Kadın ve Moda

Bebek Beşik Modelleri Nedir?

23.01.2019
Bebek Beşik Modelleri Nedir?

Bebek beşiği, yeni doğan bebeğin ve emekleme çağındaki ufak çocukların kullanımı için sabit veya sallamalı, demir veya ahşap malzemeden üretilmiş olan, çocuğun düşmemesi için parmaklıkları bulunan yatak aracıdır.0-5 yaş aralığında bulunan çocuklar için kullanıma uygundur.

Beşik tarihten bu yana çeşitli model farklılıklarına uğrayarak günümüze kadar kullanılagelmiştir. Göçebe yaşamın bir getirisi olarak göç sırasında bebeğin zarar görmemesi, daha kolay taşınabilmesi gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmış günümüzde de değerini sürdürmektedir.

Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bebek için beşik ve yatak seçimi oldukça önem taşır. Gelişim açısından biçimlenme döneminde olan bebek için yapılacak beşik seçimi gerekli ve önemli bir süreçtir. Beşik ve yatak seçimi yapılırken çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Güvenlik: Hafif bir malzeme olan beşiklerde öncelikle devrilme riski düşünülmelidir. Bu noktada beşiğin ayaklarının yere sağlam basıyor oluşuna, dışarıdan gelecek etkilerden etkilenmeyecek şekilde dengeli olmasına dikkat edilmelidir.

Malzemenin kaliteli olması, montajının doğru yapılmış olması ve duruşunun da kaliteli olması dikkate alınması gereken özelliklerdendir. Katlanabilir bebek beşik modellerinde, güvenlik kilidinin devre dışı kalıp kalmadığı da kontrol edilecek noktalar arasındadır.

Ayrıca beşiğin bağlantı noktalarının sağlamlığı, kullanılan işçiliğin kalitesi gibi hususlar da güvenlik için önem arz eder.

2.Taşınabilirlik: Güvenlik kriterinin ardından bakılması gereken en önemli özelliktir. Bebeğin gün içinde anne ile yakınlığı açısından taşınabilir beşikler oldukça kullanışlıdır. Bu özellik için hafif bir dizayn, tekerlekli ayaklar, katlanabilir olma özellikleri gereklidir.

3.Konfor: Bebeklerin uyku düzenleri açısından doğru beşik seçimi yapmak gerekir. Bebeğin tüm vaktini içinde geçireceği beşik onun konforu ve huzuru açısından değer taşır. Beşiğin fiziki yapısı içindeki şilte ve tekstil ürünleri konforu etkileyen özelliklerdendir.

4.Fiyat: son olarak beşik seçimi yaparken ayıracağımız bütçe de önem taşır. Bütçe dahilinde kaliteli, sağlam ürünler seçmek gereklidir. Uygun fiyat avantajı bulunan ürünler tercih etmek için indirim zamanlarını takip edip kaliteden ödün vermeden doğru seçimler yapılabilir.

Beşik Modelleri Nelerdir?

1.Anne Yanı Beşik: Tek yanı açık olan bu model ebeveyn yatağına bitişik monte edilir. Yatak yüksekliğine uygun şekilde kurulması yönü ile kullanım açısından kolaydır. Bu model beşikler, sonraları yataktan ayrı şekilde de kullanıma uygundur. Açık olan kısmı kapatıldığı takdirde normal bir beşik şekline dönüşecektir.

2.Oyun parkı (Park Beşik): Bebeğin güvenli şekilde kullanımına uygun üretilen bu model, kolayca taşınabilir olmasının yanında, bebeğin büyüdüğü zaman da oyun oynayabileceği bir alana dönüşebilme avantajına sahiptir. Ayrıca bebeğin büyüdükçe edindiği pozisyonlara göre yatağın şiltesinde ayarlama özelliği bulunur.

3.) Bağımsız Beşik: Taşıyabilmek için tekerlekli şekilleri de olan bu model, odanın durumuna göre konumlandırılır. Anne yanı beşiklerinden boyut olarak daha büyük olması yönüyle ayrılır.

4.) Sepet Beşik: Klasik beşiklerden küçüktürler. Sepet biçiminde olan model, bebeğin annenin yanında olmasına olanak verir.

5.) Hamak Beşik: Omurgayı desteklemesi, kafa düzleşmesi sorununu engellemesi, gaz sancılarını azaltması yönleriyle tercih edilen model, seyahatlere uygundur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar