Kadın ve Moda

Diyet mi Zayıflatır Yoksa Spor mu?

06.01.2016
Diyet mi Zayıflatır Yoksa Spor mu?

Diyet mi zayıflatır yoksa spor mu yazımızda sizlere hem genel doktor görüşleri hem de bizlerin yaşadıkları üzerinden tavsiyeler vermeye çalışacağız.

Önce sizlere doktorların tavsiyelerini aktaracağız. Sonrasında ise sitemizin editörlerinin kilo verirken yaşadıklarından ve önerilerinden söz edeceğiz.

Doktorların gene görüşü hakkında ikisinin de önemli olduğunu söyleyeceklerini tahmin edebilirsiniz. Yani sadece diyet yaparak, hareketsiz bir yaşamın sağlıklı kilo vermeye uygun olmayacağı ve ayrıca hareketsizliğin, diğer sağlık sorunlarını da tetikleyebileceği görüşü kabul edilmektedir. Katıldığımız bu görüşlere ek olarak bizlerin de yaşadığı kilo sorunu için önerilerimiz olacak. Ancak bizim sizlere önerilerimizin tıbbi açıdan kesin doğru kabul edilmemesi gerekmektedir. Bize göre nasıl bir yol izlenmeli, onu anlatmaya çalışacağız.

öncelikle 7000 kalorinin 1 kilograma karşılık geldiğini unutmayın. Günlük ortalama 4000 kalori tüketiyorsanız, bunu 2000 kaloriye düşürdüğünüzde haftada 14000 kalori kaybetmiş olursunuz. Bu da size 2 kilo kaybettirir.

Yine kilo vermede hareket açısından bakarsak, örneğin; günde 2000 kalori yakıyorsanız, bunu 3000’e çıkardığınızda, haftada 7000 kalori yakmış yani 1 kilo kaybetmiş olursunuz.

Kilo boy ve yaşınıza uygun günlük kalori miktarınızı öğrenerek, yukarıdaki hesaplamalardan yola çıkarak, kendinize bir hedef belirleyebilirsiniz. Tüketmeniz gereken gıdaların, genel sağlığınıza uygun olması koşuluyla, kendinize uygun bir dengeli beslenmenizi sağlayacak bir diyeti hazırlamanız da mümkündür.

7 kilo fazla kilomu vermek için gittiğim spor salonundan 1 ay sonunda 9 kilo vermiş olarak çıktım. Ancak sporu bıraktıktan sonra hareketsizlik nedeniyle ve aynı zamanda da yüksek kalori tüketimi sonucunda verdiğim kiloları 2 fazlasıyla geri aldım.

Yapılması gereken aslında genel hatlarıyla belli. Daha fazla hareket, daha az sağlıksız tüketim. Burada önemli olan ortaya bir irade koyabilmekte.

Mutlaka aynı şekilde kilo vermek isteyen insanlarla beraber zaman geçirin. Spor salonuna gidecekseniz, sizi motive edecek insanları seçin. Çok ciddi bir destek ve tatlı bir yarış, size oldukça olumlu bir etki yapacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli konu, yaşam biçimi olarak bu hayatın benimsenmesi gerektiğidir. Yani siz yaktığınızdan fazlasını yememeli ve hayatınıza bu şekilde devam etmelisiniz. Aksi halde verdiğiniz kilolar size geri dönecektir.

Son sözümüz yine irade ile ilgili olacak. Her şeyde olduğu gibi inanarak başlamadığınız işlerden beklediğiniz sonuçları alamazsınız. Bu nedenle iyi bir motivasyon şart.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.