Kadın ve Moda

Fondöten Nasıl Seçilir?

05.02.2014
Fondöten Nasıl Seçilir?

Kimimiz sürekli kimimiz ise daha az sıklıkla kullanırız fondöteni. Fakat kimi zaman fondöten nasıl seçilir veya fondöten seçerken nelere dikkat etmeliyiz bunu kimi zaman göz ardı ediyoruz.

Fondöten nasıl seçilir sorusunun cevabını vermeden önce fondöten seçerken yapılan hatalar nelerdir bundan bahsedelim.

Fondöten seçerken yapılan en büyük hata kesinlikle klasik olarak yapılan bileğin iç kısmında denenerek alınmasıdır.  Bileğin iç kısmı yüzümüze ışığa daha az maruz kaldığında daha açık renkli olacaktır ve yanlış tonlarda fondöten seçimi yaptıracaktır.

Yine fondöten seçimi sırasında yapılan hatalar arasında cilt rengine göre veya cilt tipine göre seçim yapmamaktır. Ülkemizde en çok satılan yani tercih edilen markalar olan loreal, max factor veya Lancome , maybelline , Flormar gibi hemen her bütçeye hitap edebilen markalar kendi içerisinde oldukça farklı çeşitlere sahipler. Fakat fondöten seçerken bu çeşitleri genellikle ten rengimize uygun veya kafamızda kurduğumuz şekilde alarak hatalar yapabiliyoruz.

Örneğin yağlı bir cildiniz varsa daha su bazlı fondötenleri kullanmanızı öneririz. Işıltı veren fondötenlerden uzak durun yoksa yağlı ve gözenekli olan cildiniz daha belirgin gözenekler şeklinde görünecektir. Yine pudra içeren fondötenleri kullanabilirsiniz. Ya da fondöten üzerine pudra kullanmanızı önerebiliriz.

Hassas cilt tipleri ise son zamanlarda hayatımıza giren BB fondötenleri tercih edebilirler.

Kuru ciltler ise yağ  bazlı nemlendirici içerikli fondötenleri tercih etmeleri fondötenin kalıcılığı açısından iyi olacaktır.

Fondöten seçiminde cilt tiplerine değindik gelelim cilt rengine fondötenlerle ten renginizi değiştirmek değil amaç pürüzsüz göstermektir. Cilt renginizle uyumlu değil de daha açık veya koyu tonlarda seçtiğiniz fondöten vücut ten renginizle uyumsuz bir görüntü verecektir.

Evet şimdi gelelim fondöten nasıl seçilir? Mağazaya gittiniz ve gittiğiniz mağazada bol ışık var ordaki görevli uyguladı ve hoşunuza gitti aldınız fakat eve geldiğinizde beklentinin tersi çıktı. Fondöten seçerken bilekte değil çene ile boyun birleşiminde veya yanağınızda deneyin. Almaya karar verirken muhteşem gösteren mağaza ışıklarında değilde mümkünse gün ışığında da almadan önce bir bakın.

Sizler için hatalı fondöten uygulamalarına iki örnek verdik.

Ve doğru fondöten uygulamalarına iki örnek verdik.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. gamze dedi ki:

    pekala fondöten nasıl seçilir ?

  2. şerife dedi ki:

    hatalı fondöten seçiminden örnek veriniz.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar