Kadın ve Moda

Yuvarlak Yüze Perçem

04.10.2019
Yuvarlak Yüze Perçem

Saç kesimi ve kesime hareket katan, kakül ve perçem gibi özellikler, yüz şekline uyumlu olması gerekir. Böylelikle genel görünümde hoş ve şık bir stil elde edebilirsiniz. Yüz şeklinizi bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz, bu nedenle önemlidir. Öncelikle yüz hattınızı tanımalı, özelliklerini bilmenizde fayda var.

Yuvarlak yüz hattı, geniş hatlara sahip olduğundan perçem kesiminde dikkat etmeli ve yüz şekline uyumlu bir kakül kestirmelidir. Yuvarlak yüzler; genişlik ve yüz uzunluğu açısından genel olarak aynı ölçülere sahiptir. Bu gibi bu noktalara dikkat edilerek, yuvarlak yüze perçem kesilmelidir.

Yuvarlak Yüzlere Perçem Modelleri 2019

Başlıklar

Yuvarlak Yüze Perçem ve Kakül

Oval ve uzun yüzlerin tersine, yüzün enlemesine en geniş yeri, elmacık kemiklerinin bulunduğu bölgedir. Yukarıda alın, aşağıda çeneye doğru daralan bir yapı vardır. Bu nedenle yuvarlak yüz hattı olarak tanımlanır. Kakül ve perçem, yüz hattını daha yuvarlak göstermek ve saç kesimini öne çıkarmak için tercih edilir. Yüzünüzü daha yuvarlak göstereceği için, yuvarlak yüz hattına sahip kişilere her kakül modeli tavsiye edilmese de aslında uyumlu modeller oldukça fazladır. Yuvarlak yüze perçem detayında ilgili noktalara dikkat ederek yakışan bir kakül kestirebilirsiniz.

Yuvarlak Yüzlere Perçem Modelleri

Yuvarlak Yüze Yakışan Kakül Modelleri

Uzunlu-kısalı Kakül

Alına dağınık şekilde, uzun ve kısalı katları ile kesilen kakül modeli, yuvarlak yüz şeklinize oldukça yakışacaktır. Yuvarlak yüz hattınız, dağınık katlar ile törpülenir ve şekil kazanır. Dağınık, uzunlu kısalı kakül kesimi; yüzü genişletmez aksine uzatır. Tabii kaküllerinize vereceğiniz şekil de önemli. Kaküllerinizi hafif yana tarayabilir ve saçın tepesine hacim kazandırabilirsiniz.

2019 Yuvarlak Yüzlere Perçem Modeli

Yana Ayrılmış Kakül Modeli

Yuvarlak yüze perçem modellerinden olan, yana doğru ayrılmış kakül kesimi; yuvarlak yüz şekline detay ve hareket katar. Kakülün uzunluğu kirpik seviyesinden, elmacık kemiklerine inen uzunlukta kesilmiştir. Yanlardan ayrılan uzantısı ile yuvarlak yüz hattınıza uzunluk etkisi yaratır.

Yuvarlak Yüzlere Perçem Modeli 2019

Ortadan iki Yana Ayrılan Uzun Kakül

Ortadan iki yana ayrılan, uzun kakül modeline perde kakül de denilir. Genellikle perde perçem ya da kakül olarak bilindiğini söyleyebiliriz. Yuvarlak yüz hattına sahip kişilere, genellikle tavsiye edilmeyen bir modeldir. Ama dikkatli ve özenli ayrıntıları ile kesildiği takdirde uyumlu bir hale çevrilebilir. Özellikle ortadan değil de hafif yana doğru ayırabilirsiniz. Tercih edeceğini bir tarafa, çaprazlama şekilde daha fazla saç ayırmanız gerekir. Böylece yuvarlak yüz hattınıza uzun bir görünüm verilmiş olur. Ayrıca uzun kaküllerinizin, çene çizgisinin hemen üstünde bitmelidir. İki yana ayrılan, yuvarlak yüze perçem modeline, hacimli şekilde fön çekilirse kusursuz görünüme ulaşabilirsiniz.

Yoğun-Düz Kesim Kakül Modeli

Bu kakül modelinde de, kaküllerin bitiş noktası önem taşır. Örneğin; yüz hattınızın geniş yeri olan elmacık kemiklerinize kadar, düz bir kakül keserseniz, yüz şekliniz daha da yuvarlak görünür. Bu gibi nedenler ile bu noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Yoğun ve düz kesim kakül modelini; kaşlarınızın biraz üzerinde kesilecek şekilde deneyebilirsiniz. Böylelikle yüzünüz de daha uzun bir görünüme kavuşabilir. Ayrıca elmacık kemiklerine kadar uzanan, vurgular yapılarak yüzünüze incelten bir etki yapılabilir.

Yuvarlak Yüzlere Perçem Modeli

Yukarı Taranmış Kakül Modeli

Kısa erkek tarzı saç, pixie gibi saç modellerinde, kakül kesiminizde, özellikle alan düşen saçlarınızı yukarı doğru tarayabilirsiniz. Böylelikle hacim ve yükseklikle beraber, yüzün yuvarlak görüntüsü kaybolur ve uzun, ince bir yüz hattı şekline sahip olabilirsiniz. Bu kakül modelini, genellikle erkekler kullanır, fakat kadınlar içinde uygun saç modeli ile hoş görüneceğini söyleyebiliriz. Yuvarlak yüze perçem modellerinden kendinize en uyun kakül modelini tercih edebilirsiniz.

[haber id=”45509″]

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.