık su içine, 3 çorba kaşığı kaya ya da yemek tuzu ekleyin. İyice karıştırın ve karışımı yavaşça tüketin. Mideniz bulanana kadar içmeniz kafidir.

kusmak için ne yapılır

Duyusal Uyarım

Kusmak için ne yapmalı; insan vücudunun, duyusal uyarım sistemi farklı durumlarda değişik tepkiler vermektedir. Belli başlı uyarıcılar, anında mide bulantısı yapabilir ve kusmanıza yardımcı olur. Örneğin, birini kusarken izlemek, sizin de midenizin bulanmasına ve kusmanıza neden olabilir. Aynı şekilde kusma sonucu çıkan kötü koku ya da öğürtü gibi durumlarda sizin de kusmanıza yol açabilir.

Kötü bir medikal operasyon veya korku filmi izlemek ya da kusma ile alakalı yazıları okumakta kusmanıza neden olabilir. Çürümüş meyve veya sebze tarzı kötü kokuları koklamak dahi kısa süre içinde, kusmanıza yardımcı olabilir. Her zaman bu duyusal uyarılar işeme yaramayabilir, fakat genellikle etkili yöntemlerden biridir.

Kendi Etrafınızda Dönme Hareketi

Kusma yöntemleri dahilinde dönme hareketini de deneyebilirsiniz. Başınızı döndürür ve kısa süre içinde midenizin bulanmasına ve kusmanıza neden olabilir. Dönen bir sandalyede sıkıca oturun, yavaşça sandalyeyi döndürmeye başlayın ve yavaşça hızlanın. Başınız dönüp kusana kadar dönmeye devam edebilirsiniz.

Kusmanın Zararları Neler

Kusmak eylemi, alışkanlık haline gelmediği sürece ciddi zararları olan bir durum değildir. Son zamanlarda, bazı kişilerin kusarak kilo vermek ya da kusarak zayıfladığı söylenmektedir. Bu yöntem, bazı durumlarda etkili olsa da ciddi sorunlara yol açabileceği için asla önerilmez. Kusarak zayıflama yöntemi, mide kanseri olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle tavsiye edilmez. Sağlıklı bir şekilde zayıflama yöntemlerini denemenizi tavsiye ediyoruz. Kusmak alışkanlık haline geldiği durumda, kusmanın zararları; mideye zarar verir, dişlere ve diş etlerine zarar verir, baş ağrısı yapar, vücudu susuz bırakır, mide asidi ağız yapısına zarar verir ve yemek borusuna zarar verir.

kolay kusmanın yolları

Kustuktan Sonra Yapılması Gerekenler

Kusma için ne yapmalı ve yöntemleri sayesinde, kusup rahatladıktan sonra, bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Kustuktan sonra ilk iş olarak; ağzınızı, elinizi ve yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkamanız gerekir. Kustuktan sonra, vücudunuz su kaybedeceği için bol bol sıvı almayı almalısınız. İstifra ettikten sonra hemen bir şey yemeyin. Kustuktan sonra, mide asitleri dişe zarar vereceğinden mutlaka dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Bitkisel çaylardan için, kustuktan sonra uzanın ve bir süre dinlenin.

Kusmak İçin Ne Yapmalı

En Kolay Nasıl Kusulur?

Bazı durumlarda kusma ihtiyacı duysak da kusamayız. Yenen bir şeyin çıkarılmak istenmesi, midemizin bulanması fakat kusamıyor oluşumuz kusmamızı gerektiren durumlardır. Bu konuda birkaç yöntem yardımcı olabilir. İlk en kolay yöntem boğaza parmağımızı sokarak öğürme sağlanmasıdır. Bu yabancı bir madde yiyen ve kusturulması gereken herkese uygulanabilir. Bir diğer yöntem dil fırçasıdır. Boğaza kadar uzatınca parmak yöntemi gibi işe yaramaktadır.

[haber id=”3518″]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar