Kadın ve Moda

Başparmak Seğirmesi Neden Olur?

07.03.2022
Başparmak Seğirmesi Neden Olur?

Başparmak seğirmesi neden olur? Zaman zaman pek çoğumuzun kafasını kurcalayan sorulardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Vücudumuzun işleyişi ile ilgili yaşanan bazı sıkıntıların kafaları kurcalaması oldukça normal bir durumdur. Diğer sorunlar gibi başparmak seğirmesi de birden fazla sebepten kaynaklanabilir.

Bazen yorgunluk ve halsizliğe bağlı olarak ortaya çıkan seğirme dinlenme ile geçmiyorsa dikkat edilmelidir. Dinlenmeyle geçmeyen seğirmeler nöroloji ile ilgili sebeplere dayandırılabiliyor. Kimi zaman da kullanılan antidepresan ilaçlarının yan etkileri seğirme nedeni olabilir. Sorunun kesin cevabı ve tedavi yöntemi için doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Yorgunluğa Bağlı Başparmak Seğirmesi

Başparmak seğirmesi konusunda akla ilk olarak gelmesi gereken tedavi yöntemi dinlenmedir. Seğirme her zaman yaşanan bir durum değilse ve dinlenmeye bağlı olarak geçiyorsa stres yapmaya gerek yok. Çünkü zaman zaman yorgunluk ve halsizliğe bağlı olarak kaslar tepki geliştirebilir. Bu durum vücudun vermiş olduğu bir çeşit uyarıdır.

Dinlenmeye bağlı olarak da kendiliğinden geçmektedir. Stresli bir dönemden geçenler, uzun süreçte uykusuz kalanlar bu tip problemleri yaşayabilirler. Zira parmak seğirmesi vücudun istem dışı verdiği tepkidir. Ayrıca bu tepki beyinden gelmektedir. Beyin zaman zaman vücuda sinyaller verebiliyor. Bu sinyalleri dikkate alıp, vücudu dinlendirmek oldukça önemlidir. Vücut dinlendiği halde başparmak seğirmesi geçmiyorsa ve rahatsız edici boyutlara ulaşmaya başladıysa muhakkak alt nedenleri araştırılmalıdır. Doktorunuz alt nedene bağlı olarak tedavi sürecini başlatacaktır.

İlaçların Yan Etkileri

Başparmak seğirmesi özellikle psikolojik ilaçların yan etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlar özellikle alışma döneminde yan etkilere sebep olabilir. Psikolojik ilaçların birçoğunun yan etkisi kendini daha çok kaslarda göstermektedir. Bu kaslardan birisi de başparmak kas sistemidir. Ayrıca vitamin ilaçlarının uzun süre ara vermeden kullanımı da bu duruma sebep olabilir.

Vitamin ilaçlarının uzun süre kullanılması vücutta o vitaminin haddinden fazla seyretmesine sebep olur. Bu durum kendini yine kaslarda gösterir. Tiroit hastalığının tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar da kimi zaman başparmak seğirmesine sebep olabilir. Hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar hakkında doktoru bilgilendirmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Seğirmeye Sebep Hastalıklar

Başparmak seğirmesi, çoğu zaman yaşlılarda meydana gelen bir sorun olarak bilinir. Ancak son dönemlerde birçok kronik hastalık gençler arasında da yaygınlaşmıştır. Bu durum gençlerde meydana gelen seğirmeleri artırmaktadır. Başparmak seğirmesi olan hastalar, mutlaka bir doktora başvurarak doğru tetkikleri yaptırmalıdır. Zira bu durumun temelinde bazı hastalıkların yatma ihtimali vardır.

Genellikle yaşlılarda görülen alzhaimer, parkison gibi hastalıklar seğirme sebebidir. Ancak hastalar şeker hastalığı, kolestrol gibi riskleri de taşıyor olabilir. Bazı seğirme sorunlarının altında nörolojik sebepler yatabiliyor. Bu sebeple detaylı tetkik yapılarak sonuca varılmaktadır. Kas yırtılmaları, bilekte oluşan burkulma, romatizma gibi sebepler de başparmak seğirmesine sebep olabilir.

Başparmak Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Parmak seğirmesi yaşayanlar, öncelikle kafeinli içecekleri sınırlı olarak tüketmelidir. Uyku saatlerini düzenli hale getirmeye özen göstermelidir. Sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmaya özen göstermek de gerekmektedir. Ancak düzelmeyen ve sosyal hayatı kısıtlamaya başlayan parmak seğirmesi için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır. Doktora kullanılan ilaçlar hakkında detaylı bilgi verilmelidir.

Dinlenmeye rağmen iyileşmeyen ve kullanılan ilaçlarla ilgisi olmayan parmak seğirmesi için uygun tedavi yöntemleri doktor tarafından seçilmektedir. Başparmak seğirmesi şikayeti ile doktora başvuranlar için birtakım kontroller yapılmaktadır. Bu testler ve kontrollerle seğirme sebepleri araştırılmaktadır. Belirlenen sebeplere bağlı olarak ilgili alanlara yönlendirilen hastaların tedavi yöntemleri de seçilmektedir. Vücutta kendini gösteren problemlerin dikkate alınması oldukça büyük önem taşır.

Başparmak Seğirmesi Neden Olur?

Sağ El Başparmak Seğirmesi Neden Olur?

Sağ eldeki baş parmak seğirmesi yorgunluğa bağlı olarak görülebilmektedir. Ara sıra görülen seğirmeler genellikle dinlenerek geçmektedir. Dinlenme sonucunda geçmeyen ağrıların sebebi ise nörolojik olarak adlandırılmaktadır. Psikolojik olarak alınan ilaçların yan etkilerinde seğirme sıkça görülen bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlarla birlikte marifetnameye göre sağ başparmak seğirmesi yük anlamına gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.